Традиційні для внутрішнього ринку України овочі у 2022–2023 роках уперше стали однією з основних груп загального продовольчого імпорту. В 2024-2025 роках тенденція посилилась, і покращення, скоріш за все, не буде. Про це пише Лариса Гук, експертка у галузі сільського господарства інформаційно-аналітичного центру "АГРО ПЕРСПЕКТИВА" - "Заяви, що Україна годує 400 мільйонів людей на планеті, тьмяніють на тлі мільярдів, витрачених нею на імпорт продовольства".
"Закупівлі харчів на зовнішніх ринках зростають. За два місяці поточного року Україна завезла капусти у вісім разів більше, ніж за два місяці 2024-го, — 17 тис. тонн, які обійшлися в 14,5 млн дол. У результаті капуста стала ще одним овочем, що поповнив список інгредієнтів українського борщу, який уже й вітчизняним назвати язик не повертається, бо то тут, то там у мисці видно поставки з різних куточків світу", - пише вона.
Імпортери цибулі, зокрема польської, також чимало заробляють на українцях.
"Згадайте майже золоту цибулю по 70–80 грн/кг, на якій 2022-го добряче заробили, зокрема, польські сусіди. Або картоплю з Європи, яка ще з осені 2024-го — просто в розпал сезону збирання — почала наповнювати полиці українських супермаркетів", - додає авторка.
Цієї весни асортимент імпортної бульби широкий як ніколи: з Єгипту, Франції, Ізраїлю. При цьому зберігання української картоплі не витримує критики, саме тому покупці віддають перевагу імпортній бульбі: "З Єгипту молода картопля за ціною 35–37 грн/кг — це більш привабливо для покупців з погляду співвідношення ціна—якість порівняно з непоказним торішнім урожаєм від місцевих".
Одночасно різко зросла вартість імпортованих овочів. Якщо 2021-го вартість ввезених овочів становила 250 млн дол., то 2022-го — 353 млн, а 2023-го — 373 млн дол.
З іншими статтями авторки можна ознайомитися за посиланням.