Україна стає світовим лідером в галузі безпілотників — FT
Україна стає світовим лідером в галузі безпілотників — FT

Україна стає світовим лідером в галузі безпілотників — FT

Україна стає світовим лідером в галузі безпілотників — FT

Європейським виробникам зброї є чому повчитися в України.

Безпілотники швидко стали критично важливим компонентом сучасної війни, виконуючи безліч завдань: спостереження, логістична підтримка, встановлення мін та завдання смертельних ударів по солдатам, танкам, об'єктам інфраструктури та кораблям противника, зазначає Джон Торнхілл, редактор відділу інновацій у Financial Times.

Україна все ще покладається на своїх американських і європейських союзників в отриманні значної частини традиційної військової техніки й розвідувальної інформації. Але вона швидко стає "світовим лідером" у галузі безпілотних технологій, що дозволяє їй продовжувати протистояти російській агресії, каже Георгі Цхакая, військовий радник Міністерства цифрової трансформації України.

"На жаль, Україна не дуже багата країна, тому ми зрозуміли, що нам потрібні дуже дешеві та розумні рішення, які можуть змінити ситуацію на фронті", — вважає він.

Дрони швидко стали незамінними для України, але її найбільшою військовою перевагою може виявитися технологічно-промислова інфраструктура. Це приклад, який інші європейські країни мають ретельно вивчити, оскільки вони терміново нарощують свої оборонні можливості.

Редактор додає, що поле бою є найсуворішою дослідницькою "лабораторією" для будь-яких технологій, а війна спровокувала запеклі перегони для швидких експериментів. Росія має більшу промислову базу, легкий доступ до китайських комплектуючих і значні можливості у сфері радіоелектронної боротьби, що дозволяє їй ефективно глушити ворожі дрони.

Але Україна вважає, що перемагає у "стартап-війні" завдяки високій адаптивності своєї мережі вітчизняних виробників, які отримують миттєвий зворотний зв’язок із фронту, ефективно використовують штучний інтелект і локалізують ланцюги постачання.

Згідно з даними Цхакая, з 2022 року кількість українських виробників безпілотників зросла з чотирьох до більш ніж 500 з потужністю виробництва 5 млн одиниць на рік. За умови достатнього фінансування ця цифра може зрости до 10 мільйонів.

"Щоб підтримати армію, Україна прискорила процес затвердження озброєнь і запровадила економічні та податкові стимули для інвесторів, щоб залучити їх до фінансування приватних стартапів у сфері оборони. Крім того, країна дозволила підрозділам на передовій безпосередньо співпрацювати з виробниками, що сприяє швидшому впровадженню інновацій і постачанню обладнання. Також було створено платформу Brave1 для організаційної та фінансової підтримки технологічних оборонних проєктів", — пише Торнхілл.

Дослідження, опубліковане минулого місяця Массачусетським технологічним інститутом і Київською школою економіки, аналізує, як Україна застосувала загальнонаціональний підхід для мобілізації цивільних ресурсів у розробці дронів.

Її оборонний технологічний кластер функціонує завдяки взаємодії п’яти ключових сил: стартапів, венчурного капіталу, університетів, державних установ і великих оборонних компаній.

Ця інноваційна екосистема дозволила Україні випробувати на полі бою понад 100 видів безпілотників, зокрема дрони, що керуються через завадостійкі волоконно-оптичні кабелі, а також автономні наземні машини для постачання передових підрозділів.

Торнхілл стверджує, що дрони ефективні лише в поєднанні з важчим озброєнням. Згідно з оцінками Королівського об'єднаного інституту оборонних досліджень, до 80% дронів, якими керує оператор, не досягають цілі. Проте їх масове використання Україною призвело до знищення чи пошкодження 60-70% російських військових систем.

Українські експерти підозрюють, що деякі військові безпілотники, розроблені у США та Європі, можуть застаріти вже через кілька тижнів після початку нового конфлікту. Лише небагато військових команд розуміють постійну необхідність адаптації технологій або мають відповідні структури для цього.

Цхакая виніс три головні уроки з війни: технології, інновації та штучний інтелект. Тож європейські виробники зброї мають швидко навчатися.

Аналітик Transparency International Ukraine Ярослав Пилипенко у статті "Україна збільшила закупівлі безпілотників у шість разів. Хто їх закуповує найбільше" розповів, хто найбільше купує дрони для ЗСУ, та, які з безпілотників є найбільш популярними.
 
 
 

Джерело матеріала
loader
loader