Згідно з даними, опублікованими сьогодні, 28 квітня, Стокгольмським міжнародним інститутом дослідження проблем миру (SIPRI), у 2024 році понад 100 країн збільшили свої військові витрати, включно з усіма європейськими державами, окрім Мальти.
"Росія знову суттєво збільшила свої військові витрати, ще більше розширивши розрив у витратах з Україною", — заявив старший науковий співробітник SIPRI Дієго Лопес да Сілва.
Згідно з даними SIPRI, Росія збільшила свої військові витрати на 38%, досягнувши $149 мільярдів, ставши третьою країною у світі за обсягом оборонних витрат, витрачаючи 7,1% свого ВВП.
Тим часом військові витрати України зросли лише на 2,9% порівняно з 2023 роком. Однак сума у $64,7 мільярда становить 34% ВВП країни, що є найвищим військовим навантаженням серед усіх країн.
"Україна наразі спрямовує всі свої податкові надходження на фінансування армії. В умовах такого обмеженого бюджетного простору Україні буде складно й надалі збільшувати військові витрати", — наголосив Лопес да Сілва.
Тим часом Німеччина збільшила свої військові витрати на 28% минулого року, досягнувши $88,5 мільярда. Це зробило Берлін найбільшою країною за обсягом військових витрат у Європі з часів об'єднання Німеччини у 1990 році та четвертою за обсягами витрат у світі.
Військові витрати Польщі зросли на 31%, досягнувши $38 мільярдів, що становить 4,2% ВВП країни.
Із зростанням оборонних бюджетів по всьому континенту 18 із 32 членів НАТО досягли цільового показника Альянсу щодо витрат на оборону у 2% ВВП минулого року — це найвищий показник із часу ухвалення цього орієнтиру у 2014 році.
"Однак $454 мільярди, витрачені європейськими союзниками НАТО, все ще значно поступаються $997 мільярдам, які витратили Сполучені Штати. Минулого року Вашингтон збільшив свої оборонні витрати на 5,7%", — йдеться у звіті інституту.
Китай є другим у світі за розміром витрат на оборону, виділивши $314 мільярдів, що становить 50% усіх оборонних витрат в Азії та Океанії. У Близькосхідному регіоні перше місце за обсягом оборонного бюджету посідає Саудівська Аравія із сумою $80,3 мільярда.
Микола Гаврись у статті "5% ВВП на оборону для європейських країн: наскільки така вимога Дональда Трампа є реалістичною" аналізував, як вимога президента США вплине на європейські країни, які звикли до соціальних бюджетів, і чи можуть демократичні держави конкурувати з автократіями у військових витратах.