В Україні триває загальна мобілізація і оголошено воєнний стан. Верховна Рада України продовжила їх дію на 90 днів — до 8 серпня. Адвокат Роман Кичко в інтерв’ю «Українському радіо» розповів, у якому випадку можуть оштрафувати за ігнорування повістки, які відправили поштою.
«Якщо сказати дуже грубо, повістка вважається врученою, навіть якщо особа її не забрала. Має проставлятися відповідна відмітка на поштовому відправленні, коли воно повертається. Але, виходячи із судової практики, якщо дійсно особа не знала про існування повістки, і це підкріплено доказами, фактично особа не була повідомлена належним чином про виклик до ТЦК. У такому разі суди такі штрафи скасовують і встановлюють, що не було належного повідомлення про саму повістку і, як наслідок, про поштове відправлення. Це порушення не з боку ТЦК, а з боку поштового оператора, який поставив неправильно відмітку», – пояснив він.
Юрист також пояснив, як військовозобов'язаному довести, що він не був належним чином повідомлений.
«Якщо поштар неякісно виконав свої обов'язки і не намагався їх виконати, в такому випадку ми розглядаємо декілька варіантів. Вам може не вклали повідомлення про сам лист, а СМС-повідомлення про надходження поштового відправлення зараз відправляються дуже рідко. Тому я завжди раджу своїм клієнтам перевіряти постійну поштову скриньку, тому що сподіватися на СМС-повідомлення – це марна справа. Найчастіше повідомлення надходить у вигляді папірця, в якому сказано, що на вас чекає лист від ТЦК в поштовому відділенні. Але навіть цей папірець не завжди вкладають до поштової скриньки». Фактично ми говоримо про те, що порушена процедура поштового відправлення. З іншого боку, у нас передбачено направлення повісток поштою. У випадку, коли особа відмовляється від повістки або відсутня за адресою місця проживання, про це проставляється відповідна помітка на поштовому відправленні. Якщо ця помітка проставлена, протягом трьох днів вона повертається в ТЦК і вважається врученою. Але ми говоримо тільки про ці дві відмітки: «відсутність за адресою місця проживання» і «відмова від отримання поштового відправлення». Так визначено постановою 560, яка саме відмітка стверджує про належне вручення повістки. Дуже часто ставлять відмітку «повертається за спливом терміну зберігання». Якщо проставляється така відмітка, то можна вже говорити про те, що процедуру вручення листа, його повернення і саму процедуру оповіщення військовозобов'язаного порушено», - підсумував експерт.
Як підтвердити, що лист з повісткою не вручався
«Якщо ви абсолютно впевнені, що папірець вам у поштову скриньку не вкладався, а ви отримали повідомлення про штраф чи виконавче провадження, вам потрібно звернутися до оператора поштового зв'язку із адвокатським запитом або особистим зверненням і чітко поставити запитання, як саме це відправлення доставлялося, і як саме кінцевий отримувач цього відправлення був повідомлений про його надходження. Бо це ключове. Якщо там буде незбіг у самих відмітках або незбіг із тим, що особа була повідомлена, це означатиме, що процедура була порушена і штрафувати за неявку за цією повісткою фактично протиправно», – пояснив юрист.
Нагадаємо, де можуть вручити повістку та хто має право це робити.