Верховний Суд зобов’язав Пенсійний фонд виплачувати пенсії українцям за кордоном
Верховний Суд зобов’язав Пенсійний фонд виплачувати пенсії українцям за кордоном

Верховний Суд зобов’язав Пенсійний фонд виплачувати пенсії українцям за кордоном

Держава зобов’язана виплачувати пенсії українцям, які мешкають за кордоном, з урахуванням індексації, компенсації втрат та перерахувань коштів на їхні банківські рахунки.

Однак, Верховний Суд підтвердив, що лише формального підходу недостатньо – Пенсійний фонд повинен забезпечити фактичне надходження грошей пенсіонерові за кордоном.

Про це йдеться в ухвалі Верховного Суду від 3 березня 2025 року у справі № 160/5259/20 (адміністративне провадження № К/990/2574/22).

Це рішення стало результатом тривалого судового процесу, ініційованого громадянкою України, яка з 2009 року не отримувала належну їй пенсію.

Позивачка звернулася до суду з вимогою визнати неправомірною бездіяльність Пенсійного фонду України щодо непоновлення їй пенсії та зобов’язати відновити виплати з 7 жовтня 2009 року.

Після кількох судових інстанцій Верховний Суд у травні 2022 року частково задовольнив касаційну скаргу, визнавши бездіяльність Пенсійного фонду неправомірною та зобов’язавши відновити виплату пенсії з відповідною компенсацією.

Надалі, у травні 2024 року, Верховний Суд зобов’язав Пенсійний фонд надати звіт про виконання постанови.

У лютому 2025 року Пенсійний фонд повідомив про здійснення виплати пенсійної заборгованості в розмірі 251 500,41 грн на рахунок позивачки.

У березні 2025 року Верховний Суд визнав, що відповідач виконав усі зобов’язання, покладені постановою від 18 травня 2022 року.

Верховний Суд підкреслив, що судове рішення є обов’язковим для виконання, а контроль за його виконанням покладено на суд.

Судовий контроль за виконанням рішень є невід’ємною складовою ефективного правосуддя та гарантією захисту прав людини, включно з громадянами України, які перебувають за її межами.

Суд також звернув увагу, що у справах, які стосуються соціального захисту, зокрема пенсійних виплат, судове рішення підлягає виконанню не лише в частині обліково-розрахункових дій, а й у спосіб, який забезпечує реальне досягнення мети судового захисту – відновлення порушеного права.

Виконання судового рішення не зводиться лише до перерахунку сум чи підготовки розпорядчих документів: обов’язковим є доведення факту отримання передбачених виплат у спосіб, визначений судом, у тому числі із зарахуванням на банківський рахунок позивача.

Закон України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" передбачає можливість припинення виплати пенсії на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України.

Однак, рішенням Конституційного Суду України від 7 жовтня 2009 року № 25-рп/2009, положення щодо припинення виплати пенсії громадянам України, що проживають за кордоном, були визнані неконституційними.

Таким чином, нині пенсія має виплачуватися всім громадянам України, які виїхали за кордон, незалежно від наявності міжнародних договорів.

Пенсіонери, які проживають за кордоном, мають право на отримання пенсії, призначеної в Україні.

У разі припинення виплат, вони можуть звернутися до територіального управління Пенсійного фонду України з відповідною заявою про відновлення пенсії.

Заява може бути надіслана поштою, а копії документів повинні бути засвідчені дипломатичним представництвом або консульською установою України.

Відновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з’ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати.

Рішення Верховного Суду України підтверджує обов’язок держави забезпечити фактичну виплату пенсій громадянам, що проживають за кордоном.

Це рішення є важливим кроком у захисті прав українських пенсіонерів та забезпеченні їх соціального захисту незалежно від місця проживання.

Джерело матеріала
loader
loader