ЄС планує відмовитися від російського палива: як це зробити
ЄС планує відмовитися від російського палива: як це зробити

ЄС планує відмовитися від російського палива: як це зробити

ЄС планує відмовитися від російського палива: як це зробити

 Введення санкцій щодо російського газу малоймовірне через спротив Угорщини та Словаччини.

Європейський Союз готується вже на початку травня оприлюднити покроковий план зі скорочення імпорту викопного палива з Росії, пише Bloomberg. Йдеться про спробу поєднати політичну мету — зменшення енергетичної залежності від Москви — з прагненням здешевити енергоносії для європейської промисловості.

Презентацію цієї дорожньої карти, яку спочатку планували на початок року, було відкладено через вплив більш жорсткої політики США щодо війни в Україні та необхідність зберегти єдність серед країн-членів ЄС.

Деякі з них, попри припинення постачання трубопровідного газу після вторгнення Росії в Україну, збільшили імпорт російського зрідженого природного газу (LNG).

Згідно з джерелами видання, тепер оприлюднення плану заплановане на 6 травня. Він міститиме можливі шляхи зменшення імпорту енергоносіїв з Росії.

Серед іншого, Єврокомісія може рекомендувати використання торговельних інструментів — таких як квоти чи мита. Імена джерел не розголошуються, оскільки обговорення ще триває в закритому форматі.

Згодом на основі дорожньої карти буде підготовлено окрему юридичну ініціативу.

Тим не менш, частина трейдерів припускає, що за умови стійкого перемир’я частину заблокованого російського газу можуть знову почати постачати до Європи.

Станом на зараз трубопровідний газ із Росії покриває менше 5% потреб ЄС — після закриття більшості маршрутів.
Утім, Росія залишається другим за обсягами постачальником LNG на європейський ринок.

«Повернення російського трубопровідного газу до Європи виглядає малоймовірним через політичну опозицію, а також юридичні та технічні труднощі», — вважає Джеймс Вадделл, керівник напрямку європейського газу та глобального LNG в консалтинговій компанії Energy Aspects Ltd.

Попри те, що санкції на російський газ могли б стати найрадикальнішим юридичним інструментом для припинення імпорту, ЄС досі офіційно не виносив таку ініціативу. Причина — відсутність одностайної підтримки, зокрема з боку Угорщини та Словаччини.

Мита ж, на відміну від санкцій, можна ухвалити кваліфікованою більшістю голосів.

Reuters повідомляв, що керівники великих компаній Євросоюзу роздумують надвідновленням імпорту російського газу на фоні нових тарифів США, введених Дональдом Трампом, оскільки побоюються, що залежність від Сполучених Штатів у питанні поставок скрапленого природного газу може зробити їх вразливими.

Згідно з оцінками Центру досліджень енергетики та чистого повітря, минулого року  Європейський Союзвитратив більше грошей на російську нафту та газ, ніж на фінансову допомогу Україні - майже 22 млрд євро.

 

Джерело матеріала
loader