Пільгова ставка ЄСВ: як зберегти у 2025 році та які правила застосування
Пільгова ставка ЄСВ: як зберегти у 2025 році та які правила застосування

Пільгова ставка ЄСВ: як зберегти у 2025 році та які правила застосування

Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування визначається, що ставка єдиного соціального внеску (ЄСВ) у 2025 році перебуває на рівні 22% від зарплати. Проте за деяких працівників роботодавці можуть сплачувати пільговий розмір ЄСВ.

Що таке пільгова ставка ЄСВ, кому надається та як її розрахувати — читайте в матеріалі Фактів ICTV.

Пільгова ставка ЄСВ: що це та кому надається

Пільгова ставка ЄСВ — це знижена ставка сплати єдиного соціального внеску, яка надається окремим категоріям платників податків. Основна мета — підтримка малого бізнесу, молодих підприємців, ветеранів, ВПО та інших вразливих категорій населення.

Зараз дивляться

Скористатися пільгою можуть:

  • ФОП на спрощеній системі оподаткування (1 група).
  • Освітні, наукові, культурні неприбуткові організації.
  • Люди з інвалідністю, які зареєстровані як ФОП.
  • ВПО, які зареєстрували бізнес після 24 лютого 2022 року за спеціальною програмою.

Мінімальний розмір ЄСВ за найманих працівників у 2025 році становить 22% від офіційної зарплати. Якщо роботодавці беруть на роботу людину з інвалідністю, тоді вони мають право на пільгову ставку ЄСВ — 8,41%.

Такий підхід можливий для підприємств, установ, організацій, а також ФОП, незалежно від того, працюють вони за загальною чи спрощеною системою оподаткування.

Пільгова ставка ЄСВ: як розрахувати

Щоб правильно розрахувати суму внеску за пільговою ставкою, слід взяти за основу мінімальну заробітну плату, встановлену на відповідний рік.

У 2025 році мінімальна зарплата становить 8000 грн. Стандартний ЄСВ — 22%:

8000 × 22% = 1760 грн — стандартна сума ЄСВ;

1760 × 50% = 880 грн — пільгова ставка ЄСВ для 1 групи ФОПів.

Пільгова ставка ЄСВ: нові правила у 2025 році

До 2025 року діяли медико-соціальні експертні комісії (МСЕК). Для того, щоб отримати знижену ставку єдиного соціального внеску потрібно було:

  1. Отримати довідку до акта огляду МСЕК за формою № 157-1/о, яка підтверджує факт встановлення інвалідності.
  2. Передати роботодавцю копію цієї довідки та завірити її з зазначенням дати.

Лише після офіційного засвідчення роботодавець міг почати використовувати пільгову ставку ЄСВ 8,41%.

З 1 січня 2025 року МСЕК були ліквідовані. Їхні функції були передані Українському державному науково-дослідному інституту медико-соціальних проблем інвалідності, який тепер відповідає за встановлення та скасування інвалідності.

Мінфін підготував проєкт оновлення щодо порядку нарахування та сплати ЄСВ.

Згідно з документом, тепер підтвердженням встановлення працівнику інвалідності є завірений працівником витяг із рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи щодо встановлення інвалідності, отриманий відповідно до Кабміну № 1338 від 15 листопада 2024 року про Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи, та (або) копія довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією про встановлення групи інвалідності, яка відповідає вимогам цієї постанови.

Нарахування єдиного внеску здійснюється роботодавцем із дати отримання від працівника документів щодо встановлення інвалідності.

Пільгова ставка ЄСВ: як зберегти у 2025 році

З 1 січня 2025 року підтверджувальним документом встановлення інвалідності є витяг з рішення експертної команди.

Варто зазначити, що документ про інвалідність, яка була встановлена до 1 січня також є дійсним. Але у випадку, якщо інвалідність встановлена безстроково, або строк переогляду ще не настав.

Якщо документ передбачає проходження повторного огляду та який припав на період після 1 січня 2025 року, але не був вчасно пройдений, тоді він залишається чинним до 1 липня 2025 року.

До 25 липня цього року податкова офіційно дозволила офіційно використовувати 2 документи для підтвердження інвалідності для застосування пільгової ставки ЄСВ у розмірі 8,41%.

Зокрема:

  • довідка МСЕК;
  • витяг з рішення експертної комісії.

Тобто пільгова ставка ЄСВ (8,41%) надається, коли працівник зі встановленою групою інвалідності надає підтверджувальний документ. Своєю чергою роботодавець має завірити отриману копію такої довідки.

Для збереження пільги, якщо працівнику потрібно перепідтвердити групу інвалідності, він має звернутись у певний строк до експертної команди та продовжити термін дії довідки.

Теги за темою
Гроші
Джерело матеріала
loader
loader