Президент США не ворог України, він робить усе, щоб закінчити війну, — інтерв’ю з духівником Трампа
Президент США не ворог України, він робить усе, щоб закінчити війну, — інтерв’ю з духівником Трампа

Президент США не ворог України, він робить усе, щоб закінчити війну, — інтерв’ю з духівником Трампа

Пастор Бернс наголошує на важливості духовної дипломатії.

Марк Бернс — відомий у США пастор-євангеліст, якого журнал Time свого часу назвав "топпастором Дональда Трампа". У квітні на запрошення головного рабина України Моше Асмана Бернс вперше відвідав Україну, де на власні очі побачив наслідки російської агресії у Бучі, Ірпені, Бородянці та Кривому Розі.

В інтерв’ю "Телеграфу" пастор розповів, як поїздка розвіяла його хибні уявлення про українців і війну, та яку вагому роль відіграє духовна дипломатія.

"Я вірив у фейкові наративи про Україну"

— Пасторе Бернс, чи змінили поїздки безпосередньо в постраждалі від війни міста ваше бачення і розуміння того, що насправді відбувається в Україні?

— Фейкові новини дуже добре справляються з тим, щоб нав’язувати брехливу риторику американському народу — і це відбувається як з боку лівих, так і з боку правих.

Був час, коли журналістика полягала в тому, щоб повідомляти правду. Але нині багато журналістів, на мою думку, по суті є внутрішніми й зовнішніми терористами, адже вони просувають наративи, які можуть завдати великої шкоди невинним людям.

Зараз президент Трамп є мішенню фейкових новин — і так було протягом останніх десяти років. Я був з ним до того, як він оголосив, що збирається балотуватися в президенти [2016 року], і на власні очі бачив, як ліві в Америці зображували його расистом і людиною, яка не дбає про людей. Це абсолютно не так.

Те саме трапилося зі мною. Фейкові новини та ЗМІ майстерно створюють фальшиві наративи, і вони робили це щодо України. Довгий час усе, що я знав про вашу країну, — наратив про те, що в Україні нібито повно неонацистів, що люди — расисти, ненавидять церкви, не дозволяють релігійної свободи, і що тут повно корупції.

Зараз я не говорю про уряд України — я залишу це професіоналам. Я говорю про народ. І ви зовсім не такі, як вас описують. Я побачив звичайних людей, які стали мішенню Путіна і російської армії. Саме тоді моє серце почало суттєво змінюватися.

Солдати, які перебувають на передовій, сказали мені: "Нам не потрібні американські гроші. Ми просто хочемо зброю, щоб захистити себе. Ми самі купимо собі зброю, але ми просто хочемо мати можливість захищати себе. Але важливіше за зброю ми хочемо миру".

Це було послання цих солдатів і деяких ваших високопоставлених генералів, з якими я зустрічався. Усі вони повторюють те саме.

Тому що річ не у тому, щоб бути за чи проти Зеленського. Річ не у тому, чи вважаєте ви, що Зеленський проявив неповагу до Овального кабінету, чи вважаєте, що Трамп влаштував йому засідку. Для мене це не має значення. Я рішучий MAGA-прихильник президента Трампа. Я рішучий прихильник політики "Америка понад усе". Моя думка з цього приводу не змінилася.

Я вірю, що Бог призначив мене підтримувати порядок денний президента Трампа. І просувати те, що Бог доручив йому робити в Америці й в усьому світі.

Перебування в Україні дало мені змогу відсіяти шум фейкових ЗМІ, які знову-таки намагаються зобразити українців корумпованими, расистськими, неонацистськими симпатиками. Саме такі риси ми чуємо про вас з новин в Америці. І ті з нас, хто належить до консервативних правих.

Дуже легко виступати проти підтримки України, коли тобі здається, що українці не дозволяють свободу віросповідання або підтримують антисемітизм. Мені треба було побачити реальну ситуацію на власні очі. Україна — суверенна держава. І українці хочуть миру навіть більше, ніж зброї. Оце справді важливо.

"Президент Трамп — не ворог для України"

— Чи говорили ви з президентом Трампом про свою поїздку в Україну? А якщо ні — чи плануєте?

— Я вже спілкувався з найвищим рівнем уряду тут, в Америці. Я розповів про те, що побачив на місцях в Україні, і намагався змалювати гуманітарну картину. Знову ж таки, я не маю доступу до всієї інформації, якою володіє президент чи його спецпредставники та радники. Це не моя роль.

Моя роль — показати світові, що в Україні є мирні, невинні люди. Так само як Бог свого часу сказав мені показати світові, що Дональд Трамп — не расист, навіть коли 2015 року бути темношкірим республіканцем і підтримувати його було дуже непопулярно.

І так само як тоді було непопулярно підтримувати Трампа, сьогодні може бути непопулярно підтримувати Україну. Адже образ президента Зеленського в Америці не надто позитивний. Так само, наскільки я розумію, [в Україні] багато людей не люблять президента Трампа. Але причина цього — фейкові новини з обох боків.

Моя мета — прорватися крізь цей інформаційний шум і нагадати людям: президент Трамп не починав цю війну. Він "успадкував" її від Байдена. І він чітко заявив, що Байден міг зупинити її, але не зробив цього.

Бажання президента Трампа — знайти мирне рішення якомога швидше. А для цього треба говорити з усіма сторонами, які залучені до конфлікту. Президент Трамп став медіатором у цій ситуації, і я розумію, що багато українців можуть цього не розуміти. Але моє послання до українських братів і сестер таке: президент Трамп — не ваш ворог.

— Ви згадали про фейкові новини, які, по суті, промивають мізки людям. Що можна зробити, аби підвищити обізнаність республіканських політиків, публічних осіб та лідерів думок про реальну ситуацію в Україні? Чи повинні вони наслідувати ваш приклад і приїхати сюди?

— Зараз ми все частіше проводимо розмови. Я використовую ту платформу, яку мені дав Бог. Адже врешті-решт я служу Богу Авраама, Ісаака й Якова через його сина Ісуса, Месію. Моя вірність Конституції Сполучених Штатів Америки — на другому місці після цього. Я маю робити те, що правильно, а не те, що популярно.

Ніхто мені не платить за це. Я не лобіст. Я не представляю жоден уряд. Для мене це схоже на те, що робили миротворці на кшталт Папи Римського чи єпископа Десмонда Туту — вони просували ідею миру.

Я був в Україні, я постійно отримую повідомлення звідти. Я спілкувався з людьми, які були безпосередньо на службі в церкві, коли стався обстріл. І водночас в Америці є ті, хто каже: "Це просто пропаганда. Це українці обстріляли самих себе. Це операція під чужим прапором".

І мене це злить — коли люди повторюють те, що вигадують конспірологи в Reddit чи Telegram, які поширюють фальшиві наративи.

Росія напала на Україну. Україна, наскільки я розумію, не нападала на Росію. Я вірю в це на основі свого спілкування з людьми на місцях і з високим військовим керівництвом. Я не маю доступу до всієї розвідки, якою володіє президент Трамп. Але українські генерали чітко дали зрозуміти: більше за боєприпаси вони хочуть миру. Вони не починали цю війну.

Я тут не для того, щоб сперечатися про політику. Я тут, щоб привернути увагу до того, що гинуть невинні люди. На Вербну неділю [у Сумах] загинули 34 людини. Двоє з них — діти. Це справжній тероризм. І ми повинні називати речі своїми іменами — це тероризм. Для мене це не відрізняється від ситуації, коли хтось прикріплює до себе бомбу, заходить у ресторан і підриває себе.

Саме це робить Путін, коли дозволяє своїм військам обстрілювати не військові об’єкти, а церкви й ринки, коли люди просто йдуть на службу чи святкувати початок Страсного тижня — найсвятішого тижня в нашій християнській вірі. Робити це навмисно — це потужний сигнал для мене і для всього світу.

У такі моменти політика відходить на задній план — на перше місце виходить людяність. Мною керує і спрямовує Слово Боже — 66 книг від Буття до Об’явлення. Саме звідти походить мій спосіб мислення. Чи я ідеальний? Зовсім ні.

Чи я безгрішний? Абсолютно ні. Я винен у своїй гріховній природі. Але Бог бачить далі, ніж помилки Марка Бернса і мої минулі падіння — він бачить мої потреби.

Бог дав мені цю міжнародну платформу, щоб нести мир, привертати увагу. Як ми це зробимо? Проводитимемо ще більше таких розмов. І закликатимемо людей їхати в Україну, побачити все на власні очі.

Це не про демократів чи республіканців. Війни тривають у багатьох куточках світу — і зараз нам потрібні ті, хто готовий виступити за правильне, а не просто за те, що вигідно.

Марк Бернс та Дональд Трамп. Фото з профілю пастора в Х

"Трамп робить усе, що в його силах, щоб зупинити цю війну"

— Якою є роль духовної дипломатії у такі часи? Я бачила ваші дописи про поїздку в Україну з фотографіями під хештегом #spiritualdiplomat. Чи могли б ви розповісти, що саме це означає?

— Безумовно. У кожній країні — незалежно від того, чи вона є дружньою чи ворожою — є духовні лідери, які керуються своєю вірою, так само як і я. У кожній державі є духовні авторитети — індуїсти, буддисти, християни, мусульмани, сикхи й інші — які стоять на спільних цінностях: мир, добробут, ненасильство та діалог. У всьому світі існують інші версії мене, близькі до уряду або керівництва своєї країни.

Це свого роду тиха дипломатія, яка відбувається постійно. І це не про політику. Це про людяність і гуманітарне прагнення до миру. Дивитися на моїх братів і сестер — незалежно від кольору шкіри, раси, релігії чи країни, з якої вони походять — і знати, що це людина, яка хоче жити.

Ми можемо не погоджуватись у багатьох речах, але маємо спілкуватися одне з одним в як люди, з повагою, і шукати спільне — а спільне це мир, ненасильство, добробут і доброзичливість між усіма. Це дає таким людям, як я, можливість спілкуватися з іншими духовними лідерами й бачити, що насправді відбувається на місцях, без шуму фейкових новин.

Головний рабин України Моше Асман запросив мене до України. Духовна дипломатія означає, що ми більше орієнтуємося на нашу віру, ніж на наші політичні партії. Я говорю від імені Марка Бернса. Не від імені президента, не від імені Білого дому. Моя позиція чітка й добре відома. І моя молитва — аби Святий Дух, Рука Божа, яка вже двічі захищала президента Трампа від замахів, і далі скеровувавала його.

І я можу сказати вам з перших вуст: він робить усе, що в його силах, щоб зупинити цю війну. Мені байдуже, що кажуть фейкові новини. І я продовжую повторювати своїм українським братам і сестрам: понад усе президент Трамп прагне миру.

"Багато людей використовують релігію як виправдання для злих вчинків"

— Знаєте, що мене шокує? Наприклад, минулого року Російська православна церква (РПЦ) оголосила війну Росії проти України "священною". Здається, що Росія використовує релігію як прикриття та виправдання своїх звірств. Це не має нічого спільного з вірою в Бога. Що думаєте про це?

— Дуже багато людей використовують віру як привід для того, щоб чинити зло проти невинних. Подивіться на тих, хто закликає до джихаду, на ІДІЛ та інші терористичні організації, які силоміць нав’язують людям свою систему релігійних переконань, не залишаючи їм вибору. Якщо ти не підкоряєшся — тебе або вб’ють, або позбавлять прав.

Те ж саме ми бачили в Америці, коли білі жителі Півдня виправдовували рабство Старим Заповітом і Біблією. Ку-клукс-клан багато разів цитував гнів Божий, використовуючи Святе Письмо як виправдання для того, щоб вішати чорношкірих на деревах.

Згадаймо перший і другий хрестові походи: Папа Римський обіцяв відпущення гріхів кожному, хто вбиватиме мусульман. Це те саме, що, наскільки мені відомо, зараз робить Російська православна церква. Це не свято. Це не Божа воля.

І для мене це нова інформація, яку я дізнаюся. Якщо це справді так, я відкрито засуджую те, що вони роблять. Це не має нічого спільного з Богом.

— Росія вливає великі кошти в розповсюдження фейків про українські церкви й так звані нападки на релігію. Але, наскільки я розумію, під час візиту до України ви на власні очі побачили, що ці твердження не відповідають дійсності.

— Я хочу бути чесним і точним. Люди намагаються повідомити мені про проблеми, пов’язані з Українською православною церквою, я досліджую цю тему й сподіваюся, що це все ж неправда.

Кожна людина повинна мати право вільно сповідувати свою віру. І я готовий боротися за це право для будь-кого. Навіть якщо я не згоден з вами теологічно, я все одно боротимусь за ваше право молитися в мирі. І я вірю, що саме цього хоче від нас Бог.

Я готовий говорити з будь-ким, хто має щире бажання досягти миру й добробуту, а не просувати політичну пропаганду. Я майже певен, що з часом російська пропаганда почне атакувати мене, бо я публічно підтримую Україну — не тому, що мені за це заплатили. Я не працюю на ЦРУ — я вже стільки всього про себе наслухався.

Я приїхав на запрошення головного рабина Асмана, який щиро любить Україну. Це миролюбна людина, яка керує чудовою синагогою в Києві. Його прагнення — бачити людей вільними.

Духовні дипломати, як я, мають змогу спілкуватися один з одним, відкидаючи фейкові наративи, і починати розповідати світу, що насправді відбувається.

Для мене це насамперед про прославлення Ісуса. Для інших — це може бути про пророка Мухаммеда або когось іншого. У що б вони не вірили — це їхнє право. Я ж проповідую любов Ісуса Христа. І це не має кордонів — ані расових, ані релігійних, ані національних.

Я тут, аби підтримати вільний і невинний народ України. І молюся, щоб ця зла війна якомога швидше завершилася.

Теги за темою
США війна Дональд Трамп Релігія
Джерело матеріала
loader
loader