/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2F5953806c0f7ae9285f79e9fcc993b397.jpg)
The Times: Росія збільшує атаки хімічною зброєю проти українських військових
Про це йдеться в розслідуванні британського видання The Times, ґрунтованому на даних українських військових та експертів, передає Укрінформ.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2Fabfb6f6dfb08c1bba75f2b40a1075cf3.png)
Як зазначає видання, використання хімічних речовин для заподіяння токсичної шкоди на війні заборонено міжнародними договорами, зокрема Конвенцією про заборону хімічної зброї 1997, яку підписали як Україна, так і Росія, однак війська РФ застосували сльозогінний газ, хлорпікрин та інші неідентифіковані хімічні речовини загалом 767 разів минулого місяця, 844 рази в лютому і 740 разів у січні. За даними Управління радіаційного, хімічного та біологічного захисту ЗСУ (РХБЗ), у листопаді минулого року таких атак було 166.
Держдеп США та спостерігачі раніше звинуватили росіян у застосуванні в Україні газів CN та CS - також відомих як сльозогінний газ - зі смертельними наслідками. Також повідомлялося, що Росія використовувала хлорпікрин, який сильно подразнює легені та очі, і може призвести до летального результату, щоб витіснити українські війська з укріплених позицій.
Полковник Артем Власюк з РХБЗ стверджує, що російські війська застосовували ці речовини щонайменше 7 730 разів з початку повномасштабного вторгнення, в тому числі 2 351 випадок зафіксовано з початку цього року. «40% з них були зафіксовані як пряме використання гранат К-51 та РГ-Во, які містять газ CS та CN, - сказав Власюк. «Решту випадків ми ідентифікуємо як застосування противником невідомих небезпечних хімічних речовин, оскільки наші підрозділи не мали доступу до місця застосування через інтенсивний вогонь противника або втрату позицій, де були застосовані ці речовини».
Представники РНБО України також повідомили, що російські ударні безпілотники-«камікадзе» іранського виробництва також були озброєні сльозогінним газом для атак з повітря.
Організація із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) опублікувала два звіти, що підтверджують наявність газу CS на полях бою в Україні, але відмовилася коментувати використання інших видів газів. Робота ОЗХЗ ґрунтується на зразках, відібраних українською стороною, але вони не назвали винних і не прокоментували масштаби використання хімічних речовин. Зауважується, що доступ до територій, де йдуть бойові дії, є небезпечним, а гази та хімічні сполуки зазвичай не зберігаються достатньо довго для вивчення.
Тож основні свідчення використання російською армією заборонених речовин походять від очевидців: лікарів, патологоанатомів і солдатів, які зазнали цих атак. Наприклад 29-річна сержант «Гайка», медик 1-го батальйону 80-ї десантно-штурмової бригади, розповіла, що в листопаді її підрозділ вів бойові дії біля села Кліщіївка (Донецька область), і був атакований невідомою хімічною речовиною. За її словами, внаслідок цього один солдат загинув, а п'ятеро отруїлися. «У них були постійні сльози, слинотеча, короткочасна втрата зору, задуха», - розповіла вона.
Пізніше того ж місяця під час бою за Куп'янськ у Харківській області, росіяни запустили шквал ракет з систем залпового вогню по українських позиціях. За словами військового, який побажав залитись невідомим, українські бійці були в бліндажі і перестали відповідати. «Коли група пішла до них, виявилося, що хлопці всі сплять. А коли ми почали їх будити, у всіх була сильна блювота. Їх вивели на вулицю, вони задихалися. Кажуть, що перед бліндажем був викид газу, але без запаху, без кольору. Те ж саме було на сусідній позиції після удару з реактивної системи залпового вогню. У хлопців також була блювота».
Військовослужбовці 65-ї механізованої бригади, які стоять на захисті Роботиного (Запорізька область) заявили, що піддаються «щоденним» хімічним атакам, і продемонстрували використані гранати зі сльозогінним газом, які, за їхніми словами, були скинуті російськими безпілотниками.
Старший лейтенант Сергій Скібчик також заявив, що «дуже часто росіяни маскують отруйні речовини під сльозогінний газ, або придумують власні засоби розпилення, наприклад, додають звичайні пластикові пляшки з різними речовинами, які в поєднанні або при вибуху виділяють аерозолі, що є смертельними». «Мова йде не про сльози і кашель, а про хімічні опіки гортані, легенів, ротової порожнини, носоглотки і навіть шкіри», - каже Скібчик.
Капітан Дмитро Кравчук та Петро Галера розповіли, що російський безпілотник скинув гранату на їхню позицію, яка спричинила лише невеликий вибух в їхньому бліндажі. Кілька військових загинули, при цьому на їхніх тілах не знайшли жодних видимих ушкоджень, лише кільця піни навколо ротів. Коли тіла вбитих прибули до моргу в Дніпрі, патологоанатоми знайшли у кожного з них смертельно високий рівень карбоксигемоглобіну в крові, що свідчить про отруєння чадним газом.
За словами почесного професора екологічної токсикології в Університеті Лідса Аластера Хея, саме по собі вдихання чадного газу не повинно викликати піну навколо рота. «На мою думку, чадний газ (CO) був одним з наслідків, ймовірно, від детонації в обмеженому просторі. Якийсь подразник вплинув на функцію легень і ускладнив дихання, тому рівень кисню в крові жертви знизився. Потім CO ще більше знижує рівень кисню, поки не досягне смертельної концентрації», - розказав він.
Як повідомляв Укрінформ, Росія від початку широкомасштабного вторгнення в Україну понад 6 900 разів застосувала боєприпаси, які містять небезпечні хімічні речовини.
Фото: Андрій Андрієнко / 65 ОМБр

