3 мільярди доларів на теплу зиму: скільки потрібно Україні для створення надійних запасів газу
3 мільярди доларів на теплу зиму: скільки потрібно Україні для створення надійних запасів газу

3 мільярди доларів на теплу зиму: скільки потрібно Україні для створення надійних запасів газу

Усім хочеться провести зиму в теплі. Але щоб так і було, попереджає експерт енергетичного ринку Сергій Макогон, потрібно починати закачування газу в підземні сховища вже зараз — і відразу ж думати, якими грошима цей газ проплачувати…

Нарешті можна констатувати, що сезон відбору газу з українських ПСГ закінчився. Згідно з інформацією GIE, зараз у ПСГ залишилось 0,662 млн м3 (без врахування 4,6 млрд м3 активного газу, що виконує функції буферного, відбір якого не передбачений правилами експлуатації газових сховищ) та рівень наповненості 2,22% — найнижчий за всю історію їх роботи. Колеги з Оператора ПСГ та Оператора ГТС кажуть, що це була найскладніша зима з технологічного погляду.

З позитивного:

  1. Дякуючи Богу, зима була тепла.
  2. Попри атаки ворога по ПСГ та видобутку, Україна пройшла зиму без відключень газу — екстрений імпорт (~800 млн м3) в лютому–березні змогли витягнути баланс газу.
  3. Фахівці Оператора ПСГ отримали реальний досвід роботи з такими низькими обсягами газу у сховищах. У попередні роки Україна закінчувала сезон з перехідними запасами газу на рівні 3,5–4,4 млрд м3 газу без врахування 4,6 млрд м3 буферного газу, або 8,5–9 млрд м3 з буферним газом.

Більше позитиву я не бачу, але бачу нові виклики:

  1. Створити запас на зиму на 1 листопада 2025 року на рівні мінімум 8,2 млрд м3 без врахування буферного газу (12,8 млрд м3 з врахуванням буферного газу) — це рівень, з яким Україна починала минулий опалювальний сезон. Хоча я думаю, що бажано мати на початок сезону мінімум 9 млрд м3 (13,6 млрд м3 — включно з буферним газом), бо досвід цього року показав, що починати сезон із запасами 8,2 млрд м3 — вкрай ризиковано.
  2. За моїми розрахунками, зважаючи на обсяги власного видобутку, це буде вимагати імпорту мінімум 5,5 млрд м3 (бажано 6,3 млрд м3). Нафтогаз озвучив обсяг необхідного імпорту в розмірі 4,6 млрд м3.
  3. Це буде вимагати приблизно 2,5–3 млрд дол. США. Поки я чув про грантове фінансування у розмірі 0,4 млрд дол. Не думаю, що донори погодяться фінансувати все закачування. Тому потрібно буде "Нафтогазу" та Уряду шукати значні кошти.

І головне — час працює проти України. Гарантовані можливості з імпорту газу складають приблизно 50 млн м3 на добу або 1,5 млрд м3 на місяць. Тобто щоб імпортувати 4,6 млрд м3 газу, потрібно 3 місяці, а 5,6–6,3 млрд — 4 місяці. І це за 100% завантаження, чого комерційно складно досягти. Тобто, щоб встигнути імпортувати необхідні обсяги до 1 листопада, потрібно починати імпорт суттєвих обсягів газу вже з травня.

Автор висловлює особисту думку, яка може не співпадати із позицією редакції. Відповідальність за опубліковані дані в рубриці "Думки" несе автор.

Джерело

Важливо Сховища України порожні: чому вже цього тижня треба починати готуватися до зими 2026 року
Теги за темою
газ
Джерело матеріала
loader
loader