Дмітрій Пєсков — ркчник і наближена до президента Росії Владіміра Путіна людина дав годинне інтерв’ю у Москві французькому виданню Le Point. Востаннє він давав інтерв’ю французькому ЗМІ ще у квітні 2022 року.
Під час розмови, яка велася російськоюі повністю знімалася на камеру, Пєсков наполягав що Москва наразі не досягла бажаних військових цілей, але вони будуть досягнуті.
Зауваження держсекретаря США Марко Рубіо, зроблене 17 квітня в Парижі, про те, що у США можуть бути «інші пріоритети», ніж врегулювання російсько-українського конфлікту — з натяком, що Вашингтон може відмовитися від участі, якщо дипломатичний прогрес не буде досягнутий — жодним чином не змінило рішучості Кремля.
ZN.UA наводить повний текст інтерв’ю.
Чому російська армія вранці 13 квітня двома ракетами обстріляла центр міста Суми?
Я нагадаю, що тридцять днів тому було оголошено про тимчасовий мораторій на удари по енергетичній інфраструктурі. Про нього домовилися американці, які вели переговори з українцями, і Путін негайно наказав припинити обстріл енергетичних цілей в Україні. Відтоді наші військові слідують цьому наказу. Проте українська сторона щодня атакує нашу енергетичну інфраструктуру. Україна або не хоче дотримуватися цього перемир'я, або не може.
Як це?
Зеленський, як відомо, не контролює всі свої підрозділи. Деякі пронаціоналістичні батальйони його не слухають, і це велика проблема.
У Міноборони Росії заявили, що обстріляли українських військових. Проте було багато жертв серед цивільного населення. І російська армія знала, що будуть ці втрати!
Міністерство оборони дає наказ атакувати лише військові об’єкти і у жодному разі не цивільні. Цієї трагедії можна було б уникнути, якби у 2014 році не почалася громадянська війна. Зеленський був обраний президентом на обіцянці припинити цю громадянську війну. Він це зробив? Ні, Україна не обрала цей шлях; Навпаки, вона вирішила втягнути у війну Європу та Америку, і позиціонує себе центром усього антиросійського на цій землі. До речі, президент Трамп нещодавно дав влучний коментар з цього приводу…
Який саме?
Треба було бути дуже дивним, щоб почати війну з тим, хто у 20 разів більший, а потім просити ракети в інших.
Чому Владімір Путін ніколи не реагує, коли в Україні гинуть діти, навіть помилково? Створюється враження, що Росію це не турбує...
А чому президент Франції чи канцлер Німеччини не реагують на загибель російських дітей на Донбасі? Чому вони жодного разу не відреагували за останні десять років?
Чому Росія не погодилася на повне припинення вогню, як пропонував Дональд Трамп?
Путін підтримує цю ідею, але перш ніж йти далі, потрібно відповісти на деякі конкретні запитання. Якби це припинення вогню набуло чинності сьогодні, чи припинила б Франція завтра постачання Києву боєприпасів, гармат, ракет і систем протиповітряної оборони? А Сполучене Королівство? Усі військові оглядачі відзначають, що динаміка фронту на користь Росії, яка володіє ініціативою на місці. До лютого 2022 року, коли Путін запропонував переговори, ми хотіли вирішити це мирним шляхом... Сьогодні ми говоримо про мир з американцями, а європейці вимагають війни! Ми хочемо досягти своїх цілей. Мирним чи військовим шляхом, але ми їх досягнемо.
Хіба вони досі не досягнуті?
Ще ні. І вони не змінилися з початку війни.
Про що йдеться?
Безпека одних країн не повинна досягатися за рахунок безпеки інших країн. Якщо ви хочете забезпечити безпеку України і втягнути її в НАТО, ви порушуєте безпеку Росії. Тому нейтральний статус України необхідний. І треба визнати реальність щодо територій.
Які ваші вимоги з цього приводу?
Путін сформулював їх у липні. Не знаю, чому сьогодні про це ніхто не згадує. У нашій Конституції є чотири регіони. Українська армія повинна скласти зброю і вийти з їх території. Якщо вона це зробить, військові дії будуть припинені миттєво.
Ви вимагаєте відставки Зеленського?
Це не наша вимога, але навіть якби сьогодні була підписана угода із Зеленським, потім в Україні можуть з’явитися люди, які юридично поставлять під сумнів її легітимність. У зв’язку з введенням воєнного стану та окремими статтями Конституції України…
Ви це говорите тому, що в 2024 році в Україні не було президентських виборів?
Звичайно. У Конституції закріплена роль Ради, а не президента.
Ви добре знаєте, що під час війни неможливо організувати вибори!
Ви міркуєте де-факто. Ми міркуємо де-юре... А якби хтось поставив під сумнів легітимність Зеленського, що б ми зробили? Ми б почали знову?
Що, знову війну?
Ну так! Ми не маємо довіри до київського режиму...
А українці не довіряють вам...
Вони ніяк не позбудуться своїх нацистів… У Європі ви досі не зрозуміли, хто ці люди! Зрозумієте так чи інакше — через великі страждання, яких вони вам завдадуть. Європа, зокрема Німеччина, заплющує очі на існування режиму, де пронацистські елементи впливають на владу.
Можливо так було колись у минулому, але не сьогодні…
Навпаки, це відбувається саме цієї хвилини! Це трагедія європейців!
Чому ви звинувачуєте один одного в небажанні миру?
Що заважає Україні вивести війська з цих чотирьох регіонів і припинити бойові дії, як каже президент Путін?
Їй заважає те, що вона не хоче! Україна вважає це своїми землями!
Тож вони не хочуть визнавати реальність! Добре. Що їм завадило підписати березневий документ 2022 року в Стамбулі, а точніше, що їм завадило це зробити, коли ситуація на фронті була іншою? Борис Джонсон! Макрон не переконував їх підписати документ, не сказав їм: «Не слухайте Бориса Джонсона, давайте, підпишіть цей документ, щоб ми могли укласти мир в Європі!». Тоді це було можливо! Відтоді реальність на полі бою змінилася... І, хочуть вони того чи ні, але їм доведеться прийняти цю нову реальність.
Чи можете ви гарантувати, що після укладення мирної угоди Росія не нападе, наприклад, на країни Балтії?
Росія не має жодних проблем чи територіальних претензій до країн Балтії, хоча там живуть росіяни, їхні інтереси і право говорити російською мовою постійно порушуються, на що Брюссель не звертає ні найменшої уваги.
Росія не має наміру ні на кого нападати?
Ні, у нас не було і немає жодної проблеми з Фінляндією чи Швецією, які вступили в НАТО. Сьогодні військова інфраструктура НАТО поступово розгортається на території Фінляндії. Як реагує Росія? Вона вживає заходів для забезпечення своєї безпеки, тих які наші військові вважають за потрібне. Але конфліктного потенціалу у нас немає. На щастя, ані в Прибалтиці, ні у Фінляндії росіян не обстрілюють із танків чи бойових літаків, як це відбувається на Донбасі з 2014 року. А в Прибалтиці немає громадянської війни, де регулярна армія винищує росіян лише за те, що вони росіяни.
На які поступки була б готова піти Росія, щоб зняти американські та європейські санкції?
Якби ви зустрічалися з представниками російського бізнесу, ви б знали, що вони готові на все, щоб санкції не були зняті. Коли іноземні компанії пішли з нашого ринку, звільнилася безліч ніш. Їх зайняли російські підприємці, які інвестували і відновили виробництво. Сьогодні їм доводиться повертати кредити. З чого б їм хотіти, щоб іноземці поверталися? Навпаки, вони вимагають, щоб ніхто з них не повертався!
Ви ж не хочете сказати, що ці санкції є позитивними!
Ні, звичайно, вони погані і шкодять нам.
Отже, краще було б без них..
Можливо, але вони існують. І навіть якщо колись постане питання про їх скасування, певні економічні процеси породили захисні заходи з боку наших компаній. Так, краще було би не потрапляти під санкції, але ми накопичили дуже багатий досвід протидії санкціям... Знімуть одні — можуть упровадити інші, приховано. Ми звикли!
Тобто жити під санкціями можна ..
Це не основне питання. Насправді це велика проблема для Європи!
Тобто?
Європа не може існувати та бути конкурентоспроможною без двох речей: дешевої безпеки та дешевої енергії. Безпеку вона мала незадорого від Сполучених Штатів. А що стосується дешевої енергії, то вона отримувала її з Росії.
Ви маєте на увазі, що Сполучені Штати більше не захищають її «задешево»?
Саме так. І російського газу в неї вже немає! Тож побачимо, як вона впорається... Економічні показники, принаймні для Німеччини, не дуже хороші. Що стосується енергетики, Франція показала, що з ядерною енергетикою більш здатна дивитися на довгострокову перспективу. З іншого боку, не така вже й далека від вас Німеччина закрила всі свої ядерні реактори і більше не виробляє дешевих автомобілів. Почалася деіндустріалізація. Санкції – це завжди палиця на два кінці. Вони шкодять нам, але шкодять і тим, хто їх запровадив.
Чи погодилася б Росія, аби Європа сиділа за столом переговорів?
Нема про що домовлятися, бо Європа хоче війни, а не переговорів. Ми ж не тягнутимемо її силоміць! І досі вона не проявила жодної самостійності. Таке враження, що вся Європа працює на адміністрацію Байдена, ніби кожен президент чи прем’єр — її радник. Найбільшу роль грав Вашингтон.
А зараз?
Тепер виникають розбіжності, і все перевернулося: Вашингтон говорить про мир, а європейці, які мали б гарантувати мир на своєму континенті, говорять лише про війну.
Чому Москва проти «коаліції охочих»?
Чи ця коаліція з’явиться після підписання угоди чи до підписання – це деталі. Найголовніше – це розташування цих солдатів. Незалежно від того, французи вони, німці чи поляки – не суттєво, наша безпека під загрозою, тому що ці солдати опиняться в країні, керівництво якої не повністю контролює свої збройні сили. Уявімо, що стається щось поза контролем київського режиму і що в центрі цього інциденту – озброєна група з країни НАТО. Чи не буде це загрозою для всього світу?
Складається враження, що Росія зневажає Європу, але не Сполучені Штати. Чому?
Тому що господар – США, а Європа ретельно виконує все, що від неї вимагає господар. До цих останніх трьох років ми носили рожеві окуляри. Європа припинила з нами співпрацю в енергетичних питаннях всупереч власним інтересам. Європейські компанії втратили значну частину своїх активів у Росії та почали втрачати гроші. Це не має нічого спільного з економічними рішеннями, це політичне. За наказом Вашингтона Європа почала пиляти гілку, на якій сиділа... і було запущено багато процесів, які нам не подобалися і не відповідали нашому способу життя.
Наприклад?
Європейці хотіли навчити нас демократії, повчали, почали постійно критикувати Путіна...
Повчали?
Саме так! Хто? Румунія, Франція, Молдова! Пам’ятаєте того кандидата у президенти Франції, банкіра, якого застали у вашингтонському готелі з жінкою…
Домінік Стросс-Кан?
Так, і після цього він не брав участі в президентських виборах, так? А тепер ми позбулися Марін Ле Пен, яка демонструє хороші результати в опитуваннях. У Румунії кандидат перемагає на президентських виборах, але він обов’язково поганий кандидат, тому що він готовий говорити з Росією. Тож ми його виганяємо. Хто за це засудив Румунію? Все просто: ми більше не хочемо брати уроків у європейців! Ми не хочемо, щоб хтось, хто поводиться лицемірно, читав нам лекції!
Чому позиції Дональда Трампа та Владіміра Путіна здаються такими схожими за світоглядом та розподілом сфер впливу?
Є сфери, де їхні позиції близькі, але це не означає, що вони близькі в усьому. Кожен захищає інтереси своєї країни перш за все. Їх об’єднує те, що обидва розуміють абсурдність відмови від діалогу. Об’єднує їх бажання вирішувати найскладніші питання шляхом обговорення. Саме те, чого не вистачало попередній адміністрації Байдена. За Байдена та Обами американці також давали нам уроки демократії. Але подивіться, через що довелося пройти Трампу та його родині! Трампу вдалося повернутися тому що він потужний політичний лідер і сильна особистість.
Через це Путін його поважає?
Саме так. Путін, який сам є сильною людиною, цінує сильних чоловіків.
Чи поважає він Еммануеля Макрона?
Якби ви були з Великої Британії, я б поговорив з вами про Макрона, але оскільки ви француз, я не можу вам нічого сказати... Я дуже добре пам’ятаю перші контакти з Макроном, коли він організовував ланч на честь Путіна у Версалі. Тоді ми покладали великі надії...
Що ж сталося?
Якби ви запитали Макрона, він би сказав вам, що Путін розв’язав жахливу агресію на європейській землі тощо. Оскільки я росіянин і працюю на президента Путіна, я кажу вам, що ані Макрон, ні інші європейські лідери не схотіли слухати Путіна, коли він казав їм, що Росія загнана в кут з точки зору її безпеки, і що це неприйнятно.
Ви цього не очікували?
Аж ніяк. Спочатку київський режим розпочав громадянську війну, потім у Києві стався переворот, і про це ніхто не згадує…
Тому що на Заході ніхто не вважає, що це державний переворот! Невже наші відносини припинилися саме через війну?
На даний момент вони в глухому куті. Ми намагаємося відновити відносини з американцями, і, повірте, це дуже важко.
Якими мають бути умови зустрічі Путіна і Трампа?
Ця зустріч має бути продуктивною. І Трамп, і Путін хочуть результатів. Тому ведуться підготовчі роботи.
Двосторонні відносини між обома країнами важливіші за мир в Україні?
Це два абсолютно різних змісти. З одного боку двосторонні переговори, з іншого – українське питання. Але вирішити конфлікт з Україною без відновлення нормальних відносин між Вашингтоном і Москвою неможливо.
Чи може Трамп оголосити про нові санкції проти Росії, якщо вона не підпише перемир'я до кінця квітня?
Трамп ніколи не називав жодної дати. І ми не вважаємо, що затримка буде доречною. Тому що Путін підтримує припинення вогню.
За деякими джерелами, Віткофф пояснив Трампу, що найпростішим способом забезпечити припинення вогню було б дати Росії контроль над чотирма регіонами, які вона анексувала в 2022 році.
Саме це Путін сказав перед представниками російського МЗС.
Якби Україна погодилася, війна закінчилася б миттєво?
Якби Україна вивела свої війська з цих чотирьох регіонів, то так. Всі ці чотири регіони закріплені в нашій Конституції як невід'ємна частина Росії.
Ви їх, звичайно, прописали, але у військовому плані ви не отримали всі ці чотири області!
У цих областях ще є території, які, з нашої точки зору, окуповані нинішнім київським режимом.
“Окуповані”.. Чому ви використовуєте це слово?
Тому що за результатами референдумів ці території увійшли до адміністративних кордонів Російської Федерації. З нашої точки зору, так є і де-юре, і де-факто.
Як повідомляє Reuters, у проекті рідкоземельних угод США вимагали від України контролю над газовою мережею «Газпрому», яка зв’язувала Росію з Європою. Чи буде це вигідно Росії?
Якщо новий власник погодиться підписати такий контракт з «Газпромом», то чому б і ні? Це суто комерційне питання, яке ми ніколи не політизували. «Газпром» це, безумовно, обговорюватиме. Ми готові вести переговори про наш газ і знаємо, що деякі країни Європи хочуть продовжувати купувати його в нас. Усе вирішуватиметься на комерційній основі.