Президент Південно-Африканської Республіки Сиріл Рамафоса вважає, що Україні не варто висувати якісь умови для початку переговорів із РФ щодо закінчення війни, але задекларована готовність про припинення вогню є добрим початком. Про це він заявив на спільній пресконференції із Володимиром Зеленським під часвізиту останнього до ПАР.
«Було запитання чи готова Україна відмовитись від територій. Це те, що було однією із передумов, але ми маємо фокусуватись на бажанні, на готовності України іти до безумовного припинення вогню. І це має стати ключовою складовою у переговорному процесі. І я розглядаю це як важливий елемент прогресу», - сказав президент ПАР.
Рамафоса зазначив, що Зеленський давно непокоївся гарантіями безпекових умов для України і він радив йому не бути категоричним.
«Я поділився з ним нашим досвідом. Ми ніколи не висували умов для початку переговорів і це стало великою перевагою, яка дозволила довести до кінця процес боротьби з апартеїдом. Я вважаю, що згода президента Зеленського до безумовного припинення вогню – її треба розглядати у позитивному ключі. Не як питання відмови від територій, це ті речі, які треба обговорювати за столом переговорів. Але якщо буде запроваджено процес припинення вогню, це стане початком процесу відновлення довіри, в рамках якого можна буде далі обговорювати багато чого», - сказав він.
Рамафоса додав, що для ПАР важливо, щоб війні в Україні було покладено край, і ПАР хотіла б бачити угоду про припинення вогню, а потім — про повне припинення війни, і готова сприяти цьому.
Зазначимо, що позиція ПАР щодо війни в Україні є доволі неоднозначною. У 2023 році Сиріл Рамафоса заявляв про намір країни вийти із Міжнародного кримінального суду, аби зняти із неї обовязок арештувати президента РФ Владіміра Путіна в разі його приїзду на саміт БРІКС. Щоправда таке рішення не підтримав тоді уряд країни, а Путін відмовився від візиту.
Тоді Рамафоса говорив, що ордер на арешт Пуьіна пояснюється «упередженістю МКС щодо певних країн».
Щоправда згодом в суді президент ПАР під присягою сказав, що Путін давив на нього. Найбільш сенсаційною частиною цих свідчень стало твердження Рамафоси, що Кремль фактично погрожував йому війною у разі затримання Путіна на території Південно-Африканської Республіки.
Однак вже восени 2024 року ПАР офіційно заявила, що підтримує так званий "мирний план" Бразилії та Китаю щодо врегулювання російсько-української війни, який підтримував позицію Росії.