Дрони на оптиці можуть стати кошмаром: у чому недоліки і які вони можуть спричинити проблеми для ЗСУ
Дрони на оптиці можуть стати кошмаром: у чому недоліки і які вони можуть спричинити проблеми для ЗСУ

Дрони на оптиці можуть стати кошмаром: у чому недоліки і які вони можуть спричинити проблеми для ЗСУ

Дрон на оптоволокні — річ на фронті модна, але далеко не бездоганна, стверджує військовослужбовець, фахівець у цій сфері Олександр Карпюк. Він детально розбирає переваги і недоліки цієї зброї, попереджаючи про проблеми, які вона може створити для ЗСУ.

Дрони на оптоволокні. Особиста думка

FPV на оптиці — це тренд цього року, і цих дронів стає все більше. В них є недоліки, але є і переваги. Хоча недоліків все ж більше.

Про це і поговоримо.

Давайте обговоримо недоліки:

  1. Розмір. FPV на оптиці набагато більший, ніж FPV на радіокеруванні через котушку. Тобто на позицію ти можеш за раз завезти набагато менше засобів, і тобі доведеться зробити більше "ходок", щоб забезпечити позицію пілотів. А це небезпечно на сьогоднішньому полі бою. Крім того, FPV на оптиці перевозять здебільшого в кейсах, бо котушка доволі ніжна і якщо ти її стукнеш, то оптика може обірватися. Це все збільшує обʼєм, а значить, зменшує кількість засобів під час логістики. Звичайні FPV менші, можуть транспортуватись без кейсів.
  2. Вага боєприпасів. Оскільки котушка сама собою доволі важка та має відчутну вітрильність, то бойову частину дрон переносить значно меншу, ніж аналогічна FPV на радіокеруванні. Ну тобто там, де у звичайному варіанті вистачить 8-ки, для FPV на оптиці — це вже мінімум 10-та рама.
  3. Швидкість та маневровість. Вони у дрона на оптиці погані. Крутитись навколо себе, уникаючи пострілів, ти не можеш. Летиш повільно. Підіймати високо FPV ти не можеш, бо вище висоти посадок збільшується вітер, а значить, оптику починає розкручувати сильніше. А значить, FPV з оптикою в 10 км в реальності може пролетіти й 5 км, якщо вітер сильно розмотає волокно. Тому літають здебільшого низько й у випадку прольоту біля групи з дробовиками — в більшості випадків дрон буде збитий. А його розміри теж не додають йому живучості під час стрільби по ньому.
  4. Надійність зв'язку. Наскільки я спілкувався з пілотами, оптика має шанс на обрив у різних випадках від 3 з 10 до 5 з 10 дронів. Були випадки, коли з партії був обрив оптики у випадках 2/3. Все залежить від багатьох чинників, від виробника до транспортування дрона на позицію і вітрової обстановки, але сказати, що на робочі відстані (а це десь 7–10 км від місця знаходження пілота) на таких невеликих відстанях і радіозвʼязок доволі стабільний.

Взагалі я вважаю, що потенціал радіокерування ще не використаний і росіяни більше просунулись в цьому. В них більше виробників, в них набагато більший діапазон частот на дронах, типів бойових частин, виробників антен та ретрансляторів. В нас розвиток йшов, поки все було на гаражному рівні. Тільки почали "згідно/відповідно через МО"- і все пішло по пи…ді. Дрони застарілі, невідповідні сучасному полю бою, а бажання грати за неефективними правилами у МО більше, ніж бажання постачати ефективні дрони. Ми живемо лише тому, що є аліекспрес та "цукерні" в кожній бригаді. Є багато цікавих рішень, але їх нема кому застосовувати та ставити на озброєння.

Важливо Нові "господарі" фронту: як дрони на оптоволокні стали найнебезпечнішою зброєю

Але повернемось до дронів на оптиці.

Які при всіх недоліках тоді в них переваги?

  1. Дрони на оптиці дають змогу проходити ділянки, перекриті РЕБом, та ще і не випромінювати частоти, тобто невидимі РЕРом. В нас МО не додумалось закуповувати засоби на базі мікрофонів, щоб розуміти, що в цьому секторі пролітає дрон в режимі радіотиші. Тому виявляти їх удень ще можна очима, а ось вночі — складно, і дрон на оптиці на теплаку вночі доволі ефективний.
  2. Дрони на оптиці мають можливість сідати на землю і знаходитися там у режимі очікування доволі довго. Водночас їм ср…ти на радіогоризонт, вони не вимагають для роботи дрона-ретраслятора у повітрі.
  3. Позиція пілота дрона на оптиці не може бути виявлена РЕРом. Тільки візуально.

Як правильно використовувати дрони на оптиці? Я вважаю, що це сучасний варіант ПТУРа, яким треба відбивати штурми (або підтримувати, якщо твій штурм) у зоні з дуже активним РЕБом. Вони менші за ракети у ПТУРа, летять далі, і дають змогу знищувати цілі, закриті перешкодою (бо просто її облітають). Але я не дуже спеціаліст саме по FPV, можливо, є ще більш ефективні методи застосування.

Які проблеми для нас це має на короткострокову перспективу?

Зараз на носі літо, скоро підніметься зеленка. Після цього виявляти цілі в першому ешелоні стане складно, а логістика по посадках ворожою піхотою стане для ворога набагато безпечнішою.

За цю весну наше командування повинно було перепрофілювати роботу дронів, розтягнувши ворожу логістику у 2–3 ешелоні, щоб до першого доїжджав мінімум і з меншою кількістю засобів.

Здебільшого це завдання батальйонів СБС в координації з піхотними бригадами, які повинні відповідати за 1 ешелон. Але на всі напрямки батальйонів СБС не вистачить. В нас же завдання було не в стратегічному мисленні на завтра, а в тому, щоб кінчити СБС, не розуміючи, що використання дронів — то сезонна справа, і в кожному сезоні згідно з погодою та обставинами повинна реалізовуватися своя стратегія. Але взаємодії між головкомом та командувачем з цього питання немає по цей час, та і який в цьому сенс, якщо стратегія полягає в тому, щоб збити командувача СБС, а там поставимо свого і буде все контрольовано і заєбіз, а військові про…би — та скільки їх вже було і всім п*х. Цього в нас верхи точно не бояться вже.

У росіян стратегія є. Накопичувати особовий склад по посадках, використовуючи легку автомобільну техніку, і вибивати наші позиції дронами на оптиці та радіокеруванні, знаючи, що там мінімум піхоти. Тактику вони відпрацьовують, і успішно. Люди в них зараз в армію на тлі економічного спаду йдуть. Тому нас чекає новий наступ, і росіяни знають, як і що будуть робити.

Ми ж заходимо в це літо аутсайдерами, з тактикою "ну спочатку нас почнуть ї…ашити, а потім ми почнемо героїчно переборювати обставини". Ми не готуємось до цього наступу заздалегідь, не готуємо наш щит під параметри російського меча. На жаль, це все буде мати наслідки.

І дронів на оптиці, навіть з урахуванням їх недоліків, цього літа ми побачимо багато, і вони можуть обґрунтовано стати жахом нашого першого ешелону.

Автор висловлює особисту думку, яка може не співпадати із позицією редакції. Відповідальність за опубліковані дані в рубриці "Думки" несе автор.

Джерело

Важливо "Набагато кращі": Сирський розповів, коли ЗС РФ втратять перевагу в оптоволоконних дронах
Теги за темою
Збройні сили України
Джерело матеріала
loader
loader