Згенеровані ШІ відео про нібито українських військових на Курщині збирали в тіктоку мільйони переглядів, — «УП»
Згенеровані ШІ відео про нібито українських військових на Курщині збирали в тіктоку мільйони переглядів, — «УП»

Згенеровані ШІ відео про нібито українських військових на Курщині збирали в тіктоку мільйони переглядів, — «УП»

Штучний інтелект автоматизував процеси створення та роботи ботоферм у тіктоку, а ще — покращив інші етапи формування потрібного інформаційного поля.

Штучний інтелект надав великі можливості для створення фейкових акаунтів українських військових у тіктоку, адже в цій соцмережі — найбільша концентрація реальних військових з реальними відео їхнього побуту та розповідей про бойові дії. Про це йдеться в матеріалі «Української правди». 

ШІ дає змогу органічно змінювати аудіодоріжку, накладати інші субтитри й тиражувати відео з новими меседжами про нібито поганих командирів, забезпечення, оточення та іншу зраду.

Так наприкінці березня 2025 року під час відступу українських військ із Курщини і на тлі заяв Трампа про «оточення тисячі українських військових» росіяни поширювали згенеровані ШІ відео, на яких нібито українські солдати записували свої останні слова, бо опинилися в оточенні на Курщині — їх кинуло керівництво і вони тут і загинуть. Такі відео набирали мільйони переглядів.

Згенеровані ШІ відео про нібито українських військових на Курщині збирали в тіктоку мільйони переглядів, — «УП» - Фото 1Скриншот з тіктоку (дані на березень 2025 року) — «УП»

Торік у липні «Телебачення Торонто» знайшло російську фабрику зі створення ШІ-фейків, які дискредитують українську армію. Ця фабрика працювала під контролем Головного управління російської розвідки. Саме там створили популярний фейк про Воху — чоловіка з синдромом Дауна, якого нібито мобілізували до ЗСУ і там з нього начебто знущаються побратими. 

Це відео завірусилося серед іноземної аудиторії. Так у березні 2025 року, після подій в Овальному кабінеті, його поширила ведуча Fox News Рейчел Кампус-Даффі на своїй сторінці в соцмережі Х. І попри спростування в коментарях, пост досі не відредагували.

Згенеровані ШІ відео про нібито українських військових на Курщині збирали в тіктоку мільйони переглядів, — «УП» - Фото 2Скриншот з Х (дані на квітень 2025 року) — «УП»

17 мільйонів користувачів тіктоку — з України. Це оцінка рекламної аудиторії в регіональному звіті глобального дослідження Digital 2025, яке оприлюднила дослідницька компанія DataReportal. Згідно з ним, китайська платформа випередила в Україні інстаграм (12 мільйонів) та фейсбук (13,9 мільйона). Точна кількість українських користувачів тіктоку невідома, оскільки платформа з 2022 року не оновлює даних по Україні.

«УП» пише, що одне з ключових вузьких місць тіктоку, яким користується російська пропаганда, це те, що навіть відео щойно створеного бота може набрати декілька тисяч переглядів, не маючи жодного підписника. 

Більшість російських вкидів працюють за однією схемою. Спершу створюється ботоферма, далі генерується емоційне відео, яке протягом дня масово публікується на сотнях акаунтів. У перші секунди після виходу відео боти ставлять йому вподобайки, коментують і «дивляться» до кінця. Це дає сигнал алгоритмам тіктоку, і відео починають пропонувати реальним користувачам. 

Ще одне важливе завдання російських ботоферм — атакувати проукраїнський контент. «Вони працюють за принципом — опублікувати 20 перших негативних коментарів», — зазначив керівник Центру протидії дезінформації Андрій Коваленко. Як наслідок — пониження проукраїнського контенту у видачі тіктоку.

З усіх популярних в Україні соціальних мереж саме в тіктоку інструментарій ботоферм досі працює з високою ефективністю і дає можливість впливати на інформаційне поле.

Фото: Unsplash

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Джерело матеріала
loader
loader