Ціни на яйця в Україні перед Великоднем у супермаркетах несподівано почали знижуватися. За інформацією Міністерства аграрної політики, за останні два тижні середня ціна на десяток не фасованих курячих яєць категорії С1 впала з 60,85 грн до 57,68 грн. Виконавчий директор Асоціації “Союз птахівників України” Сергій Карпенко пояснює це сезонним фактором, пише Експресо.
“Гуртові відпускні ціни на яйця знижуються у зв’язку з потеплінням і тим, що на ринок надходить більше яєць від домогосподарств. Відповідно, пропозиція на ринку збільшилась. З початку квітня ціна у мережах зменшилась десь на 10%, але це стосується нефасованих яєць. Фасовані, звісно, дорожчі за рахунок пакування, сортування та більших бонусів мереж”, – каже Сергій Карпенко.
За його словами, часи, коли перед святами мережі збільшували ціни на продукти харчування, минули.
“Дехто ще сподівався, що на свята буде більший попит, а його немає. Багато людей виїхали, купівельна спроможність низька. Деякі мережі знизили ціни на яйця перед Великоднем, аби привабити покупців і таким чином стимулювати продажі інших товарів. Тож у них ціни взагалі там зменшились десь на 15-17%”, – каже пан Карпенко.
За прогнозом Карпенка, ціни й надалі знижуватимуться через початок сезону низького попиту і збільшення пропозиції, тож дефіциту яєць в Україні не передбачається навіть за умови активного експорту.
Експорт яєць
За січень – березень поточного року експорт яєць склав 496 млн штук, що практично вдвоє більше, аніж за аналогічний період минулого року. При цьому основний обсяг експорту (72%) припадає на країни ЄС. Цього року Україна почала постачати яйця до Великої Британії, а також наростила поставки до Африки.
“На продукцію наших виробників зріс попит на зовнішніх ринках через спалахи грипу в Європі та Сполучених Штатах. При цьому наші промислові виробники наприкінці минулого року продавали свою продукцію на внутрішньому ринку за ціною, нижчою за собівартість. Це стимулювало їх для пошуку інших ринків”, – каже Сергій Карпенко.
За його словами, якщо торік лише 4 українські компанії мали дозвіл на експорт до ЄС, то цього року їх уже 15. А маючи можливість експортувати, вони нарощують виробництво.
Чи можливий експорт до США
Наразі українські птахівники яєць до США не експортують.
“Ми відстежуємо ситуацію на ринку США. По-перше, у них уже ціни з початку року знизилися на 50%. По-друге, якщо мова йде про імпорт з третіх країн, то до США може постачатись тільки перероблений продукт, а не свіжі яйця. Це стосується не лише України, а й Туреччини, Південної Кореї, Бразилії тощо”, – каже Карпенко.
Адже у США зовсім інші вимоги до продажів яєць у торговельних мережах.
“Яйце обов’язково має бути мите й оброблене спеціальним харчовим воском. Ми не можемо виконати ці вимоги, щоб українське яйце потрапило на полиці магазинів. Але для переробки експорт цілком можливий, – каже він. – Зараз здійснюються певні кроки зі сторони ветеринарних органів, нашої Держпродспоживслужби та інших компетентних органів, щоб узгодити форму ветеринарного сертифіката і ми могли туди експортувати”.