/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F131%2F629ec638b0e6e47a6115a9305e9cebf8.jpg)
Визнання Криму російським не зупинить війну, Путін спробує нарізати Україну, як салямі
США пропонують Україні задля завершення війни погодитися на визнання Криму російським, відмовитися від членства в НАТО, а також визнати територію довкола Запорізької АЕС нейтральною, пише The Wall Street Journal.
Втім, навіть якщо ці три вимоги будуть виконані, Росія не заспокоїться. Це може призвести до зниження інтенсивності бойових дій, але до повноцінного мирного договору це не призведе.
Таким чином щодо України буде застосований метод "нарізання салямі", і Путін буде висувати все нові й нові вимоги.
Втім, цього може бути достатньо для того, щоб зупинити бойові дії.
У випадку якщо Україна відмовиться виконати ці вимоги, її звинуватять у зриві мирного процесу. В розумінні Трампа саме ми торпедуватимемо зрив процесу завершення війни, і на нас буде покладена основна відповідальність. А це може позначитися і на допомозі США Україні, принаймні під питанням буде збереження тих обсягів допомоги, які є зараз (якщо взагалі ця допомога буде).
Втім, я б не сказав, що це аж настільки критична ситуація. Ми далеко не в 2022-2023 роках, і припинення американської допомоги не стане тим чинником, який в момент обвалить нашу здатність захищатися. У нас уже є власні можливості, працює власний ВПК, ми нарощуємо обсяги продукції ВПК, є диверсифікація, продовжиться допомога від інших країн Заходу, які не зацікавлені в реалізації сценаріїв Трампа.
Тому в деяких питаннях Україні вже можна і "послати" США. Наш президент уже раз зробив це, і я вважаю, що то був правильний крок, бо в результаті ми отримали розділення угоди про надра на дві частини. І друга частина буде не такою, яку спочатку нам малювали Штати. Хоча я противник цієї угоди принципово, але якщо завдяки дипломатії вдалося добитися хоч чогось, це був правильний крок.
Втім, я не думаю, що Зеленський буде готовий до таких радикальних виступів. Скоріше за все, ми будемо показувати готовність надати Вашингтону можливість визначати межі компромісу, а також будемо вказувати на недоговороздатність російської сторони. Ми будемо демонструвати власну готовність до діалогу, якщо будуть враховуватися наші умови по кожному з цих пунктів, які будуть знижувати ризики для нашої безпеки. Якщо Росія не готова до переговорів і відмовляється обговорювати такі питання, бо не бачить у цьому сенсу, значить, тоді вона винна у продовженні війни, а не Україна.
При цьому не варто очікувати від Трампа жорстких ультиматумів та суттєвого тиску на Росію. У Штатів немає інструментів, які, як магічний перемикач, можуть змусити Росію припинити війну. Але – у США є можливості тиску на Україну, чим Вашингтон і користується.
Санкції, ембарго, тарифи – все це не надто лякає Путіна. Путін перевів економіку на воєнні рейки. Так, вона буксує, просідає, в Росії величезні проблеми. Війна в довгу для росіян також є проблематичною, і невідомо, де точка суперкрихкості, після якої почнеться обвал російської економіки. Втім, Росія може дозволити собі воювати принаймні на рівні можливостей власного ВПК та розморожування всього, що літає і стріляє. Вона може дозволити собі нову хвилю мобілізації, і вона не буде надто критичною, зважаючи на кількість населення РФ. Росія все це може, і вплинути на це у Трампа немає можливості. Обвалити ціну на нафту так, як він хотів, не вдалося і не вдасться – для цього потрібна хоча б позиція саудитів і зміна влади у Венесуелі, але ні першого, ні другого немає.
Втім, навіть якщо Україна не виконуватиме вимог Трампа, а Росія діятиме так, як вважатиме за потрібне, і продовжуватиме війну, США не вийдуть з переговорів, як погрожував Трамп. Він надто зав’язаний на українській тематиці, тож просто взяти і вийти з переговорів він не зможе. Тому що потім Трампу буде дуже важко переключитися на інший регіон і досягнути успіху. Адже якщо він не зможе нічого зробити з війною в Україні, то що він зможе зробити з Китаєм? Як він перезапустить світову економіку, якщо йому нічого не вдалося в Україні?
Трамп зробив надто багато ставок на кейс успішного завершення війни в Україні. Він від самого початку каденції зв’язався з Україною, і в цьому була його помилка. Трамп думав, що проблему війни Росії та України можна швидко вирішити і переключитися на інші регіони.
Якщо Трамп, не досягнувши успіху в Україні, переключиться на інші регіони, таким чином, він покаже свою неспроможність вирішувати глобальні справи, які він анонсував, в які він вклався, а потім просто кинув. Це несерйозно. Такий підхід призведе до того, що несерйозно будуть сприйматися пропозиції Трампа в інших сферах і щодо інших питань. Навіть там, де він може легко отримати перемогу, наприклад, повернути американський вплив на Латинську Америку, у Трампа будуть проблеми, якщо він кине невирішеним питання війни в Україні.
Віталій Кулик, директор Центру дослідження проблем громадянського суспільства, спеціально для Главреда
Хто такий Віталій Кулик
Віталій Кулик (22 вересня 1976, Київ) – український політичний експерт, колишній головний консультант Національного Інституту проблем міжнародної безпеки при РНБО. З 1998 року і по сьогодні – директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства.
