Американські розробники проектують автономний підводний бойовий дрон з радіусом дії до 1900 км
Американські розробники проектують автономний підводний бойовий дрон з радіусом дії до 1900 км

Американські розробники проектують автономний підводний бойовий дрон з радіусом дії до 1900 км

США офіційно оголосили про намір отримати новий тип автономного підводного безпілотного апарата, здатного діяти на відстанях до 1000 морських миль (близько 1852 км) і нести велике корисне навантаження. У відповідному запиті, розміщеному на платформі Defense Innovation Unit, Міністерство оборони США прямо вказало на потребу у дроні, який працює без GPS, виконує розвідку, картографування, барометричні дослідження, а також здатен скидати вантаж на морське дно, пише Defence Express.

Оприлюднені вимоги до корисного навантаження — довжина 6,4 метра і діаметр 533 мм — збігаються з габаритами торпеди Mark 48, що дозволяє припустити: новий дрон потенційно може використовуватись як платформа для запуску торпед. Водночас такі розміри підходять і для інших типів апаратів, зокрема дронів-торпед, які самі можуть виступати бойовим елементом у тандемі з більшим носієм.

Цікаво, що подібна система вже розробляється компанією Anduril. Її підводний дрон Dive-XL, представлений у грудні 2024 року, має заявлену дальність саме у 1000 морських миль і здатен нести різні типи навантажень — як бойові, так і розвідувальні. Компанія також демонструвала дрони-торпеди Copperhead-500, виконані у стандартному 533-мм калібрі, з бойовою частиною або сенсорною апаратурою на 250 кг. Сам Dive-XL розрахований на тривалі місії, гнучке налаштування під завдання та високий ступінь автономності.

І хоча вже ведеться розробка апаратів, таких як Manta Ray, замовлена DARPA ще у 2021 році, новий конкурс свідчить про активний пошук альтернатив або додаткових рішень. Це може бути ознакою прагнення прискорити появу надійного підводного дрона зі збільшеною автономією та ударними можливостями.

На тлі згаданої активності варто зазначити й політичний контекст: Anduril, як і Palantir та SpaceX, згадується серед компаній, власники яких є спонсорами політичної кампанії Дональда Трампа, а також серед претендентів на масштабний проект Golden Dome — стратегічну оборонну ініціативу космічного характеру.

Незалежно від того, хто зрештою виграє конкурс, тенденція очевидна: США прагнуть мати потужні, далекобійні автономні підводні платформи, здатні вирішувати як розвідувальні, так і ударні завдання в умовах відсутності зв’язку й складної навігації.

Джерело матеріала
loader
loader