ЗМІ: “Матрьошка”, проводить кампанію, спрямовану на дискредитацію Молдови
ЗМІ: “Матрьошка”, проводить кампанію, спрямовану на дискредитацію Молдови

ЗМІ: “Матрьошка”, проводить кампанію, спрямовану на дискредитацію Молдови

Російська мережа з поширення дезінформації, відома як «Матрёшка», проводить кампанію, спрямовану на Молдову. Боти звинувачують президента країни Майю Санду в корупції та репресіях.

Про це йдеться в розслідуванні The Insider.

У соцмережах X і Bluesky поширюють ролики, що мімікрують під контент світових ЗМІ або університетів, у яких розповідають, що нинішня президентка країни Майя Санду домоглася перемоги на виборах завдяки пропагандистським кампаніям і зараз займається репресіями проти своїх опонентів. Про це The Insider розповів проєкт «Блокувальник ботів».

Зокрема, на одному з відео, зробленому нібито французькою державною службою по боротьбі з дезінформацією VIGINUM, яке поширюють в X з текстом «VIGINUM підготував багаторівневе дослідження феномена пропаганди на користь Майї Санду в TikTok», розповідається, що на зйомку та розповсюдження дезінформаційних роликів на підтримку Санду нібито витрачалося по $1 млн щодня.

В іншому ролику французькою мовою, який маскується під виступ професора одного з французьких університетів, Санду звинувачують у політичних репресіях через арешт колишньої очільниці Гагаузії Євгенії Гуцул, яку затримали за підозрою в підкупі виборців і незаконному фінансуванні прокремлівської партії «Шор». Після затримання Гуцул звернулася до Путіна з проханням чинити тиск на владу Молдови з метою її звільнити.

Крім звинувачень у корупції та тиску на опонентів, у роликах із «професорами університетів» використовують звичайні наративи кремлівської пропаганди: зокрема, стверджують, що Санду належить до ЛГБТ-спільноти, і за її правління «нетрадиційні цінності» в Молдові неминуче витіснять «традиційні». Ще в одному відео йдеться, що Санду планує «за прикладом України» отримати контроль над православною церквою, а саме підпорядкувати Румунській православній церкві Кишинівську єпархію Російської православної церкви. Автори відео намагаються переконати глядачів, що це стане одним із кроків на шляху «остаточного злиття» Молдови з Румунією.

У рамках кампанії вже випущено 10 різних роликів (4 з них маскуються під контент відомих медіа і 6 – під виступи університетських професорів) і 1 підроблена обкладинка.

Цікаво, що в маніпуляції громадською думкою через TikTok за допомогою якраз Росії звинувачували колишнього ультраправого кандидата на пост президента Румунії Келіна Джорджеску. У підсумку через ці звинувачення результати першого туру, в якому Джорджеску здобув перемогу, було анульовано, а до нових виборів Джорджеску не допустили, йдеться в розслідуванні The Insider.

Джерело матеріала
loader
loader