/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2F2de5c28557c8707576759c1c1e250073.jpg)
США представлять "мирний план" у Лондоні: WP про головну умову Вашингтона
Україна та її європейські союзники зустрінуться з високопосадовцями США у Лондоні в середу для обговорення пропозицій, які можуть викликати невдоволення Києва.
За інформацією The Washington Post, українські та європейські чиновники на зустрічі в Лондоні зіткнуться з пропозицією США щодо визнання незаконної анексії Криму Росією та заморожування лінії фронту як частини мирної угоди. Про це повідомили кілька осіб, обізнаних із внутрішніми обговореннями.
Союзники України сподіваються отримати гарантії безпеки та програми реконструкції для країни в обмін на будь-які територіальні поступки.
Пропозиції США, представлені Україні минулого тижня в Парижі, включають офіційне визнання Вашингтоном анексованого Криму як російської території та поступове зняття санкцій з Росії в рамках майбутньої угоди. В обмін Москва має припинити бойові дії в Україні в час, коли російські військові мають перевагу на полі бою та значну перевагу в кількості військ та озброєнні.
Радник президента України Володимира Зеленського зазначив, що американські пропозиції містять ідеї, з якими Київ погоджується, та інші, з якими не погоджується. Один західний чиновник назвав рівень тиску на Україну "приголомшливим". Як і інші, вони говорили на умовах анонімності, щоб обговорити делікатні дипломатичні розмови.
Представник Державного департаменту применшив ідею про те, що Вашингтон представляє Києву готове рішення, але публічне незадоволення адміністрації Трампа темпами переговорів викликає у Києва побоювання щодо чергового погіршення відносин із Вашингтоном.
Оскільки переговори прискорюються, а американські чиновники погрожують відмовитися від них протягом кількох днів, тиск на Київ зростає. Очікується, що французькі, британські та німецькі переговорники, які активніше беруть участь у мирних переговорах, відстоюватимуть інтереси України в Лондоні, наполягаючи на включенні до будь-якої угоди гарантій безпеки та програм післявоєнної реконструкції, які можуть частково фінансуватися за рахунок заморожених російських активів.
Європейські, і навіть українські чиновники приватно визнають, що Київ навряд чи найближчим часом відновить контроль над територіями, які контролює Росія. У кращому випадку вони сподіваються сповільнити поспіх до будь-якої угоди, яка дозволить Москві утримати завойовані землі та вийти з-під санкцій, не отримавши спочатку значних вигод для України.
"Існує занепокоєння, що Трамп намагається тиснути на українців і не був достатньо жорстким щодо Росії", – сказав Муджтаба Рахман, керуючий директор Eurasia Group, консалтингової фірми з політичних ризиків. "Головне питання зараз – що отримає Україна в обмін на відмову від частини своєї території?"
США представили основні положення своїх пропозицій Україні на переговорах у Парижі минулого тижня, причому українці сприйняли це як остаточну пропозицію Вашингтона перед тим, як він розгляне можливість відмови від мирного процесу, за словами двох осіб, обізнаних із цим питанням.
Державний секретар Марко Рубіо заявив тоді, що якщо найближчим часом не буде досягнуто прогресу, президент Дональд Трамп, ймовірно, "рухатиметься далі".
Трамп повідомив журналістам у понеділок, що оприлюднить деталі пропозицій США "протягом наступних трьох днів". Очікувалося, що високопоставлені чиновники США приєднаються до переговорів у Лондоні.
Американська пропозиція в Парижі, включаючи пропозицію визнати Крим, з'явилася після того, як спеціальний посланець Трампа Стів Віткофф відвідав Москву для багатогодинної зустрічі з президентом Росії Володимиром Путіним цього місяця. Одна з осіб, поінформованих про пропозицію, описала її як "ідею Віткоффа", щоб США назвали Крим російським "не змушуючи Україну визнавати це".
Державний департамент відмовився коментувати конкретні пропозиції, представлені переговорникам. "Єдиним документом, яким поділилися в Парижі, був список потенційних варіантів для обговорення та відгуків", – заявив офіційний представник.
Американські чиновники наголосили, що обидві сторони конфлікту повинні подолати широкі розбіжності в переговорах.
"Якщо це неможливо – якщо ми настільки далекі один від одного, що це не станеться – тоді я думаю, що президент, ймовірно, досяг точки, коли він скаже, ну, ми закінчили", – сказав Рубіо журналістам минулого тижня.
Суперечлива пропозиція буде складною для України. Захоплення та подальша анексія Криму Росією у 2014 році проклали шлях для інших актів агресії проти України, включаючи розпалювання війни в східних регіонах Донецька та Луганська, а потім повномасштабне вторгнення в Україну в 2022 році.
Раніше під час війни українські солдати об'єднувалися навколо закликів, що їхні діти скоро купатимуться на пляжах Криму, і багато хто вважає повернення Криму до України непідлягаючим обговоренню – особливо сім'ї, які були розділені більше десяти років.
"Якщо те, про що повідомляють ЗМІ, правда, то це і сумно, і небезпечно", – заявила Інтерфакс-Україна у вівторок українська депутатка Іванна Климпуш-Цинцадзе. "Це означає, що США насправді не прагнуть справедливого та тривалого миру, а скоріше хочуть повідомити про якесь тимчасове перемир'я за рахунок поступок агресору – і представити це як велике досягнення Сполучених Штатів".
Визнання Криму російським завдасть значного удару по моральному духу українців, але міцну хватку Росії на півострові давно визнали військові аналітики та політичні лідери.
З початку 2023 року провідні військові аналітики Пентагону в закритих брифінгах для законодавців применшували можливість повернення Україною Криму військовою силою.
Зеленський ніколи не відмовлявся від мети України колись відновити контроль над Кримом, але відверто говорив про військові обмеження Києва.
"У нас немає достатньо сил, щоб повернути Крим", – сказав Зеленський журналістам минулого року. "Наша армія не має достатньо сил. Ми повинні шукати дипломатичні засоби".
Європейським лідерам вдалося втрутитися в мирні переговори в останні тижні, що є покращенням порівняно з першими обговореннями команди Трампа з росіянами в Саудівській Аравії, які виключали навіть українців. Тепер у Лондоні та за його межами вони шукатимуть способи використати свій вплив на користь України.
Європа має певні важелі впливу, включаючи мільярди вилучених або заморожених російських активів, які можна повернути або використати для фінансування програм післявоєнної реконструкції. Тим часом Європейський Союз пропонує державам-членам скоординований спосіб розширити свою програму санкцій.
"Європейці мають реальні козирі", – сказав аналітик Рахман. "Якщо ви не отримаєте послаблення санкцій з боку ЄС, а лише з боку США, економічні вигоди для Росії будуть мінімальними".

