Україна може щорічно втрачати близько 1,5 млрд доларів експорту до країн Європейського союзу в разі повернення до попередніх умов зони вільної торгівлі з тарифними квотами, пише у статті «Скасування торговельних преференцій ЄС. Чотири сценарії для українського експорту» журналіст Віктор Конєв.
Автор нагадує, що запроваджені Євросоюзом у 2022 році для України автономні торговельні преференції (відміна тарифних обмежень для доступу українських товарів на ринок ЄС) діють до 5 червня цього року та, найімовірніше, не будуть продовжені.
Згідно з даними спільного дослідження Інституту економічних досліджень та Berlin Economics «The expiration of EU Autonomous Trade Measures for Ukraine: What's next — Four scenarios and implications», преференції сприяли подвоєнню експорту до ЄС українських товарів, які раніше підпадали під квоти – з 2,3 млрд дол. 2021 року до 4,7 млрд дол. 2024-го.
Однак низка країн, насамперед Польща, Угорщина та Франція, виступають проти подальшого подовження цих заходів, а деякі держави уже запровадили односторонні обмеження на імпорт зерна з України.
Аналітики оцінили, що в разі найбільш негативного з можливих сценаріїв – повернення до попередніх умов зони вільної торгівлі з тарифними квотами – Україна щорічно втрачатиме 1,5 млрд дол. експорту до ЄС.
Насамперед це матиме серйозні наслідки для аграрного сектору, оскільки квоти передбачають обмеження експорту пшениці, м'яса птиці, яєць, цукру, меду та деяких інших продуктів.