Секрет про який мовчали - розкрито: який був реальний курс долара в СРСР
Секрет про який мовчали - розкрито: який був реальний курс долара в СРСР

Секрет про який мовчали - розкрито: який був реальний курс долара в СРСР

Реальний курс долара в СРСР значно відрізнявся від офіційного і був одним із найбільш таємних та спотворених економічних показників радянської доби.

Про що йдеться у матеріалі:

Упродовж десятиліть курс долара в СРСР залишався однією з найбільш прихованих тем. Хоча в усьому світі американський долар виконував функцію резервної валюти, в Радянському Союзі він був під забороною.

Главред з'ясував, яким був реальний курс долара в СРСР.

Коли в СРСР заборонили долар - чому в СРСР долар був під забороною

Автор популярного історичного YouTube-каналу "Історик" розповідає, що вже з 1927 року в Радянському Союзі було заборонено приватний валютний ринок, а всі операції з валютою перебрали на себе Держбанк і Внешторгбанк.

"До цього купувати, продавати та зберігати валюти інших країн можна було безперешкодно", — наголошує блогер у відео.

Через 10 років, у 1937-му, в Кримінальному кодексі з’явилася 25-та стаття, яка прирівнювала валютні операції до державних злочинів. Це поклало початок репресіям проти тих, хто мав справу з доларами.

Як карали в СРСР за долари

"На початку 50-х років Сталін навіть хотів створити блок держав, які повністю відмовилися б від долара. Але ця ідея провалилася", — зазначає блогер.

У 1961 році набрав чинності новий Кримінальний кодекс, зокрема сумнозвісна 88-ма стаття, яка передбачала:

"За вказівкою Хрущова до 88-ї статті додали кару смерті. Того ж року було показово розстріляно Яна Рокотова, Владислава Файбішенка та Дмитра Яковлєва", — нагадує експерт.

Хто міг офіційно купити долари в СРСР

Купити валюту за офіційним курсом могли лише обрані.

"Це були дипломати, члени партійної верхівки, моряки, спортсмени чи артисти, які отримували дозвіл на тимчасовий виїзд за кордон", — пояснює історик.

Обмін валюти відбувався:

"Після повернення валюту, що залишилася, обов'язково потрібно було здати в банк", — додає автор.

Який курс долара був в СРСР в 1950-х

Із 1950-х років Радянський Союз відкрився для туризму. Щороку його відвідували тисячі іноземців.

"Вони могли обміняти валюту за офіційним курсом у банках чи готелях. Але насправді туристи не поспішали цього робити", — пояснює блогер.

Дивіться відео про те, як змінювався курс долара в СРСР:

Причина — чорний валютний ринок, який процвітав у кожному великому місті. Там діяли валютники, або фарцівники:

"Вони пропонували за долар у 5–6 разів більше, а потім продавали його вже по 8–10 рублів. Це був прибутковий бізнес, попри ризики".

Радянські громадяни, які летіли за кордон, були змушені купувати валюту на чорному ринку.

"33 долари, які дозволяли офіційно, ні на що не вистачало. Люди йшли до валютників, ризикуючи свободою", — коментує автор.

Який був реальний курс долара в СРСР

Блогер наводить цікаві історичні факти:

"Цей курс був штучно заниженим. Долари обмінювалися у мізерній кількості й лише для обмеженого кола осіб, що призводило до втрат для держави", — стверджує блогер.

Кінець епохи: скасування валютних репресій

"88-му статтю скасували лише у 1994 році — через кілька років після розпаду СРСР. Обмеження на купівлю іноземної валюти також було знято", — резюмує експерт.

Іронічно, але символічно, вказує автор YouTube каналу "Історик", що у результаті Радянський Союз, який щороку передбачав крах американського долара, сам і розвалився.

Вам також може бути цікаво:

Що відомо про YouTube-канал "Історик"?

YouTube-канал "Історик" пропонує глядачам різноманітний контент, пов'язаний з історією та цікавими фактами з СРСР. Аудиторія каналу - понад 8 тисяч підписників.

Джерело матеріала
loader