/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F131%2Fc05eeee0606841774c701126ddb86dd4.jpg)
Уся правда щодо "припинення вогню"
1. Відбувається приблизно те, що я припустив тиждень тому: США натиснули на Путіна, щоб позначити деескалацію.
Репліки Трампа і Рубіо, які західні ЗМІ хором почали викручувати в бік України, були публічним відлунням непублічного роз'яснення, що Кремль підійшов до червоної межі. Публічно - щоб не залишилося жодних сумнівів у серйозності намірів Вашингтона. Вірна ознака: коли глобальне більшовицьке ЗМІ тричі посилається на анонімні джерела з явною метою задати інтерпретацію ("це був сигнал Україні") неоднозначної події - сприймати потрібно з точністю до навпаки.
Поки Трампу необхідно підтримувати ілюзію нормальних стосунків із Путіним, усе будуть публічно звалювати на Україну. Але якщо навіть на брифінгах в овальному кабінеті журналісти запитують "товаришу Трамп, а чи не обманює вас Росія?", для всіх уже все очевидно, просто не настав час публічно зафіксувати.
Можна як завгодно ставитися до Трампа, але він тимчасовий президент наддержави, за ним глобальна монструозна машина. Ситуація, коли керманич цієї машини щось заявив і нездатний (не не хоче, не петляє, а саме нездатний) забезпечити свої слова - це погано не тільки для Трампа, а для всієї машини. Трамп втратить обличчя, а машину почнуть підозрювати в дисфункції, що - згідно з підручником - різко і на порядки збільшить кількість спроб випробувати цю машину на міцність.
Тому у всіх випадках, коли у нової адміністрації щось не виходить, вони категорично уникають фіксації ось цього моменту нездатності і вирулюють у бік "вирішив - передумав", "творю, що хочу, тому що можу". Ввів тарифи - не упоровся, а "відклав, передумав". І т.д.
Тимчасова деескалація не означає, що тепер Білий дім різко стане добрим для нас або не захоче вискочити з війни якомога швидше. Але важливий факт: машина реагує на підозри в дисфункції, це підказка.
2. Путін піддався тиску саме зараз, тому що йому кров з носу треба красиво пройти 9 травня. Якщо святкування буде на тлі ескалації, розвалу дипломатичного треку, то умовний Фіцо не зможе поїхати до Москви. Бо це буде демарш проти Трампа.
Тому висока ймовірність, що до 9 травня збережеться режим якогось нестійкого зниження інтенсивності бойових дій (особливо - у Харківській області). Щоб був привід говорити: так, є "порушення", але загальна кількість бойових зіткнень знизилася, що є доказом багатомудрості Трампа і людинолюбства Путіна.
3) Ще однією передумовою до тимчасової паузи є ситуація на землі. Путін явно вважає (або його в цьому переконують), що не вичерпані можливості силового тиску. Однак у березні-квітні було кілька інцидентів, коли великі механізовані штурми росіян українські війська рознесли в мотлох ще на підступах до позицій.
Тобто, раз по раз доведено: у нинішній ситуації російська армія може наступати тільки пішки. У неї поки вистачає людей це робити, але черепашачі темпи з величезними втратами виглядають дедалі гірше. А вкупі з масовими вбивствами дітей російськими ракетами - ще гірше.
Тому можливу паузу росармія постарається максимально використати для концентрації наявних ресурсів, щоб спробувати або зімітувати готовність досягти якогось явного результату на полі бою. Борова, Лиман, Костянтинівка.
4. Сьогоднішній день пов'язаний із надією. Я щиро сподіваюся, що навіть така ситуативна гра в деескалацію збільшить шанси для правильної дипломатії. Зараз дуже важливо, що станеться в Росії.
Поки Путін не може активно тиснути і кілька тижнів змушений допускати готовність до підморожування, це кватирка можливостей для тих груп у РФ, які виступають за те, щоб відповзати з України. Один із маркерів - кількість сигналів "дивіться як добре, коли перемир'я". Якщо такі сигнали прорвуться і зачепляться на федеральних каналах, імовірність подальшого зниження бойової активності збільшиться.
5. Для нас нічого не змінюється. Поки Кремль вважає, що є шанс змінити щось силою, силу будуть готові застосувати.
Хто такий Олексій Копитько
Радник міністра оборони, блогер, журналіст. Проживає у Харкові. Активно коментує в соцмережах події, що відбуваються в країні і світі. Працював координатором проєкту "Флот-2017". До цього обіймав посаду заступника голови правління Українського центру розвитку музейної справи.
