Наприкінці березня в Ер-Ріяді представники США провели переговори із українською та російською делегаціями, а згодом Білий дім заявив, нібито сторони досягли домовленості забезпечити безпечне судноплавство, виключити застосування сили та використання комерційних суден у військових цілях. Однак українські військові ще до цього значно зменшили потенціал РФ у Чорному морі, однак «жести доброї волі» президента США Дональда Трампа можуть позбавити Україну цього «козиря», пише оглядач відділу міжнародної політики ZN.UA Володимир Кравченко у статті «Київ має козир у переговорах із Росією. Однак Трамп може нас його позбавити».
«Знищено третину його військових кораблів і ракетних катерів. Задля збереження інших кораблів значна частина ЧФ РФ перебазувалась із Севастополя та Феодосії до Новоросійська й Очамчири. Успішні дії ЗСУ дали змогу Києву прокласти власний морський шлях територіальними водами прибережних держав після того, як у липні 2023 року Москва вийшла із «зернової угоди». Тепер без жодних угод із Росією з чорноморських портів України відправляються балкери, завантажені пшеницею», – пише автор.
Однак зрозуміло, що РФ зацікавлена в тому, аби змінити програшну для себе ситуацію та забрати у Києва цю перевагу. Зокрема, Кремль намагається за допомогою переговорів шантажувати Україну, США та Захід в цілому, нав’язуючи їм свою гру з власними правилами. Москва поступово розмиває міжнародну підтримку України. Росіяни хочуть виграти час та виторгувати для себе поступки від США, Євросоюзу та України. Кравченко підкреслює, що це гра на виснаження, у якій кожен компроміс робить все ближче поразку України.
«Трамп і так уже послабив наші переговорні позиції, заявивши, що Україна може забути про вступ до НАТО, а повернення до кордонів 1991 року є нереалістичним. Чорне море — одна з небагатьох козирних карт Києва на переговорах із Москвою: ми знайшли способи позбавити Росію переваг в акваторії. І нині є загроза, що Кремль відновить свої позиції завдяки жестам «доброї волі» Трампа», – зазначив у коментарі ZN.UA директор Центру оборонних стратегій Олександр Хара.
Нагадаємо, під час технічних переговорів у Саудівській Аравії 24 березня за посередництва США Україна та РФ домовилися про 30-денне припинення вогню в енергетичному секторі та Чорному морі. Останнє передбачає заборону ударів по портовій інфраструктурі Одеси. І хоча український лідер Володимир Зеленський заявив наступного дня, що угода запрацює «сьогодні», росіянипочали маніпулювати, мовляв, це станеться, лише коли знімуть санкції з «Россельхозбанка» та тамтешніх виробників продовольства й добрив. Тим часом президент США Дональд Трамп попередив, що Штати насправді розглядають «п'ять-шість» вимог Кремля для досягнення морського режиму тиші.