Дефіцит газу в Україні та необхідність імпорту: де влада шукатиме гроші
Дефіцит газу в Україні та необхідність імпорту: де влада шукатиме гроші

Дефіцит газу в Україні та необхідність імпорту: де влада шукатиме гроші

Дефіцит газу в Україні та необхідність імпорту: де влада шукатиме гроші

Експерти радять повернутись до ринкових механізмів. 

Через суттєве падіння споживання газу Україна майже не імпортувала його в 2022–2024 роках, а ті крихти, які імпортувала - фінансували міжнародні донори. Однак цього року потрібно значно збільшити імпорт, а грошей поки бракує. Більш того, МВФ пильно слідкує за витрачання грошей з держбюджету. Про це пише Сергій Макогон, екскерівник ТОВ «Оператор ГТС України» (2019–2022), у статті "За крок від газової кризи. Чи встигне Україна підготуватися до наступної зими?".

Автор нагадав, що у 2022 році частину імпорту оплатили донори за рахунок пільгового кредиту у 350 млн дол, а також кредитних ліній Європейського банку реконструкції та розвитку. Крім того, активно відбиралися перехідні запаси газу з ПСГ. Якщо до 2022 року зазвичай Україна виходила з опалювального сезону із залишками газу в обсязі 3,5–4,5 млрд кубометрів (без урахування 4,6 млрд кубометрів активного газу, який виконує функцію буферного), то в 2025 році залишиться лише 0,67 млрд кубометрів.

Іншими словами, обмеженість імпорту у минулі кілька років вдалось компенсувати відбором майже всього доступного газу з ПСГ. Однак наступного опалювального сезону це зробити не вдасться, бо перехідних запасів у ПСГ лише 0,67 млрд кубометрів і без імпорту не обійтися.

Крім того, для оплати імпорту газу на зиму потрібно 2,5–3 млрд дол. Частину «Нафтогаз» планує профінансувати за рахунок донорів, але навряд чи вони покриють усю необхідну суму. Поки оголошено про плани залучити лише 0,4 млрд дол. від донорів. Решту треба шукати.

Якщо компенсувати за рахунок бюджету (що наразі більш вірогідно - ред.), то можуть бути складнощі з МВФ, який дуже ретельно дивиться за видатками України.

"Навряд чи Фонд дозволить таке значне фінансування «Нафтогазу» з бюджету без одночасного приведення цін до ринкових", - вважає автор.

Інший варіант - повернутися до дерегуляції ринку газу та привести ціни на газ і тарифи на послуги ГТС і газорозподільних мереж до ринкових рівнів.

"Як було зроблено 2015 року. Досвід у країни вже є і механізм субсидій нормально працює. Такий шлях дав би можливість залучити зовнішнє фінансування та західних трейдерів... Складно прогнозувати. Але я особисто не очікую, що влада піде на повернення ринкового ціноутворення", - пише автор.

З іншими матеріалами автора можна ознайомитися за посиланням. 

 

Джерело матеріала
loader
loader