Папа Франциск: футбольний фанат, симпатик ЛГБТ та неоднозначний миротворець
На 88-му році життя помер Папа Римський Франциск. "З глибоким сумом я змушений повідомити про смерть нашого Святійшого Отця Франциска", - оголосив кардинал Кевін Фаррел в ефірі телеканалу Ватикану. Чим запам'ятався римський понтифік - у матеріалі Коротко про.
Футбольний фанат та священик-єзуїт
Папа Римський Франциск народився в Аргентині 1936 року і до обрання носив ім'я Хорхе Маріо Бергольйо. Виходець із сім'ї італійських емігрантів із Генуї, які осіли в Аргентині.
Хорхе захоплювався футболом і був затятим шанувальником клубу "Сан-Лоренсо". Майбутній Папа Римський навчався в одній школі із легендарним футболістом Альфредо ді Стефано, знаменитим форвардом мадридського "Реала". При цьому ще 1990 року він дав обітницю Діві Марії відмовитися від перегляду телевізора. З цієї пори про результати матчів Папа дізнавався від своїх охоронців чи то від швейцарських гвардійців, чи то з газет.
До свого вступу до духовної семінарії встиг попрацювати охоронцем у розважальному закладі, а також лаборантом та прибиральником. Через три роки молодий Бергольйо вступив у католицький орден єзуїтів і став ченцем. У 1969 році у віці 33 роки його висвятили у священники. Через кілька років він був призначений главою аргентинських єзуїтів – у 1973-1979 роках він був провінціалом Аргентини. І це одна з найбільш неоднозначних віх його біографії.
Хорхе Маріо Бергольйо – семінарист, 1950-ті. Фото: en.wikipedia.org
Перший заокеанський Папа
1976 року до влади в Аргентині прийшла військова хунта, яка розпочала масові репресії. Під них потрапили і священники, які традиційно мають великий авторитет і пошану в цій країні. Їх викрадали, катували та вбивали. А після повалення хунти Бергольйо, як керівника аргентинських єзуїтів, звинуватили у бездіяльності та співпраці з хунтою, що він, мовляв, нічого не робив для захисту своїх побратимів.
Але з іншого боку, біографи Франциска вважають, що тоді у Бергольйо для цього були обмежені можливості, при цьому він все ж таки зумів організувати таємну мережу, яка допомагала опозиціонерам втекти від хунти до Бразилії. Згодом Бергольйо виступав як свідок на процесах про злочини військових.
На початку 90-х Бергольйо був призначений архієпископом Буенос-Айреса і ординаром католиків в Аргентині. Далі свою кар'єру він продовжив у Ватикані, де став кардиналом.
Цікаво, що Папою Римським він став у березні 2013 року – але не змінив померлого попередника, а був обраний, тому що попередній Папа – Бенедикт XVI зрікся престолу у лютому 2013 року. Бергольйо взяв собі ім'я Франциск на честь святого Франциска Ассизького, відомого своїм аскетизмом і смиренністю.
Він став першим в історії Папою з Нового Світу, а також першим Папою-єзуїтом.
Перша поява Франциска як Папи на балконі Базиліки Святого Петра, 13 березня 2013 року. Фото: en.wikipedia.org
Папа–ліберал
Папа Франциск спочатку, як і належить єзуїту, довго залишався консерватором-аскетом з традиційно негативним ставленням до абортів, евтаназії та ЛГБТ. Але потім він зробив суттєві поступки представникам ЛГБТ-спільноти.
Згодом Франциск почав відкривати ключові ролі для жінок та ЛГБТ-спільноти, що викликало гостру реакцію консерваторів. Особливо це стосується його закликів не засуджувати геїв та ставитись до них з повагою. Крім цього, Франциск завів собі соцмережі – у нього з'явилися офіційні профілі в інстаграмі та твіттері.
Папа–миротворець із запитанням
Папа Франциск спробував подолати тисячолітній розкол між двома гілками християнства та був прихильником зближення Ватикану і Москви. Під час зустрічі з патріархом РПЦ Кирилом у Гавані 12 лютого 2016 року Папа уклав із ним спільну декларацію, очевидно, сподіваючись, що вона стане початком зближення.
Папа Франциск зробив чимало скандальних заяв про Україну, війну та Росію. Ось деякі з них:
- Мене вражає жорстокість, яка не властива російському народу, можливо, тому, що російський народ – великий народ. Це жорстокість найманців, солдатів, які йдуть на війну за пригодами. Я волію думати про це саме так, тому що дуже поважаю російський народ, російський гуманізм. Я дуже люблю російський народ, і я також дуже люблю український народ. Я перебуваю серед двох народів, які люблю, – казав Франциск.
- Я думаю, що найсильніший той, хто дивиться на ситуацію, думає про людей і має відвагу на білий прапор і веде переговори, - заявив він, закликаючи Україну до капітуляції.
- Вони ж брати, кузени (українці та росіяни. – Ред.). Нехай порозуміються! Війна – це поразка. Мир усьому світу! – сказав понтифік.
Папа Римський Франциск благословляє українських військових, 25 травня 2016 року. Фото: uk.wikipedia.org
Допомагав в обміні полоненими
Але водночас Ватикан при Франциску робив реальні посередницькі зусилля. Завдяки йому було проведено кілька обмінів полоненими та повернень на батьківщину українських дітей, вкрадених росіянами. Також Папа був ініціатором численних благодійних акцій та зборів для українських біженців, особисто зустрічався з українцями, які постраждали від російської агресії. На початку повномасштабного вторгнення 25 лютого 2022 року Папа відвідав консульство Росії у Ватикані з проханням, щоб там передали керівництву благання припинити війну, але росіяни лише посміялися з цього.
Папа Франциск також виступав проти заборони та переслідування Української православної церкви в Україні.
- Нехай тим, хто хоче молитися, буде дозволено молитися в Церкві, яку вони вважають своєю. Будь ласка, нехай жодна християнська Церква не буде скасована прямо чи опосередковано. Церкви не слід чіпати, – сказав він щодо заборони в Україні Української православної церкви.
Остання поява Папи Франциска на публіці – великодня служба 20 квітня. Фото: Getty Images
Було діло
26 січня 2014 року Папа Римський випустив білих голубів, як символ миру в Україні – якраз після перших смертей на Майдані під час Революції Гідності. На птахів за кілька секунд накинулися ворон і чайка. Здавалося, що пошарпані голуби не виживуть, але їм вдалося вирватися.
Тоді битву птахів тлумачили як поганий знак. Не виключено, що предзнамення здійснилося. Фото: соцмережі
Що буде далі?
Українець братиме участь у обранні нового Папи
Після смерті Папи Римського настає період Sede vacante - "при вакантному троні, при вакантному престолі". Період починається, коли кардинал-камерленг констатує смерть Папи. Період Sede Vacante не триває більше 20 днів, оскільки папськими правилами встановлено, що конклав має зібратися не пізніше 18-го дня від смерті Папи. Зазвичай вибори Папи розпочинаються між 15-м та 20-м днем після смерті понтифіка.
Теоретично на посаду глави Римської церкви може претендувати будь-який хрещений і холостий католик, але на практиці з 1378 року Папами стають тільки чоловіки з кардиналів.
У Сикстинській капелі Ватикану скликається конклав, де кардинали беруть участь у голосуванні, щоб визначити наступного главу Церкви. Лише 138 із 253 кардиналів зможуть бути виборцями у наступному конклаві, і жоден кардинал віком від 80 років не може брати участь у голосуванні.
Серед кардиналів, які обиратимуть нового Папу, буде й один українець – 45-річний уродженець Тернополя, єпископ УГКЦ Микола Бичок, котрий зараз займається українською діаспорою в Австралії. Саме його серед 21 інших кардиналів призначив Папа Франциск наприкінці минулого року.
Після кожного голосування кардиналів бюлетені скріплюються ниткою та спалюються з додаванням спеціальних фарбуючих матеріалів. Якщо дим над Сикстинською капелою чорного кольору – це означає, що Папа не вибраний. Якщо дим білого кольору, це свідчить, що католики мають нового Папу.
Після обрання кардинал-протодіакон (найстарший серед кардиналів-дияконів) виходить на головний балкон Собору святого Петра в Римі і вимовляє фразу Annuntio vobis gaudium magnum: Habemus Papam ("Проголошую вам велику радість: у нас є Папа) і промовляє ім'я та прізвище вибранного кардинала і його нове ім'я.

