/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2Fe29a4a59881022e53ad0b82a5f9eab6c.jpg)
Україні важливо створити систему для збереження даних про злочини РФ проти культурної спадщини - експерт
Як повідомляє кореспондент Укрінформу, про це заявив керівник Центру прав людини та меморіалізації війни при Київській школі економіки Антон Дробович під час пресконференції в Українському медіацентрі за підсумками тренінгу "Збір та дослідження доказів проти культурної спадщини".
"Для України пріоритетним поінтом має бути створення партнерської інфраструктури зі збереження даних. Є група топових організацій, які займаються документуванням, однак уже зараз частина з них кажуть про згортання проєктів з документування. Це говорить про те, що має бути хтось - не тільки громадські організації й не тільки люди, які з доброї волі, з усвідомлення глибинної відповідальності перед суспільством це роблять - має бути взаємодія… Нам треба приготувати таку екосистему збереження даних (за участі партнерів, громадських організацій, органів правопорядку та державної влади, - ред.), яка буде спільно модеруватися й зберігатися, щоби випадіння одного чи двох гравців не нашкодило загальним інтересам справедливості", - зазначив Дробович.
Він зауважив, що у збереження культурної спадщини варто інвестувати, адже у контексті війни, зокрема і за ідентичність, це питання набуло пріоритетного значення.
Юристка у сфері законодавства з питань мистецтва та культурної спадщини Евелін Кампфенс наголосила, що важливим завданням для України є документування об'єктів культурної спадщини - створення музейних реєстрів - задля того, щоб можна було ідентифікувати втрачені об'єкти. Зі свого боку координаторка Консультативної групи з питань воєнних злочинів в Україні (АСА), очільниця групи з питань культурної спадщини Андреа Кейлі додала, що варто готуватися до того, що справи, які стосуються злочинів проти культурної спадщини, розглядатимуться упродовж десятиліть.
Також під час заходу спікери розповіли про чотириденний тренінг "Збір та дослідження доказів проти культурної спадщини", що проводився в Києві для музейників, слідчих, прокурорів, військових, науковців представників громадського сектору та журналістів. За участі міжнародних експертів учасники обговорили прогалини в практиках і законодавстві зі збору доказів злочинів проти культурної спадщини, випрацьовували алгоритми співпраці, опановували правові інструменти для переслідування винних на національному та міжнародному рівнях. До тренування долучилися представники США, Великої Британії, Швеції, Франції, Маврикію, Нідерландів та України.
"Метою тренінгу була якомога ширша координація по горизонталі й по вертикалі тих ініціативних груп, експертів, які працюють, зокрема, в сфері збирання інформації щодо порушень проти української культурної спадщини через збройну агресію Російської Федерації з тим, аби рано чи пізно ця інформація могла стати неспростовним, чітким, твердим доказом. І кінцева мета — це, звичайно, що притягнення винних за злочини в Україні, в тому числі проти культури, проти культурної ідентичності, історичної пам'яті, до відповідальності", - поінформував співзасновник Агенції стійкості культури (ACURE), генеральний директор Національного музею Революції Гідності Ігор Пошивайло.
Тренінг організували Агенція стійкості культури (AКУРЕ) та Музей Майдану спільно з Консультативною групою Atrocities Crime Advisory Group for Ukraine (ACA – ICJI) .
Як повідомлялося, міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький заявив, що Україна просить європейських партнерів допомогти в евакуації культурних артефактів, а також підготовці спеціалістів з евакуації, реставрації й відновлення.
