/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2F37f6c4c1ae9a1653d5ed67a2ecbf4a71.jpg)
Новий стандарт 230В в Україні: чи потрібні стабілізатори та що буде з тарифами
З 1 липня 2025 року в Україні почнуть діяти нові стандарти якості електроживлення, згідно з якими номінальна напруга в мережах підвищиться до 230 вольт. Перехід на європейські стандарти зумовлений необхідністю уніфікації характеристик електроенергії, яку Україна споживає та виробляє.
За словами експертів з Українського радіо, підвищення напруги є логічним кроком, оскільки наша енергосистема все більше інтегрується з європейською.
Проте фахівці попереджають: у разі подальших атак з боку Росії можливі стрибки напруги, незалежно від встановлених норм. У такому випадку можуть застосовуватися обмеження у споживанні електроенергії.
При цьому, вищий рівень напруги дозволить зменшити втрати електроенергії під час передачі, що позитивно вплине на загальну ефективність енергосистеми. Як пояснюють фахівці, частота струму в мережі залишається на рівні 50 Гц, а підвищення напруги не впливає на цей показник, адже вони є різними характеристиками одного й того ж фізичного поля.
Окрім підвищення напруги, з 1 липня 2025 року в Україні діятимуть й інші зміни у стандартах якості енергопостачання. Зокрема, будь-яке відключення споживачів від електроенергії не повинно тривати довше 2,5 хвилини. Це також відповідає нормам, прийнятим у країнах ЄС. Проте реалізація цього стандарту в умовах війни залишається під питанням.
Одним із практичних наслідків нового стандарту має стати зменшення потреби у використанні стабілізаторів напруги в побуті. «Йдеться не стільки про саму величину напруги, скільки про її стабільність. Якщо діапазон коливань вдасться втримати, стабілізаторів справді знадобиться менше», – зауважив енергетичний експерт Сергій Дяченко. Водночас він порадив не поспішати повністю відмовлятися від захисних приладів через триваючу війну.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2F09cd014dbd5f2c2d95689c61756eab3e.jpg)
Щодо тарифів на електроенергію, то змін стандарту напруги це безпосередньо не стосується. Водночас споживачів вже попереджають про можливе підвищення тарифів до приблизно 5 гривень за кіловат-годину.
У НКРЕКП зазначають, що запровадження нових стандартів має позитивно вплинути на якість електропостачання. Зокрема, очікується, що світло стане стабільнішим, лампочки перестануть блимати, а проводка буде менше нагріватися, що підвищить загальну безпеку користування електроенергією.
Також нагадаємо про "невидимих пожирачів" електроенергії: які 3 прилади краще не залишати в режимі очікування.
