Громадська діячка та керівниця проєкту Victory Drones Марія Берлінська вважає, що ключовими словами у наступній стадії війни дронів будуть автоматичне оптичне наведення, навігація та максимальна автономність системи. В інтервʼю "Фокусу" вона підкреслила, що цей етап вже починає відбуватися.
"Комп'ютерний зір, про який ви згадали, це одна з частин автономності для розв'язання проблеми останніх метрів, кілометрів, коли ми фактично не потребуємо оператора. А уявіть, якщо ми взагалі не будемо потребувати оператора, коли ми просто будемо задавати певний сценарій, який нам потрібен для робота, і робот буде за цим сценарієм рухатись", — розповіла вона.
Берлінська навела приклад, коли у робота закладають сценарій, за яким знищувати треба виключно російську техніку. За її словами, в дрони закладатимуть сценарії та алгоритми певної поведінки. Таким чином може скластись ситуація, за якої сотні тисяч наземних та повітряних роботів одну ділянку не чіпають, а на іншій усе знищують. Водночас це може відбуватися з обох сторін.
"Збереження людини і автономність системи буде визначати розвиток, бо дає можливість виключити людський фактор. Є в авіації така дисципліна — людський фактор. Виключення людського фактора безпосередньо в зоні бойових дій дуже змінить хід подій", — зазначила Берлінська.
Вона додала, що певні елементи цього є вже зараз, але до кінця року їх буде більше. На початку ж наступного будуть "проривні речі". Берлінська висловила бажання, аби Україна була у цьому питанні швидше за ворога, який щодня нарощує темпи. У Росії, за її словами, розвитком військових технологій займаються десятки тисяч людей.
Водночас в Україні, додала Берлінська, кількість людей, залучених в ОПК та займаються не лише технологіями, може доходити і до мільйона. За її словами, цей колективний розум, значні кошти та вивчені на полі бою помилки дають "колосальний ефект". Вона підкреслила, що для того, аби випередити росіян, потрібна "держава, яка якщо не допомагає, то хоча б не заважає".
"У нас є для цього всі підстави талановиті екіпажі на фронті, дуже розумні командири, блискучі інженери, які можуть виготовляти у великих кількостях, тут же тестувати, вдосконалювати, створювати швидкий R&D-цикл", — заявила Берлінська.
Нагадаємо, Берлінська також зазначила, що станом на зараз наземні роботизовані комплекси не зможуть замінити піхотинців, однак роль роботизованих систем з часом зростатиме. Вона додала, що роботизовані системи – це наше майбутнє.