Між "кабалою" та партнерством: як Україна домовляється зі США про розробку надр
Україна та США підписали меморандум про економічне партнерство та інвестиційний фонд для відновлення, який передбачає спільну розробку корисних копалин в Україні. Угода передбачає створення фонду інвестицій у відновлення України, що має відкрити можливості для значних інвестицій, модернізації інфраструктури та взаємовигідного партнерства України і Сполучених Штатів. Важливо пам'ятати, що меморандум не обов'язковий до виконання. Це, скоріше, угода про наміри, яка передує подальшому підписанню договорів. (Чим меморандум відрізняється від договору – див. Словник)
Про те, що насправді означає підписання меморандуму, – у матеріалі Коротко про.
"Важливо, що ми підтверджуємо нашими домовленостями прагнення американського народу інвестувати разом з українським народом у вільну, суверенну та безпечну Україну", - пояснила зміст цього документа перший віцепрем'єр-міністр – міністр економіки Юлія Свириденко.
Коли можуть підписати сам договір
Як йдеться у меморандумі, остаточне доведення договору про надра буде проводитись з 21 по 26 квітня у США. Для цього прем'єр-міністр України Шмигаль відвідає Вашингтон, де зустрінеться з міністром фінансів США Бессентом. Фінальний звіт про стан цих переговорів очікується 26 квітня. Президент США Дональд Трамп повідомив, що сама угода про надра буде підписана наступного тижня, 24 квітня.
Коли він набуде чинності
Після підписання меморандуму очікується ще низка кроків для підписання та набуття чинності угоди про копалини. Перший віцепрем'єр-міністр – міністр економіки Юлія Свириденко пояснила, що попереду фіналізація тексту угоди, її підписання, а згодом ратифікація парламентами обох країн – Верховною Радою України та Конгресом США.
Хто його підписує
Меморандум підписали перший віцепрем'єр-міністр – міністр економіки України Юлія Свириденко та міністр фінансів США Скотт Бессент. Сама угода про надра може бути підписана прем'єр-міністром України Шмигалем і міністром фінансів США Бессентом.
Наскільки він важливий для України
Політолог Володимир Фесенко вважає, що не варто перебільшувати значення цього меморандуму. Насправді він більше потрібний американцям.
- А точніше, американській команді переговорників з розробки корисних копалин, які так намагаються догодити своєму босу - Дональду Трампу. Що ось, мовляв, справа рухається, є прогрес у перемовинах і можна розраховувати на угоду, українці згодні на неї. А самому Трампу вона потрібна тому, що на початку травня буде сто днів його перебування при владі. І йому треба показати якийсь результат, що ось він чогось досяг. Адже до цього він лише руйнував, - пояснює експерт.
Для України добре, на думку Володимира Фесенка, те, що вдалося зменшити суму нібито боргу за надану допомогу з 500 до 100 мільярдів доларів. Але є ще й проблемні питання. Головне із них – у жодному разі не визнавати попередню допомогу США боргом України. І якщо вдасться узгодити усі проблемні питання, то угода справді може бути підписана.
Передісторія питання
У жовтні 2024 року президент України Володимир Зеленський у рамках свого Плану перемоги заявив, що угода про захист з боку США та ЄС передбачає спільну розробку українських цінних ресурсів, включаючи літій, уран та титан. Ця пропозиція дуже сподобалася Дональду Трампу, який переміг на виборах США, і він відразу ж після своєї інавгурації 20 січня 2025 року взявся за її розробку.
Перша версія угоди містила відверто кабальні пропозиції для Києва. Проєкт цього документа передбачав, що США отримують дохід від видобутку українських корисних копалин у розмірі 500 млрд доларів - як відшкодування витрачених на військову та гуманітарну допомогу Україні коштів. Проєкт передбачав також створення фонду реконструкції, 100 % доходів від якого отримували б США за рахунок оплати все тієї ж наданої Україні фінансової та військової допомоги. При цьому США не брали на себе жодних зобов'язань щодо захисту України.
Пропозиція викликала обурення як в Україні, так і у європейських чиновників і була відкинута. Президент Володимир Зеленський зазначив, що Україна не визнаватиме військової допомоги США, наданої раніше, як борг.
Нову рамкову угоду про корисні копалини президенти України та Сполучених Штатів Володимир Зеленський та Дональд Трамп мали підписати ще 28 лютого під час сумнозвісної зустрічі в Овальному кабінеті. Однак через суперечку між президентами України та США, а також через віцепрезидента Джей Ді Венса, що втрутився, до цього не дійшло.
23 березня 2025 року США передали Україні новий проєкт, згідно з яким угода поширюється на всі природні ресурси України, включаючи нафту та газ. При цьому Вашингтон зменшив розмір "боргу" України до 100 мільярдів доларів. У новому проєкті також були гарантії безпеки для України.
На початку квітня до Вашингтона для ведення технічних переговорів щодо цієї угоди прибула українська делегація та передала американській стороні зустрічні пропозиції. Після цього президент Володимир Зеленський зазначив, що перемовини між українською та американською командами щодо угоди про надра минулого тижня пройшли позитивно. І ось тепер підписано меморандум про економічне співробітництво.
Словник Коротко про
Чим меморандум відрізняється від договору
Меморандум - буквально означає «те, що слід пам'ятати», це дипломатичний документ, у якому викладений фактичний і юридичний бік якогось питання. Меморандум не несе юридичних наслідків для сторін, в той час як офіційний договір зобов'язує виконувати взяті умови.
Це форма міжнародного документа, що використовується державами для багатостороннього співробітництва. При цьому меморандум не завжди є міжнародним договором (приклад – Будапештський меморандум, який так і не був виконаний західними союзниками та Росією. – Ред.). Це швидше попередній, переважно політичний акт, який передує подальшому підписанню двосторонніх угод. Меморандум – це лише документ про наміри співпрацювати, а не сам договір про співпрацю.

