/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F52%2F99a9e3f17df15952d347acb1b87c419a.jpg)
Україна розробляє власну систему ППО: ексофіцер Повітряних сил сказав, яку роль може мати Європа
Такий підхід може стати основою для створення спільного українсько-європейського оборонного комплексу. Деталі 24 Каналу розповів колишній офіцер Повітряних сил, заступник гендиректора компанії з виробництва засобів РЕБ Анатолій Храпчинський.
Як Європа може посилити Україну
Ексофіцер Повітряних сил пояснив: заяву міністра закордонних справ Андрія Сибіги про те, що Україна розробляє власну систему протиповітряної оборони стратегічного рівня та запрошує європейських партнерів до інвестицій у цей проєкт необхідно правильно розуміти.
Мовиться не лише про фінансові вкладення, а про інвестиції можливостей – обмін технологіями, досвідом, інтелектуальною власністю. Наприклад, в Європі вже є фундаментальні рішення, такі як французько-італійська система SAMP/T, NASAMS, IRIS-T, які можуть стати основою для спільного розвитку потужнішої системи ППО.
Україна також має серйозний потенціал. Приватні компанії демонструють високу ефективність і готові долучатися до розробок. Але для цього потрібне сприяння з боку держави – передача напрацювань, зокрема тих, що були створені ще в радянські часи. Держкомпанії, на жаль, не завжди демонструють достатню ефективність, тому державно-приватне партнерство – оптимальна модель розвитку.
Зверніть увагу! Президент Володимир Зеленський заявив, що Україні потрібно щонайменше 10 систем Patriot для протидії російським балістичним ракетам. Німеччина ж повідомила провиділення нового військового пакетудля України. Туди увійдуть чотири системи ППО IRIS-T і десятки ракет для Patriot.
Співпраця з європейськими країнами дає змогу не лише пришвидшити розробку нових рішень, а й уніфікувати та стандартизувати підходи у сфері ОПК. Це може стати основою для формування єдиного українсько-європейського оборонного комплексу.
Варто згадати, що в Європі досі немає літака п'ятого покоління чи деяких інших технологій, які Україна вже розробляє або використовує. Наприклад, малі розвідувальні безпілотники з низькою помітністю, які пройшли бойове випробування, можуть бути цікавою пропозицією для партнерів. Так само – сучасні радари, тепловізійні камери та інші рішення, які вже показали ефективність на лінії фронту.
Україна має виходити до партнерів не з проханням, а з пропозицією – надавати не окремі дрони чи системи РЕБ, а комплексні рішення: інтегровані системи, навчання персоналу, технічну підтримку.
Такий підхід забезпечить глибшу взаємодію з Європою,
– підкреслив Анатолій Храпчинський.
Натомість Україна зможе отримати підтримку у критично важливих напрямах – авіація, стратегічна ППО тощо.

