20 квітня християни східного та західного обрядів відзначать Воскресіння Христове або Великдень. Одним з головних атрибутів свята є великодні яйця. Видання NV розповіло, як правильно їх називати.
Пофарбоване куряче яйце називають «крашанкою», а розмальоване великоднє куряче яйце називають «писанкою». «Писанка» може бути як натуральним пташиним яйцем, так і декоративним дерев’яним. Отже, фарбована — «крашанка», а декорована традиційними символами — «писанка».
В українських словниках:
Писанка — розмальоване великоднє куряче або декоративне, звичайно дерев’яне, яйце.
Приклади:
- Писанки — здебільшого з дерева — стали декоративним оздобленням майже в кожній гуцульській хаті. (з наук. літ.)
- Настав Великдень. По службі божій щиро з ним Поцілувалася дівчина. І писанок, і крашанок, Всього Трохиму надавала. (С. Руданський)
Крашанка — пофарбоване яйце, призначене для Великодніх свят.
Приклади:
- На Великдень, на соломі Против сонця, діти Грались собі крашанками. (Т. Шевченко)
- Святки веселії настали. Дівчата хлопців цілували І віддавали крашанки. (С. Руданський)
Крім писанок та крашанок в Україні також зустрічаються дряпанки, шкрябанки, крапанки та мальованки.
Дряпанки — вид крашанок пофарбованих в один колір, на яких тонким лезом або голкою видряпують візерунок.
Шкрябанки — дуже схожі на дряпанки, а головна відмінність — площа малюнку. Візерунок на дряпанках переважно складається з тонких ліній, а на шкрябанках орнамент може займати значну площу, для його створення може бути знято до половини нанесеної фарби.
Крапанки — найпростіший різновид писанок. Для їх виготовлення воскову свічку необхідно нахилити над шкаралупою і у довільному порядку поставити крапки. Після цього яйця потрібно почергово занурити у барвники — від найсвітлішого до найтемнішого, а потім просушити, відтерти віск і можна милуватися неповторними візерунками.
Мальованки — можна віднести до подарункових або сувенірних великодніх яєць. Малюнки на них роблять професійними фарбами: акрилом, гуашшю, аквареллю і т. д. Найчастіше на мальованках зображають ікони або біблійні сцени.
Нагадаємо, як правильно називають обрядовий хліб, який печуть на Великдень.