«Остаточна пропозиція» Трампа щодо миру вимагає від України прийняття російської окупації. Сполучені Штати очікують, що Україна у середу надасть відповідь на мирну ініціативу, яка включає визнання США Криму як частини Росії та неофіційне визнання контролю Росії над майже усіма окупованими з моменту вторгнення 2022 року територіями, пише Axios з посиланням на джерела, знайомих з пропозицією.
Односторінковий документ, представлений США українським чиновникам у Парижі минулого тижня, описується як «остаточна пропозиція» президента Трампа. Білий дім наполягає, що готовий відмовитися від переговорів, якщо сторони не досягнуть угоди найближчим часом.
Що отримує Росія згідно з пропозицією Трампа
- Офіційне визнання США її контролю над Кримом.
- Фактичне визнання її контролю над майже всіма територіями, окупованими з 2022 року, включаючи більшість Луганської області та окуповані частини Донецької, Херсонської та Запорізької областей.
- Обіцянку, що Україна не стане членом НАТО. У тексті зазначено, що Україна може стати частиною Європейського Союзу.
- Скасування санкцій, запроваджених після 2014 року.
- Розширення економічної співпраці з США, особливо в енергетичному та промисловому секторах.
Що отримує Україна згідно з пропозицією Трампа
- «Надійні гарантії безпеки» за участю групи європейських країн та, можливо, інших країн-однодумців. Документ не уточнює, як саме функціонуватиме ця миротворча операція, і не згадує про участь в ній США.
- Повернення невеликої частини окупованої Росією Харківської області.
- Безперешкодний прохід по річці Дніпро, яка проходить уздовж лінії фронту в деяких частинах південної України.
- Компенсації та допомогу у відновленні, хоча в документі не зазначено, звідки надходитиме фінансування.
Інші елементи плану передбачають, зокрема, що Запорізька атомна електростанція — найбільший подібний об'єкт у Європі — вважатиметься територією України, але керуватиметься Сполученими Штатами і потачатиме електроенергію як Україні, так і Росії.
Документ посилається на угоду між США та Україною щодо мінеральних ресурсів, яку, як заявив Трамп, буде підписано у четвер.
План був розроблений після того, як спецпредставник Трампа Стів Віткофф провів понад чотири години на зустрічі з Путіним минулого тижня.
«Цього тижня Віткофф знову відвідає Москву для четвертої зустрічі з Путіним», — повідомив Білий дім у вівторок.
Однак Віткофф і державний секретар Марко Рубіо, як очікується, пропустять переговори в Лондоні в середу за участю представників США, України, Франції, Німеччини та Великої Британії.
Замість цього американську делегацію очолить спецпредставник США в Україні Кіт Келлогг. Очікується, що пропозиція США буде частиною обговорень.
Американський чиновник, залучений до обговорень, повідомив, що Рубіо та Віткофф спільно працювали над розробкою рамкової угоди для наближення до завершення війни.
Однак за останні 24 години з'явилися ознаки того, що українці під час зустрічей у Лондоні в середу хочуть обговорити 30-денне припинення вогню, а не рамкову угоду про мирний план Трампа.
«Було прийняте рішення, що державний секретар не поїде до Лондона. Замість цього американська делегація продовжить переговори з британськими та українськими колегами», — сказав чиновник.
Рубіо написав у Twitter, що мав «продуктивну» розмову з британським колегою і з нетерпінням чекає на подальші обговорення після зустрічей у Лондоні.
«Переговори тривають, і, сподіваємося, ми рухаємося в правильному напрямку», — сказала прес-секретар Білого дому Керолайн Левітт журналістам у вівторок.