Астрономи виявили найперспективніші «натяки» з приводу потенційного життя на одній із планет за межами Сонячної системи, пише Science Alert. Однак у виданні зазначили, що деякі вчені все ж таки висловили скептицизм.
Так, у наукових колах активно обговорювалося питання про те, чи може планета K2-18b, розташована в сузір'ї Лева, що в 124 світлових роках від Землі, бути океанічним світом, здатним дати притулок мікробному життю. За допомогою космічного телескопа «Джеймс Вебб» команда дослідників з Великоъ Британії та США виявила в атмосфері планети ознаки двох хімічних речовин, які давно вважаються «біосигнатурами». Тобто, вони вказують на позаземне життя.
На Землі хімічні речовини диметилсульфід (DMS) та диметилдисульфід виробляються тільки живими організмами. В основному їх джерелом є мікроскопічні морські водорості - фітопланктон.
Дослідники наголосили, що до цих висновків потрібно ставитись обережно. Адже для їхнього підтвердження необхідно провести додаткові спостереження. Вказано, що ці висновки ще не знаменують остаточного відкриття життя на іншій планеті. Однак, за словами астрофізика з Кембриджського університету та провідного автора дослідження, опублікованого в журналі The Astrophysical Journal Letters Нікку Мадхусудхана, наслідки такого відкриття можуть бути величезними.
«Те, що ми знайшли на даний момент – це натяки на можливу біологічну активність за межами Сонячної системи. Чесно кажучи, я думаю, що це найближча до виявлення ознака, яку ми можемо віднести до життя», – сказав він на прес-конференції.
Проте сторонні експерти вказали на суперечки щодо попередніх відкриттів на екзопланеті. Вони зазначили, що відповідні хімічні речовини могли бути створені невідомими способами, які не мають нічого спільного із життям.
Планета K2-18b більш ніж у вісім разів перевищує масу Землі та є рідкісною екзопланетою. Вона зростає навколо своєї зірки в придатній для життя зоні або зоні «золотого перерізу». Це означає, що планета не надто гаряча та не надто холодна, щоб на ній могла існувати рідка вода, яка вважається найважливішим інгредієнтом для життя.
Телескопи спостерігають такі далекі екзопланети, коли вони проходять перед своєю зіркою. Це дозволяє астрономам проаналізувати, як молекули блокують світло, що проходить через їхню атмосферу.
В 2023 телескоп «Вебб» виявив в атмосфері K2-18b метан і вуглекислий газ. Це стало першим випадком виявлення таких молекул на основі вуглецю на екзопланеті в населеній зоні.
Також на K2-18b були виявлені слабкі сигнали хімічної речовини DMS. Це змусило астрономів рік тому знову повернути «Вебб» у бік планети, цього разу за допомогою свого інструменту, що працює в середньому інфрачервоному діапазоні, для виявлення різних довжин світла.
В результаті астрономи виявили набагато сильніші ознаки хімічних речовин. Хоча їхній рівень все ще значно нижчий від порога статистичної значущості в п'ять сигм, який вчені шукають для подібних відкриттів. Навіть якщо результати підтвердяться, це не обов'язково означатиме, що на планеті є життя. Минулого року вчені також виявили сліди DMS на кометі, що дозволило припустити, що ці речовини можна отримати неорганічним шляхом.
Однак концентрація DMS на K2-18b у тисячі разів перевищує земний рівень. Це, за словами Мадхусудхана, навело вчених на думку про біологічне походження речовин.
K2-18b довгий час вважалася головним кандидатом на «гіанську планету» – океанічний світ розміром більшим за Землю з багатою воднем атмосферою. Передбачається, що на таких планетах живе не розумне інопланетне життя, а крихітні мікроби, схожі на ті, що були в земних океанах мільярди років тому.
У деяких дослідженнях порушується питання про те, що передбачувані планети-гіганти знаходяться надто близько до своїх зірок, щоб підтримувати рідку воду. Це стосується і K2-18b, яка обертається навколо своєї зірки кожні 33 дні.
Професор планетарної фізики з Оксфордського університету Раймонд П'єрхамберт провів окреме дослідження, яке показало, що K2-18b надто гаряча для життя. AFP він розповів, що якби на планеті й була вода, вона була б «пекельно гарячою» і непридатною для життя. При цьому дослідник додав, що наявність там океанів лави більш правдоподібні.
Своєю чергою, професорка планетарних наук з Массачусетського технологічного інституту Сара Сігер закликала до терпіння. Вона вказала на попередні заяви про наявність водяної пари в атмосфері K2-18b, яка виявилася іншим газом.
«У нашій Сонячній системі Марс, Венера і такі місяці, як Енцелад Сатурна, мають більше шансів стати місцем життя», - сказала вона AFP.
За оцінками Мадхусудхан, для підтвердження її висновків знадобиться ще від 16 до 24 години роботи «Уебба», що може статися в найближчі кілька років.
За словами Мадхусудхан, навіть за межами K2-18b «Уебб» та майбутні телескопи можуть дозволити людству виявити життя за межами нашої рідної планети раніше, ніж можна було б подумати.
«Це може стати переломним моментом, коли на фундаментальне питання про те, чи самотні ми у Всесвіті, ми раптом зможемо відповісти», - сказав він.
Раніше повідомлялося, що телескоп Джеймс Вебб вперше зміг зробити знімки полярних сяйв на Нептуні. У минулому астрономи бачили натяки на існування цих явищ в атмосфері газового гіганта, наприклад під час прольоту «Вояджера» 1989 року. Але вони довго уникали прямого підтвердження за допомогою зображень.