/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F65%2F9c7ab68eddd60bd5c3ebb718a7e3465b.jpg)
У Мінрозвитку пропонують ввести нові правила перевезення домашніх тварин в автобусах
Міністерство розвитку громад та територій України оприлюднило проєкт постанови, який пропонує єдині правила перевезення домашніх тварин в автобусах міжміського та приміського сполучення.
Документ визначає чіткі вимоги до транспортування тварин у громадському транспорті. Уперше на загальнодержавному рівні планується запровадити стандарти, які мають захистити як права тварин, так і інтереси інших пасажирів. Заплановані нововведення зачіпають мільйони українців, які подорожують із чотирилапими друзями або ж мають алергії чи страхи щодо контакту з тваринами в транспорті.
Що пропонується змінити
Проєкт постанови охоплює широкий перелік домашніх улюбленців, яких дозволено перевозити в салоні автобусів. Серед них:
- собаки;
- коти;
- тхори (фретки);
- дрібні декоративні птахи;
- гризуни;
- кролі, що не призначені для виробництва м’яса чи хутра.
Для зручності пасажирів і безпеки тварин передбачено кілька варіантів перевезення в залежності від їхньої ваги:
1. Тварини до 10 кг — дозволено перевозити в салоні автобусу в спеціальному засобі (клітка, рюкзак, сумка, контейнер тощо). Тварина може бути розміщена:
- на руках у пасажира;
- на підлозі під сидінням;
- на окремому сидінні (за умови викупу квитка за повну вартість).
2. Собаки вагою від 10 до 20 кг — також можуть бути перевезені в салоні, але тільки за умови викупу всіх суміжних місць в одному блоці біля господаря. Такий пес має бути:
- у наморднику;
- на повідку;
- розміщений виключно на підлозі, не на сидінні.
3. Великі собаки (до 45 кг) — правила аналогічні до попереднього пункту, однак акцент зроблено на дотриманні суворого контролю з боку власника.
4. Собаки понад 45 кг — перевезення дозволяється лише спеціально обладнаним транспортом.
Усі тварини повинні супроводжуватись оформленими ветеринарними документами. Крім того, пасажири зобов’язані дотримуватись санітарно-гігієнічних вимог і не залишати тварину без нагляду впродовж поїздки.
А зараз як?
На сьогодні кожен перевізник самостійно встановлює правила перевезення тварин. У результаті подорожі часто супроводжуються конфліктами між пасажирами, водіями та власниками тварин. Через відсутність регулювання трапляються ситуації, коли:
- тварин змушують їхати у багажному відділенні без води і їжі;
- відмовляють у посадці навіть маленьким тваринам у сумці;
- перевізники трактують правила на власний розсуд, і це створює правову невизначеність.
У Міністерстві розвитку громад пояснили, що нові правила спрямовані на врегулювання таких інцидентів, зменшення стресу як для пасажирів, так і для тварин, а також на забезпечення безпеки всіх учасників дорожнього руху.
Крім того, впровадження єдиних стандартів дозволить уникнути аварійних ситуацій, які виникають, коли тварина несподівано виривається або поводиться агресивно в салоні.
Що робити пасажирам уже зараз
Проєкт постанови ще не набув чинності — він перебуває на етапі громадського обговорення. Кожен охочий може надіслати свої зауваження та пропозиції на електронну адресу [email protected] або на адресу Державної регуляторної служби України.

