Китайські чиновники та бізнес хочуть зближення з ЄС, щоб компенсувати втрату американського ринку на тлі торговельної війни президента США Дональда Трампа, але Союз скептично налаштований стосовно перспективи перетворитися на “звалище” для китайських товарів, пише FT.
Пекін прагне поглибити зв'язки з ЄС у надії знайти альтернативні ринки збуту для своєї продукції на тлі високих американських тарифів. Протягом останніх тижнів Китай відправив торгові делегації до європейських столиць, а заводи Пекіна вивчають можливість перенаправлення товарів на ринки європейського континенту.
Лідери ЄС також публічно заявили про необхідність посилення співпраці, що різко контрастує з їхньою попередньою риторикою про необхідність зменшити залежність ланцюгів поставок від Пекіна.
Але перезавантаження відносин між двома сторонами потребуватиме подолання глибоких розбіжностей, зокрема, навколо величезного торговельного профіциту Китаю, бар'єрів для доступу на китайський ринок і підтримки Китаєм Росії у війні проти України.
“Настав час для Китаю і Європи почати все спочатку. Тарифний переворот Трампа дає нам можливість переосмислити наші торговельні відносини - Китай повинен більше експортувати до Європи та більше імпортувати”, - сказав старший науковий співробітник Китайської академії макроекономічних досліджень Чжан Яньшен.
Трамп запровадив нові тарифи у 145% на китайські товари, Пекін у відповідь запровадив власні 125% тарифи проти США. Тим часом ЄС постраждав від 10% тарифів Трампа, які можуть зрости до 20%, якщо переговори проваляться.
Хаотичні тарифні маневри Трампа викликали активізацію контактів між Пекіном і Брюсселем. Минулого тижня китайський лідер Сі Цзіньпін заявив прем'єр-міністру Іспанії Педро Санчесу, який перебував з візитом у Пекіні, що Китай і ЄС повинні “спільно протистояти односторонньому залякуванню”.
Навіть глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, яка є прихильницею стратегії зменшення ризиків у відносинах із Пекіном, заявила минулого тижня прем'єру Держради Китаю Лі Цяну, що обидві сторони повинні працювати разом для забезпечення стабільності світової економіки.
“Обидві сторони потребують альтернативних ринків, а також відчуття стабільності. Тактично, рух до більш тісної двосторонньої співпраці між цими двома економічними важковаговиками розширює їхні потенційні важелі впливу в будь-яких переговорах із США, - каже економіст Франсуа Шімітс.
Протягом останніх тижнів Міністерство торгівлі Китаю відправило торгові делегації на заходи в Стокгольмі, Будапешті, Осло та Ганновері, щоб підвищити інтерес до інвестування в Китай, адже іноземні компанії скаржаться на бар'єри для доступу на ринок Пекіна.
Китайські виробники та експортери також шукають покупців на європейських ринках для своєї продукції. За словами експертів, тарифи США прискорять тенденцію виходу китайських компаній на світові ринки.
Водночас, за словами бізнесменів, уряди ЄС мало що можуть запропонувати Пекіну, оскільки багато компаній не хочуть інвестувати в Китай. Минулорічне опитування, проведене Торгово-промисловою палатою ЄС у Китаї, показало, що понад чверть респондентів песимістично оцінюють потенціал свого зростання в Китаї, а 44% - свою прибутковість.
Слабке внутрішнє споживання в Китаї також створило дефляційний тиск, посиливши цінову конкуренцію і зробивши Пекін менш привабливим ринком для іноземних компаній.
Крім того, будь-яке зближення ЄС та Китаю потребуватиме подолання значних суперечностей. ЄС критикує Китай за його союз із Росією та підтримку вторгнення РФ в Україну. Сі, наприклад, планує проігнорувати саміт, присвячений 50-річчю дипломатичних відносин ЄС та Китаю, хоча фон дер Ляєн і глава Євроради Антоніу Кошта, як очікується, у липні поїдуть до Пекіна. При цьому китайський лідер відвідає парад до Дня Перемоги в Москві.
Ще одна давня напруженість - це торгівля. Минулого року китайський експорт до ЄС більш ніж удвічі перевищив імпорт, і лідери ЄС звинуватили Пекін у створенні надлишкових промислових потужностей, щоб компенсувати внутрішню економічну слабкість.
Минулого місяця фон дер Ляєн повторила занепокоєння Трампа щодо торговельного дефіциту, заявивши, що деякі країни несправедливо користуються чинними правилами. ЄС також розпочав низку “торговельних” розслідувань проти Китаю, Пекін завдав ударів у відповідь.
“Відносини Європи з Пекіном досягли нових мінімумів через дедалі більший торговельний дисбаланс, підтримку Китаєм Росії та збільшення кількості китайських кібератак по всій Європі”, - каже Ноа Баркін з консалтингової компанії Rhodium Group..
Але якщо торговельні переговори з США не зможуть забезпечити будь-яке послаблення тарифів, ЄС може вирішити, що навіть” погана угода з Пекіном” — це краще, ніж торговельна війна на два фронти і з США, і з Китаєм, припустив аналітик.
Як США і Китай вийшли на новий рівень суперництва, де мита стають лише частиною великої гри? Як впливають ці економічні рішення на глобальні ринки та майбутнє технологій? Сергій Корсунський у статті "Тарифна війна США і Китаю: чи переможе Трамп?" проаналізував, що стоїть за торговельною війною між двома країнами.