Новий Папа може стати адвокатом №1 для України у світі: релігієзнавець назвав ключову умову
Новий Папа може стати адвокатом №1 для України у світі: релігієзнавець назвав ключову умову

Новий Папа може стати адвокатом №1 для України у світі: релігієзнавець назвав ключову умову

Поки у Ватикані вирішують, хто стане новим понтифіком, Україна має готуватися

Залучити новообраного Папу на свій бік – таке завдання має поставити перед собою українська влада, релігійна спільнота та загалом суспільство. Саме на пошуку загальної стратегії задля досягнення окресленої мети варто зосередити думки та зусилля, а не намагатися прогнозувати, хто ж стане наступним понтифіком і як він діятиме.

Таку ідею висловив в коментарі "Телеграфу" релігієзнавець та філософ Юрій Чорноморець.

Численні припущення щодо кандидатури наступникаПапи Франциска, який пішов з життя у другий день Великодня, та можливого стороннього впливу на рішення Конклаву, на думку Юрія Чорноморця, не мають особливого сенсу.

- На цей час не можна сказати, що існують якісь однозначні фаворити серед претендентів на посаду понтифіка, – зазначив Юрій Павлович в розмові з "Телеграфам". – Хто стане новим Папою визначить Конклав. При цьому жодна з сил не може претендувати на те, щоб якось вплинути на цей вибір або мати зиск з цього вибору. Ті самі люди, які, наприклад, зараз хочуть підвищити вплив Вашингтона на Папу Римському, не можуть не бачити, що величезна кількість кардиналів якраз дуже критично налаштована стосовно американського імперіалізму. Тут все дуже суперечливо, тому чим все завершиться, наразі невідомо.

Релігієзнавець наголосив, що також неможливо наразі передбачити, в якому ключі діятиме новий голова католицької церкви з огляду на країну його походження.

- Якщо згадати Папу Івана Павла ІІ, він був вихідцем зі Східної Європи й добре на ній розумівся. Й кардинали, які його обирали, були скептичні щодо долі демократії, бо вважали, що ось-ось переможе комунізм. Тож вони думали, що на чолі католицької церкви має бути людина, що допоможе їй пристосуватися до майбутнього світу, де буде така форма правління. Але коли Іван Павло ІІ прийшов до влади, він взяв й дуже швидко розвалив цю комуністичну систему, ставши найбільш прозахідним Папою з усіх понтифіків в історії папства. Тобто, ми можемо бачити, що люди можуть обирати Папу, виходячи з тих чи інших міркувань, але як він потім буде діяти, яку політику проводитиме, важко передбачити.

Але можна сказати, що Україна сподівається, що наступний Папа буде схожий на Івана Павла II, буде захищати народи Східної Європи та окремих людей, а не жертвувати ними заради диктаторів. Ми всі очікуємо такої ж боротьби за свободу проти новітнього тоталітаризму, проти імперії зла, яка була у цього понтифіка. Новому Папі необхідно бути так само принциповим у відстоюванні свободи (релігійної та всіх інших), гідності вірян та досягати реальних змін у Східній Європі й у всьому світі, – підкреслив Юрій Павлович.

Релігієзнавець наголосив, що наразі Україна має не просто перебувати в режимі очікування змін у керівництві католицької церкви, а й готувати підґрунтя для того, аби співпраця з новим Папою від початку була вибудована в вигідному для країни ключі.

- Ми мали всі шанси мати й Папу Франциска як союзника, – вважає Юрій Чорноморець. – Та ми настільки слабо, якось несистематично працювали в цьому напрямку та потурали прагненням окремих українських релігійних лідерів монополізувати спілкування з понтифіком з боку України. Й послали до Ватикану, коли вже було пізно, Юраша (Андрій Юраш – з грудня 2021 року надзвичайний і повноважний посол України при Святому Престолі – Авт.). В результаті отримали, що Папа, хоча він активно сприяв поверненню військовополонених, тим же росіянам симпатизував більше, ніж нам. Це при тому, що він як священник був вихований українцем. Тож такий результат можна назвати найбільшим провалом української релігійної дипломатії.

Тому нам треба вже зараз розмірковувати над тим, як сильніше впливати на будь-яких очільників, як успішніше презентувати Україну на міжнародній арені. Ми, українці, пережили у своїй історії такі трагедії, й зараз переживаємо трагічні часи, відповідно, до нас мають ставитися з повагою, а не робити якоюсь розмінною монетою у власних фантазіях щодо навернення Росії, чи ще в якихось проєктах. Отже, дуже багато залежить від нас.

Треба від початку на рівні держави робити все, щоб організувати для України широке лобі у Ватикані. Дивитися, в тому числі на приклад Росії, які вкладають величезні ресурси – гроші, час, щоб мати там вплив. Нам треба діяти так само, прислухатися до порад посла, а він при Святому Престолі дуже професійний. Нехай він радить, як можна організувати нашу діяльність так, щоб наступний Папа, з якими б загальними поглядами, якими б знаннями щодо України він не прийшов на цю посаду, щоб в перший рік понтифікату він став адвокатом №1 України у всьому світі! І вплив Папи може бути величезний, тому що дійсно до релігійних лідерів у світі прислухаються все більше. І якщо на нашій стороні буде наступний Папа, ми можемо дуже виграти від цього в нашому міжнародному становищі й в питаннях примирення та віднайдення справедливого миру.

Адже всі проєкти примирення між різними народами після Другої світової війни, які тільки були, все це успіх католицької дипломатії. Зараз ми бачимо, що росіяни дуже вперті, визнавати своїх помилок ніяк не хочуть. Тут, звичайно, тиск Ватикану — живий приклад, як це треба все робити, як примушувати навіть найагресивніші сторони до визнання своїх помилок, визнання міжнародно визнаних кордонів, до покаяння за все зроблене. Нам все це необхідно, – резюмував Юрій Чорноморець.

Як повідомляв "Телеграф", посол Ватикану, апостольський нунцій в Україні, архієпископ Вісвальдас Кульбокас також відзначив, що обрання нового Папи може принести багато сюрпризів.

Теги за темою
Вашингтон
Джерело матеріала
loader
loader