Хто насправді були гайдамаки: історик навів нові факти про повстанців
Хто насправді були гайдамаки: історик навів нові факти про повстанців

Хто насправді були гайдамаки: історик навів нові факти про повстанців

Чому їх використовували в чужих інтересах, та як повстанці впливали на міжнародну політику.

Ви дізнаєтесь:

Гайдамаки — це названі народом повстанці, які діяли на Правобережній Україні у XVIII столітті під владою Речі Посполитої. Главредвирішив розібратися, хто такі "гайдамаки" та що таке "гайдамацький рух". У цьому допоміг Євген Букет, почесний краєзнавець України та гість YouTube-каналу "Історія без міфів".

Що означає слово "гайдамак" і звідки воно походить

Термін "гайдамак" має турецьке походження і в перекладі означає "прогонич" — людина, яка жене. Перша письмова згадка про це слово датується 1649 роком, коли гайдамаками називали повстанців, що підтримували Богдана Хмельницького. З часом значення змінилося: так почали називати борців проти польської влади на українських землях.

Вам також може бути цікаво: Відповідь неочевидна: історик розповів про приховане значення слова "Січ".

Хто брав участь у гайдамацькому русі та які території він охоплював

Як зазначають історики, інформація про учасників руху збереглася в архівних джерелах XVII–XVIII століть. До лав гайдамаків входили атамани, сотники Війська Запорозького та всі, хто прагнув відновити українську державність, започатковану гетьманом Богданом Хмельницьким. Гайдамаків активно підтримували також селяни.

Гайдамацький рух охоплював практично всю Правобережну Україну — від південних османських кордонів до міста Мозир (нині територія Білорусі) на півночі. На заході кордони сягали річок Случ і Горинь. Фактично рух поширювався на землі Київського, Подільського та Брацлавського воєводств.

Міжнародний резонанс гайдамацького руху

Гайдамацький рух привернув увагу багатьох держав, зацікавлених у контролі над українськими землями. Імперії намагалися використати гайдамаків у власних інтересах.

Через дії гайдамаків неодноразово спалахували російсько-турецькі війни. Оскільки різні угруповання повстанців співпрацювали з різними сторонами, досі складно точно оцінити їхню справжню мету.

Историк

Чому гайдамаччина зазнала поразки

Гайдамацький рух не мав єдиного центру керівництва та підтримки серед еліт запорожців. Окрім цього, територія Війська Запорозького в той час перебувала під впливом кількох держав, що обмежувало її самостійність та ускладнювало боротьбу за незалежність.

Що відомо про YouTube-канал "Історя без міфів"?

"Історія Без Міфів" – це популярний канал про минуле України та світу без прикрас і фальсифікацій. Експертами наших програм є фахові історики (доктори й кандидати історичних наук, професори, доценти, співробітники наукових інститутів та історичних музеїв), кожен із яких є спеціалістом із конкретної проблематики. Тематика випусків охоплює всі періоди та висвітлює широкий спектр питань: політична, військова, економічна історія, історія міжнародних відносин, історія культури, мистецтв і спорту, біографії видатних особистостей. Мета нашого проєкту – спростування антинаукових міфів, фейків і стереотипів про Україну та українців, поширення суспільного інтересу до історії, гордості за славетне минуле, перемоги й досягнення українського народу, сприяння консолідації українського суспільства, формування позитивного іміджу України й українців. Youtube.com

Джерело матеріала
loader