Мешканці столиці лелек під Києвом: Наші ще не прилетіли – їх відлякують "шахеди" та холод
Село Підгірці за 25 км від Києва давно прославилося як столиця лелек. Птахів тут зазвичай у цей час – тьма. Мешканці села кажуть: коли разом злітають, навіть небо чорніє. Цього ж року лелеки не поспішають до рідної домівки.
Гнізда порожні
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F11%2Fba209fd3b86f8d9f14a991a65420a193.jpg)
На подвір'ї Ніни Остапенко птахи вже в'ють гніздо. Фото: архів Ніни Остапенко
Якщо раніше вони в цей час вже билися за гнізда – тих просто не вистачало, то зараз у селі купа порожніх «квартир».
Причин місцеві бачать дві: холодно та постійний шум ворожих дронів.
– У нас тут як траса для "шахедів", – скаржиться Коротко про місцева мешканка, 79-річна Ніна Остапенко. - Може, тому ще не всі лелеки прилетіли. А може, через те, що холодно. Ось у березні вже +20 було, а сьогодні лише трохи вище за нуль.
Похолодання, що настало в кінці березня після досить довгого теплого періоду, застало зненацька не тільки дерева, що встигли розпуститися, а й лелек.
Якщо похолодання повернеться – лелек доведеться підгодовувати
Зазвичай птахи повертаються у середині березня. Фахівці запевняють: кілька морозних днів птахам не надто зашкодять.
- Навіть є така народна прикмета: після прильоту лелек приблизно за тиждень настає похолодання, тож для птахів це точно не новина, - зазначає Коротко про еколог Ігор Антахович. - Дуже часто бачимо, що гнізда, в яких стоять лелеки, припорошені снігом. Якщо це похолодання не буде тривалим, їм нічого не загрожує. Якщо затягнеться - це торкнеться насамперед корму для них.
Якщо в одних регіонах похолодання потроху змінюється теплом, то в інших прогнозують морози ще на кілька днів.
– Якщо похолодання буде довгим, чотири-п'ять днів і більше із цілодобовим морозом, та ще й зі снігом, то кормових об'єктів, які лелеки можуть зібрати на землі, просто не буде, – пояснює Ігор Антахович. – Вони почнуть голодувати. Тоді їх треба годувати. Тільки не хлібом та зерном! Це можуть бути будь-які м'ясні обрізки, крім свинини, курячі, звичайно ж – риба. Лелеки у розплідниках, зі зламаними крилами та іншими травмами, яких вже не можна відпустити на волю – вони не виживуть, із задоволенням ковтають і курячі голови.
За словами еколога, коли земля хоч трохи прогрівається, вони вже можуть дістати собі корм. У природі це безхребетні, дрібні гризуни, ящірки.
Раніше в цей час у Підгірцях лелеки вже сиділи на кожному стовпі. Поки що птахи не поспішають до своїх гнізд. Фото: Василина Маслієва
Болота з жабами висохли
У столиці лелек, селі Підгірці на Київщині, про підгодовування лелек поки не думають. Кажуть: птахи з миски у них не їдять, кудись літають за їжею.
- Колись у нас тут були болота, які їх, мабуть, і приваблювали – багато жаб, вечорами тут цей жаб'ячий хор давав справжні концерти, – згадують місцеві. - Бусел тоді, це років 30 тому і більше, було мало. Потім лелеки звили гнізда на кожному стовпі, а жаби зникли. Зараз і болота висохли. Але неподалік є свиноферма і смітник. Напевно, там вони й годуються. Якщо їм їжу у дворі ставити – не беруть.
Місцеві лелеки охоче проводять розвідку на сільських грядках – шукають хробаків, але близько до себе не підпускають. Ручних серед них немає.
Ніна Остапенко щоранку спостерігає за парою лелек, які активно в'ють гніздо у неї на подвір'ї.
- І так скрупульозно він ці гілочки вплітає, другий за ним поправляє, - описує картину за вікном кухні жінка. – Перший прилетів 23 березня, другий – 28 березня. "Мої" - одними з перших повернулися. Усі на місцях будуть уже у травні.
Кличок у лелек тут немає. З власним ім'ям «щастить» одиницям. Наприклад, лелеці, який так і не відлетів восени на південь. Його назвали Бусей. Зимував у курнику у місцевої мешканки, потім передали орнітологам.
Зараз на Київщині вдень тепліє до +7...+8 градусів, уночі температура опускається нижче за нуль. У деяких областях вночі ще нижче - до -5...-10 градусів. Але вдень у більшості тримається на позначці «плюс». Це на руку, вірніше – на крило лелекам – значить, корм знайдуть.

