Нові і старі суди для Януковича: 5 питань про перспективи і строки
Нові і старі суди для Януковича: 5 питань про перспективи і строки

Нові і старі суди для Януковича: 5 питань про перспективи і строки

Президент-втікач Віктор Янукович отримав ще один судовий вирок – за підбурювання до дезертирства та організацію незаконного переправлення через держкордон.

За першим вироком – за державну зраду - він має 13 років позбавлення волі, за другим – 15 років. Скільки має відсидіти колишній господар «Межигір’я», чи є у заочних вироків терміни давності і які ще справи тягнуться за Януковичем - в питаннях і відповідях Коротко про.

1. За що судили?

Фабула справи торкається подій лютого 2014 року, коли Віктор Янукович поспіхом виїхав із «Межигір’я» в оточенні групи охоронців УДО, якими керував Костянтин Кобзар. Як повідомляють у Державному бюро розслідувань, слідством встановлено, що 23.02.2014 близько 01:30 Янукович поза пунктом пропуску незаконно переправив через державний кордон України до РФ щонайменше 20 осіб. Перетин кордону здійснювався трьома російськими гелікоптерами з околиці села Урзуф в Донецької області.

Крім того, встановлено, що 24 лютого Янукович, перебуваючи на території військової частини Чорноморського флоту РФ у Гагарінському районі Севастополя, вирішив остаточно залишити Україну та схилив до дезертирства Костянтина Кобзаря. У ніч на 24 лютого вони перетнули кордон України морським шляхом.

Ця справа була скерована до суду у червні 2022 року, процес почався весною 2023-го. Слухання відбулися, як і раніше, в заочному режимі – без присутності обвинувачених.

2. Чому 15 років?

За вироком Подільського районного суду колишній заступник начальника Управління державної охорони Костянтин Кобзар отримав 10 років позбавлення волі. Це максимальна санкція за ч. 2 ст. 408 – "дезертирство", яка поглинула максимальну санкцію за ч. 2 ст. 332 (7 років) - за незаконний перетин кордону. Обвинувачення за тими статтями отримав і Віктор Янукович, однак йому присудили 15 років.

- Подільський суд міг об’єднати два вироки – Оболонського суду, який присудив 13 років за держраду, і останній. Таким чином, за сукупністю Віктор Янукович отримав покарання в межах максимального за один із злочинів, - припускає адвокат Олексій Сиротін. – Тобто максимальний вирок 15 років – це за державну зраду.

Нагадаємо, що у 2019 році обвинувачення наполягало, щоб Януковичу дали 15 років (на момент скоєння злочину пожиттєвого ув’язнення для держзрадників ще не було), однак Оболонський суд відхилив звинувачення на адресу експрезидента в пособництві РФ зі здачею Криму. Бо дійшов висновку, що прокуратура не надала належних доказів умисних дій експрезидента зі зміни кордонів України.

- Таким чином, своєї «заочної стелі» Янукович вже досяг. Скільки б вироків йому не виносили, більше 15 років не буде, бо у решті кримінальних справ немає статей, які б передбачали пожиттєве ув’язнення.

3. Чи є у заочних вироків термін давності?

Власне, своє «пожиттєве» Віктор Янукович теж уже отримав.

- Заочний суд у нас є, а заочного відбуття покарання немає, - каже адвокат. – Виконання вироку почнеться з того моменту, коли засудженого спіймають і посадять за грати. У ближчому майбутньому це навряд станеться. Найімовірніше, Янукович ховатиметься від українського закону до кінця своїх днів.

4. Чи можуть арештувати, якщо засуджений виїде з Росії?

Арешт експрезиденту зараз загрожує лише на території України. У січні 2015 року Янукович, його син Олександр та ряд колишніх топпосадовців були занесені в базу Інтерполу, всім виставили червону карточку, що означала розшук і арешт. Однак у травні 2017 з’ясувалося, що ні Януковича, ні його поплічників на сайті Інтерполу вже нема.

У лютому 2019-го це підтвердив тодішній генеральний прокурор Юрій Луценко, виступаючи на засіданні комітету ВР з питань забезпечення правоохоронної діяльності. «…Інтерпол відмовляє нам у будь-яких рішеннях про міжнародний розшук щодо будь-яких високопосадовців, щодо будь-яких ймовірно вчинених ними тяжких злочинів. Приклад - Януковича не оголосили в міжнародний розшук навіть за розстріл на Майдані, Захарченка не оголосили, того ж Безлера, Курченка, Клименка - не оголосили", - поскаржився Луценко.

Причина в тому, що кримінальне переслідування Януковича і його соратників Інтерпол розглядає під кутом політики. А міжнародна поліція завжди підкреслює, що займається виключно карним розшуком.

5. _За якими ще справами можуть бути вироки?

  • Ще одна державна зрада. У січні 2021-го Януковичу заочно пред’явили підозру у державній зраді під час підписання з Росією «Харківських угод». У квітні 2010 року цим документом на 25 років продовжувався строк перебування Чорноморського флоту РФ у Криму.
  • Узурпація влади. Йдеться про скасування через Конституційний суд реформи 2004 року, яка передбачала Україну як парламентсько-президентську змішану республіку. Янукович повернув Конституцію до президентсько-парламентської республіки, отримавши контроль над Верховною Радою та економікою країни.
  • Розгін мирних протестів. Перша кримінальна справа проти експрезидента, яка була відкрита в 2015 році. Йдеться про те, що під час мітингів 2013 – 2014 років Янукович давав правоохоронним органам вказівки жорстоко поводитися з протестуючими.
  • Заволодіння державним майном. Йдеться про ряд хитрих оборудок, які допомогли Януковичу та його сину Олександру заволодіти державними землями, спорудами і майном у Межигір’ї та Пущі-Водиці. Збитки державі оцінюються у 540 мільйонів гривень. Щодо аналогічних дій у Сухолуччі (комплекс Дніпровсько-Тетерівського мисливського господарства) збитки становлять 22,5 мільйона гривень.
  • «Авторський» хабар. Влітку 2015 року Генпрокуратура заочно повідомила Януковича про підозру в отриманні хабара у розмірі 26 мільйонів гривень від донецької друкарні "Новый мир". Гроші були виплачені як авторський гонорар за книги, який президент ще мав написати.
Теги за темою
Віктор Янукович
Джерело матеріала
loader
loader