Як та хто заробляє мільйони на ухилянтах й як уникають відповідальності через “мирові угоди”
Як та хто заробляє мільйони на ухилянтах й як уникають відповідальності через “мирові угоди”

Як та хто заробляє мільйони на ухилянтах й як уникають відповідальності через “мирові угоди”

Як заробляють мільйони на ухилянтах й уникають відповідальності через "мирові угоди"

У виданні “БізнесЦензор” дізнавався розцінки на “послуги” з перетину кордону військовозобов’язаними чоловіками та з’ясував, що цей нелегальний бізнес не лише надприбутковий, а й в більшості випадків цілком безпечний як для організаторів схем, так і для їх клієнтів.

Фото за результатами невдалої спроби перетину кордону
Фото за результатами невдалої спроби перетину кордону

Питання нелегального виїзду чоловіків під час повномасштабного вторгнення Національне агентство з запобігання корупції (НАЗК) аналізувало у 2022 році. В жовтні 22-го презентувало дослідження “Корупційні схеми та ризики під час виїзду з України в умовах воєнного стану”.

  • Кого можна називати ухилянтом? Уникнення мобілізації та відповідальність за це з точки зору закону

назк

Вже тоді, у перший рік повномасштабної війни, мова йшла про “тіньовий бізнес на системній основі”. В дослідженні навіть згадується, що через конкуренцію між каналами нелегального перетину кордону, що пропонували бажаючим послугу “легального виїзду з необхідними документами” “під ключ”, розцінки в перший рік повномасштабної війни знижувались з $2 тис до $1,7 тис.

В документі НАЗК виокремило сім основних схем – корупційних ризиків та вісім рекомендацій для їх мінімізації, які направило до державних органів, які мають відношення до питань перетину кордону.

У день публікації дослідження на той момент заступник голови НАЗК Артем Ситник провів прес-конференцію, де зазначив, що обмеження права громадян вільно залишати територію України в період воєнного стану може запроваджуватись виключно шляхом його прямого встановлення в указі Президента України про введення воєнного стану, які затверджуються Верховною Радою України.

В Указі Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” від 24.02.2022 № 64/2022 такого обмеження встановлено не було. І що саме ця правова невизначеність стала першоджерелом корупційних схем і ризиків.

“Рішення, яке регулює виїзд чоловіків за кордон, створювалось поспіхом, дійсно це було вторгнення миттєве, потрібно було приймати швидкі рішення, що неминуче призвело до низької якості нормативно-правових актів і значної дискреції (ред.вирішення питань на власний розсуд) рішень різних органів, що давали формальне право на перетин кордону”, – говорив тоді Ситник. Він зазначив, що питання потребує негайного врегулювання і що потрібно встановити чіткі прозорі правила.

На питання журналістів хто винен в цій ситуації і хто мав би врегулювати питання виїзду за кордон комплексно, Ситник тоді відповів, що “окремі особи Офісу Президента, які забезпечують юридичне супроводження проєктів указів президента” на його думку не виконали повністю свою роботу в належній спосіб.

Нещодавно БізнесЦензор направляв запит до Національного агентства з питань запобігання корупції щодо подальшої долі дослідження, дізнатися чи було реалізоване щось з запропонованих там рекомендацій.

  • Як корумповані судді та адвокати втілили нову схему для ухилянтів, заробивши мільйони доларів

В НАЗК повідомили, що кілька разів підготовлений агентством проект розпорядження Кабінету Міністрів України “Про затвердження плану заходів щодо усунення корупційних ризиків під час виїзду громадян України за межі України в умовах правового режиму воєнного стану” розглядався на засіданнях урядового комітету, проте щоразу повертався від Кабміну на доопрацювання. Востаннє проєкт розглядався на нараді в Офісі Президента у вересні 2023 року, був вчергове внесений на розгляд уряду, і знову повернутий на доопрацювання, після цього на розгляд уряду не виносився.

Одночасно в українських судах за кілька років великої війни для цієї категорії злочинів склалась  практика укладання “мирових угод” як з організаторами схем нелегального перетину кордону, так і з їхніми багаточисельними “клієнтами”.

Часто достатньо “щирого каяття” обвинувачуваного, що під час повномасштабного вторгнення непогано “заробляв” на виїзді військовозобов’язаних чоловіків, для звільнення  від покарання. В більшості випадків обвинувачений отримає  умовний термін ув’язнення. А покупець липових документів для виїзду обмежиться штрафом.

Нещодавно умовні строки внаслідок “щирого каяття” отримала група волинських чиновників, що організовувала виїзд військовозобов’язаних чоловіків під виглядом волонтерів через систему “Шлях”.

Головним організатором схеми, за версією слідства, була на той момент заступниця голови Волинської обласної держадміністрації Мирослава Василівна Я., що “маючи широке коло амбіцій, матеріальних потреб та бажань, які неможливо задовольнити займаючись законною професійною діяльністю в якості заступника начальника Волинської ОДА”, “лобіювала” виготовлення та підписання дозвільних документів, які давали право на відрядження чоловіків в якості волонтерів за кордон.

11 вересня СБУ повідомила , що затримали вже екс-заступницю голови Волинської ОВА. Мирослава Василівна за українською традицією пішла з посади за кілька днів до оголошення їй підозри. Чиновниця для організації заробітку на ухилянтах залучала ще сімох осіб. Зокрема помічницю голови Господарського суду Рівненської області Наталію Вікторівну Б., помічника судді Господарського суду Рівненської області Івана П., директорка ЛМГО “Європейський вектор Волині” та доцента Луцького національного технічного університету Оксану Анатоліївну У. Також займався пошуком клієнтів для групи та переправкою їх за кордон Володимир Олегович Г, керівник благодійної організації “Перший благодійний фонд “Відродження України”, якого ще влітку 2024 року СБУ оголошувала у розшук.

В повідомленні СБУ зазначається, що статус псевдоволонтера коштував “клієнту” $5 тис (в судових ухвалах по справі мова йде про $800-$2000) і що зловмисниці – організаторці схеми та її спільникам загрожує до 12 років тюрми з конфіскацією майна:

  • за ч. 1 ст. 255 (створення, керівництво злочинною спільнотою або злочинною організацією, а також участь у ній);
  • ч. 4 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1 (перешкоджання законній діяльності ЗСУ, вчинене групою осіб за попередньою змовою);
  • ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 332 (незаконне переправлення осіб через державний кордон України, вчинене злочинною організацією).

Проте вже через місяць після затримання ,в жовтні 2024 року, учасники групи уклали з прокуратурою угоди про визнання провини, наразі перебувають на волі, нещодавно отримали умовні строки.

Аналогічно вирішив суд у відношенні двох військовослужбовців оперативного командування “Північ” – Микити Михайловича М. та Станіслава Володимировича П., що підшукували на території Чернігівської області громадян, які б за винагороду бажали виїхати до Європейського Союзу. Такий спосіб заробітку військовослужбовцям запропонував автор telegram – каналу “Зелёный коридор”.

  • Підозру отримав блогер-ухилянт, який після втечі з України закликає чоловіків ховатися від призову

Зазвичай бажаючі виїхати спочатку зустрічались в Чернігові з Микитой Михайловичем та Станіславом Володимировичем, надавали аванс в розмірі $3000, половину яких військовослужбовці відправляли на криптогаманець власнику “Зелёного коридору”. Через деякий час “клієнт” отримував контакт куратора, що надавав вказівки по маршруту перетину кордону з території Одеської області. Загальна ціна за організацію у переправленні становила $10 тис.

Додатково Микита Михайлович та Станіслав Володимирович надавали послугу з довезення “клієнта” з Чернігова до Києва без перевірки документів на блок-постах співробітниками ТЦК за 23 тис грн.

На суді звинувачені пояснювали, що не хотіли заробляти гроші на ухилянтах, а лише допомагали їм покинути Україну, “щоб не загинули на війні”.

Розглядаючи цю справу райсуд Чернігова “з огляду на некомплектність підрозділу військової частини”, де служать Микита Михайлович та Станіслав Володимирович, та їх “щире каяття” вирішив повністю їх пробачити і звільнив від покарання.

Це дає привід для оптимізму суддям Білгород-Дністровського міськсуду на Одещині, що ще не отримали вирок за штампування рішень про начебто самостійне виховання дитини батьком за надуманими обставинами, зокрема шляхом позбавлення матері дитини батьківських прав. У 2023 році на цей райсуд припадало більше 30% від загальної кількості рішень про позбавлення матері прав по всій Україні.

До цього міськсуду зверталися чоловіки з різних куточків України завдяки фіктивним договорам оренди житла в Білгород-Дністровському районі. Клієнти знаходились через спеціально створений канал в Telegram та TikTok. Ціна послуги складала $3,5 тис за рішення. Гроші клієнти виплачували адвокатам за договорами про надання правової допомоги, а адвокати передавали їх суддям.

За версією слідства, з серпня 2022 по червень 2024 року три судді Білгород-Дністровського суду, зокрема голова суду Олександр Олександрович Б. та його заступник, заступник керівника апарату суду, консультант суду (особа, що відповідає за автоматизований розподіл справ), помічники окремих суддів, адвокат та його помічник спільними зусиллями “виробили” 1040 таких рішень. Таким чином заробили за два неповних роки $3,64 млн. А більше тисячі військовозобов’язаних чоловіків уникли мобілізації.

  • Анатомія втечі ухилянтів. Як працює корупційна система по вивозу боягузів з країни: ціни, схеми, персонажі

Навіть після викриття правоохоронцями одного з суддів білгород-дністровської групи під час отримання “неправомірної вигоди”, решта не припинила “продавати” рішення.

Не зупинявся суддя Сергій Ігорович С., що за даними детективів НАБУ, безпосередньо виніс 348 судових рішень у справах подібної категорії. Його частка складала $500/ рішення, тобто він міг “заробити” лише на цій категорії рішень не менше $174 тис.

Проте чи не відбудеться Сергій Ігорович як і решта його колег лише умовним покаранням?

Наразі ця практика розповсюджується на дві сторони – тих, хто забезпечував незаконний виїзд та тих, хто купував ці “послуги” і виїжджав, не маючи законих підстав.

Наприклад, за використання Андрієм Миколайовичем Д. завідомо підробних документів при спробі перетину кордону Любомльський райсуд Волинської області обмежився штрафом у 850 грн.

Як зазначається у вироку суду, Андрій Миколайович заплатив 28 150 грн на картку “невстановленої особи” під час отримання підробних документів у відділенні “Нової пошти” у місті Полонне на Хмільниччині. Там він отримав тимчасове посвідчення військовозобов’язаного від 23.01.2024, в яке “невстановлена особа” вклеїла фотокартку Андрія Миколайовича та внесла недостовірні відомості про визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку зі штампом “Взято на військовий облік військовозобов’язаних Святошинським РТЦК” та довідку військово-лікарської комісії № 72 від 23.01.2024 на ім’я Андрія Миколайовича про те, що він непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку з відповідною печаткою.

Дешевше ніж Андрію Миколайвичу коштувало виготовлення підробних документів Ірині Миколаївні Т., що з їх допомогою змогла вивезти сина призивного віку.

Як зазначається в тексті вироку Чемеровецького райсуду Хмельницької області, Ірина Миколаївна знайшла оголошення про виготовлення підроблених висновків лікарсько-консультативної комісії в Інтернеті. Надала “невстановленій органом досудового розслідування особі” свої персональні дані та реквізити “Центру первинної медико-санітарної допомоги” Чортківської міської ради і за $300 отримала необхідний висновок про наявність у неї порушень функцій організму, через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної допомоги з догляду на непрофесійній основі.

З цим висновком Ірина Миколаївна з сином, що здійснював супровід матері, як особи, яка потребує догляду, перетнули кордон.

Щоправда згодом за ці дії Чемеровецький районний суд Хмельницької області оштрафував Ірину Миколаївну на 34 тис грн.

Авторка: Ольга Прокопишина

Джерело: БізнесЦензор

Tweet
Джерело матеріала
loader
loader