Прокуратура США звинувачує Wikipedia у «пропаганді» та погрожує статусу неприбуткової організації
Прокуратура США звинувачує Wikipedia у «пропаганді» та погрожує статусу неприбуткової організації

Прокуратура США звинувачує Wikipedia у «пропаганді» та погрожує статусу неприбуткової організації

Виконувач обов’язків прокурора США в окрузі Колумбія надіслав некомерційній організації, яка керує Вікіпедією, лист, звинувачуючи організацію, звільнену від податків, у тому, що вона «дозволяє іноземним акторам маніпулювати інформацією та поширювати пропаганду серед американської громадськості».

У листі від 24 квітня Ед Мартін сказав, що він намагався визначити, чи поведінка Wikimedia Foundation порушує його статус Розділу 501(c)(3). Мартін попросив фонд надати детальну інформацію про його редакційний процес, заходи довіри та безпеки, а також про те, як він захищає свою інформацію від іноземних гравців.

«Вікіпедія дозволяє маніпулювання інформацією на своїй платформі, включаючи переписування ключових історичних подій і біографічних відомостей нинішніх і попередніх американських лідерів, а також інші питання, що стосуються національної безпеки та інтересів Сполучених Штатів», — написав Мартін. «Маскування пропаганди, яка впливає на громадську думку, під виглядом надання інформаційних матеріалів суперечить «просвітницькій» місії Wikimedia».

Лист, про який раніше повідомляла Free Press , є частиною ширшої кампанії адміністрації Трампа та її союзників, включаючи Мартіна, проти інституцій, медіа та онлайн-платформ, які вони звинувачують у просуванні ліберальних програм або політичних поглядів. Він базується на зростаючій консервативній критиці Вікіпедії, онлайн-енциклопедії, яку спільно пишуть і редагують тисячі волонтерів з усього світу.

Деякі з тверджень у листі Мартіна повторюють звіт, опублікований у березні Антидифамаційною лігою, провідною єврейською організацією громадянських прав, у якій стверджується «широко поширене антисемітське та антиізраїльське упередження у Вікіпедії». ADL раніше критикував Вікіпедію в 2024 році після того, як автори енциклопедії колективно знизили рейтинг надійності ADL як джерела на теми, пов’язані з ізраїльсько-палестинським конфліктом.

ADL не відразу відповіла на прохання прокоментувати лист Мартіна.

Відповідно до оцінок аналітичної компанії Similarweb, Вікіпедія, заснована в 2001 році, є найпопулярнішим довідковим джерелом в Інтернеті та дев’ятим за відвідуваністю сайтом у глобальній мережі. Його вміст також впливає на результати пошуку Google і на набори даних, які використовуються для навчання провідних моделей штучного інтелекту.

У 2003 році співзасновник Вікіпедії Джиммі Вейлз створив Wikimedia Foundation як некомерційну організацію в Сан-Франциско для фінансування сайту та інших спільних «вікі»-проектів.

«Вікіпедія — це одне з останніх місць в Інтернеті, яке показує багатообіцяльність Інтернету, у якому розміщено понад 65 мільйонів статей, написаних для інформування, а не для переконання», — йдеться в п’ятничній заяві Фонду Вікімедіа, яка не підтверджує та не звертається до листа з офісу Мартіна.

У фонді заявили, що вміст Вікіпедії регулюється політикою, яка гарантує, що інформація подається якомога «точніше, чесніше та нейтральніше», у процесі залучення близько 260 000 волонтерів.

«Наше бачення — це світ, у якому кожна людина може вільно ділитися всіма знаннями», — додали у фонді.

Хоча протягом усієї своєї історії Вікіпедія час від часу витримувала суперечки щодо змісту своїх статей, вона стала страшилом для консерваторів США порівняно недавно. У 2018 році атлантична колонка охрестила його « останнім бастіоном спільної реальності » в країні, що стає все більш поляризованою.

Генеральний директор Tesla Ілон Маск, власник X, є одним із тих, хто розчарувався в ньому. У жовтні 2023 року він запропонував пожертвувати 1 мільярд доларів Фонду Вікімедіа за умови, що він змінить назву сайту на «Dickipedia». Раніше того ж року Уельс прямо розкритикував Маска за рішення X виконати вимоги турецького уряду щодо цензури, які Вікіпедія успішно оскаржила в суді .

«Ось що означає ставитися до свободи вираження поглядів як до принципу, а не як гасла», — писав тоді Уельс.

У грудні 2024 року Маск опублікував на X « Припиніть пожертвування на Wokepedia », повторно поширивши допис із правого облікового запису Libs у TikTok, у якому стверджувалося, що організація витратила частину свого річного бюджету на різноманітність, справедливість та залучення, або DEI — набір програм, які адміністрація Трампа демонізувала та планувала скоротити.

Аналіз , проведений у червні 2024 року Manhattan Institute, консервативним мозковим центром, виявив «сугестивні докази» політичних упереджень лівих поглядів «від легкого до помірного» у мові, яка використовується для опису громадських діячів США.

Інша консервативна некомерційна організація, Media Research Center, повідомила в лютому на сторінці ресурсу Wikipedia, яка каталогізує сприйману надійність різних джерел інформації, зазначивши, що багато консервативних ЗМІ були оцінені як ненадійні.

Редактор Вікіпедії та технічний критик Моллі Уайт заявила в п’ятницю, що вона розглядає лист Мартіна як частину ширшої кампанії адміністрації Трампа та її союзників щодо «законів про використання зброї, щоб спробувати замовкнути високоякісну незалежну інформацію» джерел, які вони не можуть контролювати.

Стівен Харрісон, журналіст, який роками висвітлював Вікіпедію та написав роман, натхненний нею, сказав, що хоча місія Вікіпедії полягає в тому, щоб служити глобальним джерелом інформації, Мартін, «здається, хоче створити версію Вікіпедії перш за все в Америці».

Вікіпедія не перша установа, яка опинилася в центрі уваги Мартіна, політичного діяча республіканської партії, який давній час не працював прокурором до того, як Трамп призначив його тимчасовим прокурором США в січні. Минулого тижня він надіслав листа до наукового журналу, присвяченого хворобам і медицині, пов’язаним із грудною кліткою, із запитанням про його редакційну політику.

До того, як його призначили прокурором США, Мартін з’являвся в підтримуваних Росією ЗМІ понад 150 разів, повідомляє The Washington Post минулого тижня. В одному виступі на RT у 2022 році він сказав, що лише за дев’ять днів до того, як Росія вдерлася в країну, не було жодних доказів нарощування військ на кордонах України. Крім того, він розкритикував офіційних осіб США за те, що вони розпалюють війну та ігнорують проблеми безпеки Росії.

Цього тижня Мартін перепросив за те, що похвалив помилуваного 6 січня 2021 року фігуранта бунту на Капітолії, який підтримував нацистську ідеологію, і сказав, що не знав про переконання цієї людини, незважаючи на те, що роками неодноразово захищав його публічно.

Раніше цього місяця газета The Post повідомила , що адміністрація Трампа попросила головного прокурора IRS скасувати статус звільненого від податків Гарвардського університету, оскільки Трамп конфліктував із закладом через його політику про виступи та різноманітність.

Джерело матеріала
loader
loader