Для погодження припинення вогню у Чорному морі Росія виставила низку умов, які є вкрай невигідними для України. Однак, якщо таке припинення вогню все ж таки є неминучим, то Київ має мінімізувати ризики і зробити обов’язковим дотримання кількох вимог, пише оглядач відділу міжнародної політики ZN.UA Володимир Кравченко у статті «Київ має козир у переговорах із Росією. Однак Трамп може нас його позбавити».
По-перше, зазначає автор, РФ повинна зобов’язатися не обстрілювати ракетами та дронами порти і судна, які там перебувають. По-друге, якщо Україна візьме на себе зобов’язання не завдавати ударів по кораблях, катерах, підводних човнах і літаках Чорноморського флоту РФ, то Москва своєю чергою має зобов’язатися не бити засобами ЧФ РФ по будь-яких об’єктах в Україні або в її територіальних водах.
Третьою умовою має стати відновлення роботи українських портів Миколаєва, Очакова та Херсона, які зараз заблоковані. Крім того, важливим є те, аби кораблі рухалися до проток не вздовж узбережжя, а по прямій, як це було до повномасштабного вторгнення РФ в Україну.
«Також у майбутній угоді має бути чітко прописано, який меридіан заборонено перетинати російським військовим і прикордонним кораблям. І, звісно ж, росіяни не мають проводити інспекцій цивільних суден, що вирушають до чи з українських портів. Україна вже довела, що може контролювати ситуацію в Чорному морі без жодних формальних угод із агресором», – пише Кравченко.
Автор наголошує, що будь-яке перемир’я, укладене на вигідних для РФ умовах, не лише підірве позиції України, а й послабить санкційну політику Заходу. Це своєю чергою дозволить росіянам відновити та посилити свій військовий потенціал у чорноморській акваторії.
«Саме тому Київ має наполягати на повномасштабній угоді з жорсткими умовами та міжнародними гарантіями. Без цього «перемир’я» в Чорному морі ризикує стати лише затишшям перед новою атакою», – підкреслює Кравченко.
Нагадаємо, під час технічних переговорів у Саудівській Аравії 24 березня за посередництва США Україна та РФ домовилися про 30-денне припинення вогню в енергетичному секторі та Чорному морі. Останнє передбачає заборону ударів по портовій інфраструктурі Одеси. І хоча український лідер Володимир Зеленський заявив наступного дня, що угода запрацює «сьогодні», росіянипочали маніпулювати, мовляв, це станеться, лише коли знімуть санкції з «Россельхозбанка» та тамтешніх виробників продовольства й добрив. Тим часом президент США Дональд Трамп попередив, що Штати насправді розглядають «п'ять-шість» вимог Кремля для досягнення морського режиму тиші.