В Україні триває загальна мобілізація і оголошено воєнний стан. В цей час чоловіки призовного віку підлягають мобілізації. Іноді захисники та захисниці стикаються з проблемами щодо виплати грошового забезпечення за періоди лікування. Видання Армія Inform розповіло, яка допомога при лікуванні надається військовим.
Коли надається грошове забезпечення під час лікування
Під час лікування через поранення або хворобу військовим продовжують виплачувати грошове забезпечення. Зокрема, за час:
- перебування на стаціонарному лікуванні (медична та/або реабілітаційна допомога);
- перебування у відпустці для лікування у зв’язку з хворобою;
- перебування у відпустці для лікування після поранення.
Від чого залежить тривалість виплати під час лікування
Тривалість таких виплат залежить від певних часових рамок:
- перші чотири місяці від початку лікування – військовим за час перебування на лікуванні виплачується грошове забезпечення за останніми займаними посадами;
- після чотирьох місяців безперервного лікування – грошове забезпечення виплачується лише на підставі висновку військово-лікарської комісії (ВЛК) про продовження тривалого лікування. При цьому, огляд ВЛК для вирішення питання про потребу у тривалому лікуванні має проводитися не пізніше ніж через чотири місяці від початку лікування.
Так, виплата грошового забезпечення після чотирьох місяців безперервного перебування військовослужбовців на лікуванні в закладах охорони здоров’я здійснюється на підставі наказів командира військової частини.
«Тривалість перебування у закладах охорони здоров’я чи у відпустці для лікування зі збереженням грошового забезпечення не може перевищувати 12 місяців поспіль)», – йдеться у повідомленні.
Чи виплачують «бойові» для поранених
У випадку, якщо військовий перебуває на лікуванні через поранення (контузію, травму, каліцтво), пов’язане із захистом Батьківщини, то йому також мають виплачувати «бойові».
Виплата надається:
- під час перебування на стаціонарному лікуванні (зокрема і за кордоном).
- під час відпустки для лікування в разі тяжкого поранення.
Підставою для цієї виплати є довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), так звана форма 5.
«Її мають надати у військовій частині. І в ній має бути вказано, що поранення пов’язане із захистом Батьківщини. Якщо такого формулювання в довідці немає, то гроші, найімовірніше, не нарахують. Також у довідці має бути прописано, що військовослужбовець був у засобах індивідуального захисту, не вчиняв кримінального правопорушення, не намагався сам собі завдати тілесного ушкодження і не перебував у стані алкогольного або наркотичного сп’яніння. Всі перелічені пункти є підставою для відмови у виплаті додаткової винагороди», – йдеться у повідомленні.
«Бойові» 100 000 грн після виписки з медзакладу виплачують лише тоді, якщо військового відправляють у відпустку для лікування у зв’язку з тяжким пораненням.
«Це має бути прописано у висновку ВЛК. Якщо поранення не тяжке, то виплата 100 тисяч припиняється», – йдеться у повідомленні.
У Департаменті соціального забезпечення Міністерства оборони зазначили, що виплата грошового забезпечення здійснюється також у разі повторного та кожного наступного перебування військовослужбовця на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров’я (у тому числі закордонних), за медичними показниками отриманого раніше поранення (контузії, травми, каліцтва), пов’язаного із захистом Батьківщини.
Як діяти, коли не виплачують додаткову винагороду після поранення
У випадку, якщо додаткова нагорода після поранення не виплачується, то треба написати рапорт на ім’я командира щодо включення до наказу про виплату додаткової винагороди і додати до цього рапорту копію довідки про поранення.
«Якщо відмовляють у виплаті, й ви вважаєте це неправомірним, то звертатися можна на гарячу лінію Міноборони або до юристів. Так само й щодо невиплати грошового забезпечення за час лікування у разі хвороби. Судова практика показує, що зазвичай військовим все ж нараховують всі гарантовані виплати, якщо на це є підстави», – йдеться у повідомленні.
Нагадаємо, що означає статус «знятий з обліку» у мобільному застосунку «Резерв+».