Міністри фінансів ЄС обговорили ідею створення спільного оборонного фонду
Міністри фінансів ЄС обговорили ідею створення спільного оборонного фонду

Міністри фінансів ЄС обговорили ідею створення спільного оборонного фонду

Міністри фінансів ЄС обговорили ідею створення спільного оборонного фонду

На зустрічі міністрів було обговорено різні варіанти фінансування міжурядового фонду.

Міністри фінансів країн Європейського союзу в суботу висловили зацікавленість в ідеї створення спільного оборонного фонду, який купуватиме і володітиме оборонним обладнанням, але деякі з них також заявили, що ЄС має спочатку розглянути наявні варіанти фінансування, перш ніж створювати нові. Цю ініціативу обговорювали на тлі зростаючої стурбованості можливою загрозою з боку Росії і розуміння, що Європа не може повністю покладатися на США в питаннях безпеки.

Про це 12 квітня, у суботу, повідомляє Reuters.

Ідею запропонував аналітичний центр Bruegel: передбачається створення міжурядового фонду з оплачуваним капіталом, здатного позичати кошти на ринку і купувати дороге військове обладнання колективно. Фонд, який дістав назву Європейський оборонний механізм (EDM), дозволив би враховувати боргове навантаження не на рівні окремих країн, а на його власному балансі. Це особливо важливо для держав з високою заборгованістю. Участь у фонді країн, що не входять до ЄС, таких як Велика Британія, Канада, Норвегія та Україна, також розглядається як важливий елемент.

Незважаючи на загальний інтерес до ініціативи, Франція, Німеччина і Бельгія закликали спочатку розглянути вже наявні інструменти фінансування - Європейський інвестиційний банк, Європейський оборонний фонд і план ReArm Europe. Останній передбачає збільшення військових витрат ЄС на 800 мільярдів євро протягом чотирьох років за рахунок послаблень фіскальних правил і спільного запозичення. Міністр фінансів Польщі Анджей Доманський наголосив, що завершення роботи над цим пакетом залишається пріоритетом, але більшість міністрів згодні з необхідністю додаткових ініціатив на кшталт EDM.

Фонд міг би зосередитися на стратегічній військовій інфраструктурі: системах командування та зв'язку, супутниковій розвідці, створенні сучасних винищувачів, засобах стратегічної ППО та морської логістики. Також він має сприяти формуванню єдиного європейського ринку оборонного обладнання, здатного скоротити витрати, підвищити сумісність між арміями країн ЄС і знизити залежність від США.

Зараз у ЄС спостерігається фрагментація в оборонній промисловості: використовується безліч несумісних видів техніки, що підвищує витрати і знижує ефективність. Документ Bruegel підкреслює, що Європа зможе досягти більшої автономії до 2030 року тільки за умови об'єднання закупівель та участі ключових оборонних гравців, таких як Велика Британія.

Нагадаємо, обговорення створення захисного механізму у вигляді оборонного фонду проходило на різних платформах і розглядалися різні способи фінансування. Іспанія, зокрема, запропонувала залучити заморожені активи Центробанку РФ.

«Європа повинна проявити солідарність і підтримати Україну та країни східного фронту», - наголосив міністр економіки Іспанії Куерпо під час зустрічі міністрів економіки ЄС у Варшаві. - «Час інвестувати в спільну європейську безпеку, яка захищає наших громадян і зміцнює економіку».

Іспанія запропонувала створити тимчасову компанію, фінансовану країнами ЄС і відкриту для зовнішніх партнерів, яка могла б випускати спільні боргові зобов'язання і використовувати ресурси Європейського стабілізаційного механізму. Також було визнано, що держави ЄС, які межують із Росією та Білоруссю, перебувають у зоні підвищеного ризику і потребують особливої уваги під час розподілу оборонних ресурсів.

Міністр фінансів Іспанії Карлос Куерпо наголосив на важливості європейської солідарності, інвестицій у спільну оборону і підтримку України як частину зусиль зі зміцнення економічної та військової безпеки всього союзу.

Джерело матеріала
loader
loader