Скандал з міністром оборони США Гегсетом щодо витоку інформації стосовно ударів по хуситах у Ємені, ще не закінчився. Розпочате розслідування виявило деталі, які здивували кадрових чиновників оборонного відомства, але, схоже, не дуже зачепили самого Гегсета.
Виявилося, що міністр оборони США Піт Гегсет, призначений на посаду в січні, поділився деталями майбутніх військових ударів по Ємену в приватному чаті месенджера Signal, до якого входили його дружина Дженніфер, брат Філ та особистий адвокат Тім Парлаторе, повідомляє The New York Times.
За словами джерел, знайомих із ситуацією, інформація включала розклад польотів винищувачів F/A-18 Hornet, що мали завдати ударів по позиціях хуситів у Ємені. Того ж дня подібні дані він розмістив і в іншому чаті Signal, випадково додавши до нього головного редактора журналу The Atlantic.
Чат “Defense | Team Huddle”, створений Гегсетом у січні ще до його затвердження, включав близько десяти осіб з його найближчого оточення. Він використовував для спілкування приватний телефон, а не урядовий, що також порушує протоколи безпеки. За словами джерел, цей чат спочатку призначався для адміністративних питань, але пізніше в ньому з’явилися повідомлення, що стосувалися конкретних військових операцій. Адвокати та радники не мали офіційної необхідності отримувати такі дані.
Паралельно з цим чат був інший — створений радником президента з нацбезпеки Майком Волцом — для координації між високопосадовцями перед ударами по хуситах. Саме в ньому випадково опинився редактор The Atlantic. Після розголошення цього факту адміністрація Трампа заявила, що жодної засекреченої інформації передано не було, однак експерти з нацбезпеки поставили це під сумнів, зазначивши, що навіть згадка про типи літаків і час ударів могла бути класифікованою.
Радники застерігали Гегсета від використання Signal для поширення чутливої інформації, однак він продовжував користуватися цим додатком. Зокрема, йому рекомендували перенести чат “Defense | Team Huddle” на урядовий телефон, але цього не було зроблено.
У Пентагоні триває внутрішнє розслідування щодо порушення політик використання комерційних месенджерів для обговорення офіційних справ. Перевірка була ініційована після спільного запиту сенаторів-республіканця Роджера Вікера та демократа Джека Ріда.
Ситуацію ускладнили звільнення трьох ключових радників Гегсета — Дена Колдуелла, Даріна Селніка та Коліна Керролла, яких звинуватили у витоках чутливої інформації. Вони були виведені з Пентагону під охороною, проте у спільній заяві заявили про свою непричетність. Серед тих, хто розглядає можливість звільнення, — керівник апарату міністра Джо Каспер, який сам брав участь у внутрішньому розслідуванні.
На тлі цих подій міністр оборони і високопосадовці неодноразово заявляли, що засекреченої інформації у чатах не було. “Ніхто не надсилав бойові плани”, — сказав Гегсет журналістам. Директор розвідки Тулсі Габбард повторила цю позицію на слуханнях у Сенаті. Водночас колишні посадовці Міноборони наголошують, що навіть загальні згадки про військові плани можуть становити загрозу в разі витоку.
Нагадаємо, раніше стало відомо, що дружина Гегсета Дженніфер не є співробітницею Міністерства оборони США, але вона була присутня на зустрічі в штаб-квартирі НАТО в Брюсселі, де представники оборонних відомств країн Альянсу обговорювали підтримку України.
Брюссельська зустріч, яка відбулася в кулуарах лютневої конференції міністрів оборони НАТО, була зібранням Контактної групи з питань оборони України - сформована колись США група з близько 50 країн, яка періодично збирається для координації підтримки Києва. За словами офіційних осіб, під час дискусій за зачиненими дверима національні представники зазвичай надають конфіденційну інформацію, наприклад, про те, яку допомогу передали Україні — дані, які вони не хочуть оприлюднювати, тому присутність дружини міністра оборони США всіх дуже здивувала.