/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2F5f6d329c3a2043bf0dca9228da1476fc.jpg)
У Києві відкрилася виставка культурної спадщини «Ремесла, що живуть»
В експозиції представлено кераміку, вишивки, малярство та інші мистецькі твори з Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України та Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО, повідомляє кореспондент Укрінформу.
Виставка складається з близько 150 творів ІІ половини ХІХ – початку ХХІ століття з колекції музею. Представлено, зокрема, кролевецьке переборне ткацтво, карпатське ліжникарство, глинянський візерунковий текстиль, буковинська тайстра, обуховицьке ткацтво, вишивка «білим по білому» селища Решетилівка, борщівська вишиванка Тернопільщини, предмети з кримськотатарським орнаментом «Орьнек», жіночі прикраси з бісеру з Прикарпаття, буковинський урочистий вінок з ковилою, твори петриківського декоративного розпису, писанки, вироби опішнянської та косівської мальованої кераміки.
У Києві відкрилася виставка культурної спадщини «Ремесла, що живуть» / Фото: Олександр Клименко, Укрінформ
Генеральна директорка НМДМУ Людмила Строкова нагадала, що заклад є найбільшим художнім музеєм в Україні, його колекція налічує до 80 тисяч одиниць.
«Ми пишаємося тим, що чотири елементи культурної спадщини України, які вже занесені у Світову спадщину ЮНЕСКО, зберігаються у нашому музеї», - зазначила Строкова.
Зокрема, петриківський розпис було включено до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО у грудні 2013 року. У виставці «Ремесла, що живуть» представлені, зокрема, роботи відомої мисткині Тетяни Пати, створені у 1913 та 1926-1928 роках.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2Fc778f3c1445c9792cfb88dfa52f5b51e.jpg)
Також у репрезентативний список ЮНЕСКО внесені косівська кераміка, писанки і кримськотатарський орнамент «Орьнек». У колекції НМДМУ зберігаються, зокрема, кримськотатарські вишивки ХІХ – початку ХХ століття, частину яких показують у виставковій експозиції.
Кураторка виставки Людмила Тихонова зауважила, що у трьох залах представлені мистецькі зразки 15 зі 109 мистецьких практик з Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.
Об’єкти нематеріальної спадщини стали особливо вразливими у період повномасштабної російсько-української війни, наголосила Тихонова. Вона нагадала, що на другий день повномасштабного вторгнення РФ в Україну на Київщині російська ракета знищила Іванківський історико-краєзнавчий музей. З нього вдалося врятувати картини художниці Марії Примаченко, але згоріли твори обухівецьких ткаль – родини Верес.
Виставка «Ремесла, що живуть» працюватиме до 29 червня 2025 року.
Як повідомлялося, у Львові до 75-річчя Грицька Чубая в мистецькій галереї "БандеРоль" відкрили виставку особистих речей поета.

