Генштаб у мультику пояснив важливість інформаційної тиші і зазнав критики
Генштаб у мультику пояснив важливість інформаційної тиші і зазнав критики

Генштаб у мультику пояснив важливість інформаційної тиші і зазнав критики

Генеральний штаб Збройних Сил України опублікував анімаційний ролик із закликом до журналістів, політиків, військових і всіх громадян дотримуватись інформаційної безпеки. Його розкритикували в Інституті масової інформації.

Мультик про інформаційну безпеку від Генштабу ЗСУ

Лейтмотив відео – просте, але вагоме послання про те, що під час війни кожне слово має значення. Ба більше, є речі, про які взагалі варто мовчати.

– Один репортаж, зроблений без погодження, може стати джерелом координат для ворога. Нестриманий коментар – об’єктом розвідки. Зайва публікація – причиною удару та втрат, — ідеться у зверненні Генштабу.

У мультфільмі змодельовано ситуації, коли необережність у медіа та соцмережах призводить до фатальних наслідків. Це не вигадка, а реальність, з якою щоденно стикається фронт.

Зараз дивляться

Ролик закликає кожного, хто працює з чутливою інформацією – журналістів, військових, волонтерів, посадовців – дбати про безпеку. Це стосується того, що не можна публікувати відео з місць прильотів, ділитися локаціями підрозділів та коментувати операції без дозволу. Адже російські окупанти пильно відстежують український медіапростір та соцмережі.

– Ворог чує! Пильнуй! – закликали українців у  Генштабі.

Згодом цей ролик на сторінці військового відомства видалили, адже його розкритикували в медіаспільноті. Проте, його ще можна подивитися на сторінці ресурсу Spravdi.

Критика ролика від ІМІ

Інститут масової інформації висловив занепокоєння з приводу оприлюднення відео. За словами директорки ІМІ Оксани Романюк, ролик перекладає відповідальність за російські обстріли на українських журналістів, що є “дуже небезпечним і хибним” наративом.

– Він підриває довіру до медіа, може поставити під загрозу життя медійників, і загалом суперечить тим демократичним принципам, які Україна зобов’язана захищати навіть в умовах війни. Такий підхід, зі слоганом “один репортаж – один удар” жодним чином не сприяє покращенню інформаційної безпеки. На жаль, це стигматизує всю журналістську професію журналіста, і створює передумови тиску на всіх медійників, які роками чесно виконують свою роботу, – зазначила Оксана Романюк.

Медіаекспертка ІМІ Олена Голуб вважає, що акцент у відео зроблено саме на журналістах, хоча більшу загрозу часто становлять безвідповідальні пости в соцмережах.

– Про це варто говорити не конкретно журналістам, а суспільству загалом, – наголосила вона.

Реакція від Центру стратегічних комунікацій та Генштабу

У відповідь на критику керівник Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Ігор Соловей пояснив, що цей ролик вже пʼятий у межах проєкту Інформаційна безпека. Цього разу вирішили звернутися до журналістів.

– Концепція і мета цього і всіх решти роликів – не критика, а нагадування всім: інформація може мати наслідки, які використовує ворог. Тому ми здивовані, м’яко кажучи, реакцію деяких колег-медійників. Це невиправдано загострена реакція на очевидні під час війни речі, – вважає Ігор Соловей.

У Генштабі також відреагували на заяву ІМІ, повідомивши, що відео буде доопрацьовано, аби ще чіткіше донести заклики щодо інформаційної безпеки – як до цивільних, так і до військових.

– Нещодавній відеоролик, оприлюднений на наших офіційних ресурсах, має винятково навчально-просвітницьку мету – звернути увагу всіх громадян, включно з військовослужбовцями, на питання інформаційної безпеки в умовах війни, – запевнили у Генштабі.

Крім того, що хтось з громадян може несвідомо стати у пригоді агресору, майже щодня СБУ повідомляє про операції із затримання колаборантів та агентів РФ в Україні.

Одним з останніх випадків стало затримання трьох виконавців замовлення від російської воєнної розвідки. Вони готували серію вибухів у Вінниці, зокрема підрив авто ЗСУ та адмінбудівлі поліції.

Джерело матеріала
loader
loader