В Ізраїлі знайшли перший доказ однієї з біблійних битв
В Ізраїлі знайшли перший доказ однієї з біблійних битв

В Ізраїлі знайшли перший доказ однієї з біблійних битв

Відкриття в Мегіддо не лише висвітлюють критичний момент біблійної історії, але й роблять внесок у постійний діалог про перетин археології, історії та Святого Письма.

Археологічні розкопки на стародавньому місці Мегіддо на півночі Ізраїлю привели до виявлення великої кількості єгипетської кераміки VII століття до н.е. Знахідки можуть стати першим фізичним свідченням битви між царем Юдеї Йосією та фараоном Єгипту Нехо, описаної у біблійних книгах Царів та Хронік, повідомляє .

Команда ізраїльських археологів детально описала свої результати у двох наукових статтях. Виявлена велика кількість єгипетського посуду на Мегіддо вказує на суттєву військову присутність Єгипту в цьому регіоні в період передбачуваної битви.

В статтях підкреслена важливість Мегіддо як місця, згаданого як у Біблії, так і в багатьох джерелах Стародавнього Близького Сходу. Біблійний опис у 2 книзі Хронік та 2 книзі Царів розповідає про те, як цар Йосія, який прагнув відновити праведні практики в Юдеї, виступив проти фараона Нехо під час його походу проти ассирійців. Битва біля Мегіддо закінчилася загибеллю Йосії.

Припущення про єгипетський опорний пункт у Мегіддо існували давно, однак саме знайдені посудини – кухонні горщики, миски та великі ємності для зберігання – надали цій гіпотезі матеріальне підтвердження. Їх грубе виготовлення та масова кількість свідчать про військове, а не торгове походження.

Окрім єгипетської кераміки, археологи знайшли також велику кількість кераміки зі східної Греції, датованої 630–610 роками до н.е. Цей період збігається із датою битви між Йосією і Нехо (609 р. до н.е.). Також припускається, що ця грецька кераміка могла належати грецьким найманцям, які служили у війську Єгипту.

Дослідники також розглянули можливий зв’язок між грецькими найманцями та біблійною фігурою Гога. Деякі науковці вважають, що «Гог» може посилатися на Гіга, царя Лідії в Західній Анатолії, який, за ассирійськими записами, відправляв найманців на службу до Єгипту у VII столітті до н.е. Керівник розкопок припускає, що  в цьому може полягати богословський підтекст: саме в місці загибелі останнього праведного царя з роду Давида має початися прихід спасителя.

Знахідки особливо цінні з огляду на історію досліджень Мегіддо, адже попередні розкопки початку XX століття часто проводилися менш ретельно.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що у Кембриджській бібліотеці знайшли захований рукопис історії короля Артура.

 

 



Теги за темою
Ізраїль
Джерело матеріала
loader