Диверсанти скрізь: Польща заборонила фото- та відеозйомку мостів і вокзалів – за порушення арешт
Диверсанти скрізь: Польща заборонила фото- та відеозйомку мостів і вокзалів – за порушення арешт

Диверсанти скрізь: Польща заборонила фото- та відеозйомку мостів і вокзалів – за порушення арешт

У Польщі офіційно заборонили фото- та відеозйомку мостів, залізниць, аеропортів та інших об'єктів критичної інфраструктури загальною кількістю близько 25 тисяч. З 17 квітня набули чинності поправки до Закону "Про захист Батьківщини" та Закону "Про протидію шпигунству". Коротко про - про те, як у Польщі та інших країнах посилюють безпеку через активізацію шпигунів та диверсантів.

Через посилення ворожої діяльності

Військові бази, мости, тунелі, залізниці, аеропорти, морські порти, електростанції та державні будинки тощо - ось так виглядає список заборонених до фото- і відеофіксації об'єктів. Без конкретних адрес та локацій – все засекречено заради безпеки. Відомо лише, що з цих 25 тисяч лише 3% – це військові об'єкти, решта – цивільна інфраструктура. Порушення заборони карається штрафом від 5 до 20 тисяч злотих (близько 1100–4400 євро) або арештом до 30 днів та конфіскацією пристрою, використаного для зйомки.

Несподіванкою для Польщі це не стало: поправка до законів була підписана ще у серпні 2023 року. У тій редакції і штраф був меншим – 500 злотих (близько 115 євро) та конфіскація пристрою обмежувалася одним днем.

Але на момент набрання чинності польська влада заявила про необхідність посилити національну безпеку через зростання шпигунської та диверсійної активності, пов'язаної, зокрема, з російськими спецслужбами.

До речі, тоді ж, 2023-го, президент Анджей Дуда підписав і ще декілька поправок до законодавства, які посилюють покарання за шпигунство – до 30 років в'язниці або довічного, за керівництво та організацію зовнішньої розвідки в Польщі - від 10 років і до довічного ув'язнення, а також 8 років позбавлення волі за дезінформацію. 

Знімати не можна навіть туристам?

Тепер всі об'єкти, що підпадають під заборону, повинні бути позначені знаками в червоній рамці із зображенням перекресленої камери та написом zakaz fotografowania («Фотозйомка заборонена»), продубльованим англійською, німецькою, російською та арабською мовами. Знаки розставлять кожні 50 метрів на великих об'єктах, таких як мости чи порти. Поліція та служби безпеки (ABW, CBA) будуть уповноважені перевіряти пристрої (телефони, камери) на наявність заборонених знімків, особливо поблизу об'єктів. Якщо є потреба у зйомці віадука чи мосту чи будівлі вокзалу, необхідно буде отримувати спеціальний дозвіл та супроводжуючу особу, яка контролюватиме процес зйомки.

Як бачимо, все дуже серйозно, але…

Але Польща хоч і не така туристична країна, як, наприклад, Єгипет чи Туреччина, але має свої історичні родзинки. І майже всі ці особливості пов'язані з архітектурою, історією, транспортом. У Варшаві пам'ятки сконцентровані у центрі міста, і туристи можуть випадково порушити закон, фотографуючи пам'ятник та захопивши, наприклад, частину будівлі Національного банку.

У Гданську та Гдині туристів, які цікавляться морською історією чи круїзами, можуть «попросити» з морських портів та верфей, а в Сілезії не дадуть сфотографувати на згадку залізничний вузол чи електростанцію. Та що там – фото історичних мостів, виходить, відтепер може привести за ґрати, як і фото зустрічі на пероні чи прощальних обіймів в аеропорту…

За даними Польської туристичної організації, туризм становить близько 6% ВВП Польщі (близько 40 млрд євро у 2023 році). Обмеження на зйомку можуть знизити потік туристів, особливо в містах, де заборонені об'єкти знаходяться поряд із визначними пам'ятками. Втім, ще залишаються Татри, Закопане, Мазури, де інфраструктурних об'єктів мало, а краси – не менше ніж у Варшаві. Може, й обійдеться… Ось-ось почнеться туристичний сезон – і все стане більш-менш зрозумілим.

Все вже є в інтернеті

Поляки заборону активно обговорюють і справедливо вважають, що вживати таких крайніх заходів не те щоб пізно, але вже не особливо ефективно. По-перше, в інтернеті вже й так є тисячі фотографій польських мостів та тунелів. По-друге, якщо шпигун захоче, він може замаскуватися під туриста і непомітно сфотографувати все, що йому треба. І до речі, у березні у Варшаві затримали громадянина, якого звинувачують у підпалах столичних будівель. Він спокійно записував свої дії на телефон для російських спецслужб та пропаганди, не вдаючись до хитрих методів прихованої зйомки чи маскування.

По-третє, існують супутникові знімки і мостів, і військових баз у Google Maps у реальному часі – хто хоче, той їх легко знайде.

А як у інших?

Але влада Польщі посилається на міжнародну практику, стверджуючи, що подібні обмеження діють у багатьох країнах.

В Україні задовго навіть до 2014 року, наприклад, в аеропортах треба було брати дозвіл на зйомку та фотографувати вокзали чи мости просто так не дозволялося. Спеціально за цим не стежили, але якщо фотографи траплялися правоохоронцям, їх ввічливо просили видалити фото.

З початку повномасштабної війни у ​​2022 році влада закликає громадян утримуватися від зйомки військових об'єктів та публікації таких матеріалів у соцмережах. 2023 року Верховна Рада розглядала законопроєкт про засекречення даних про об'єкти критичної інфраструктури, але його не було ухвалено. Але місцева влада може сама встановлювати заборони на фіксацію будь-яким способом. Порушення правил зйомки у воєнний час може трактуватися як сприяння ворогові, що тягне за собою кримінальну відповідальність.

У Німеччині, Франції, Великій Британії, Італії, Іспанії заборонено фотографувати військові об'єкти та деякі елементи інфраструктури, наприклад, атомні станції, порти, мости. За це можна заплатити великий штраф або навіть потрапити під арешт, якщо в цей момент було оголошено терористичну загрозу.

У Фінляндії обмежено зйомку військових об'єктів. 2022 року навіть були випадки затримання туристів за фотографування військових баз. У Норвегії два роки тому влада посилила контроль за зйомкою військових об'єктів і портів через підозри у шпигунстві.

У Данії зйомка військових об'єктів обмежена після 2022 року на тлі зростання напруги з Росією. У країнах Балтії були випадки затримання осіб, підозрюваних у шпигунстві за зйомку інфраструктури, там також діє заборона на зйомки в портах та військових об'єктах.

Затримували недбайливих туристів, які клацнули військові об'єкти, у Швейцарії та Нідерландах, регулярно затримуються такі у Туреччині (там заборона на деякі об'єкти інфраструктури). У Болгарії, Угорщині, Португалії заборони на зйомку є, але їх рідко застосовують до туристів. У Греції зйомка військових об'єктів та портів заборонена, особливо на островах, близьких до Туреччини. Порушення спричиняє арешт.

І практично у всіх країнах немає конкретного списку об'єктів, які не підлягають фотографуванню. Тож поле діяльності для шахраїв – неоране.

Теги за темою
Польша фото
Джерело матеріала
Згадувані персони
loader