/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F433%2Ff9c8ef909ae415c0216e6f3be7487b06.jpg)
Коли в Україні святкуватимуть Трійцю у 2025 році: дата та традиції
Трійця, або П’ятдесятниця, посідає особливе місце серед християнських свят, знаменуючи собою одну з ключових подій Святого Письма – зіслання Святого Духа на апостолів.
Це свято розкриває таїнство Триєдиного Бога – Отця, Сина і Святого Духа – та символізує народження християнської церкви.
Факти ICTV дізнавалися, коли у 2025 році буде Трійця та що це за свято.
Коли буде Трійця у 2025 році
У 2025 році православні та греко-католики в Україні святкуватимуть Трійцю 8 червня.
Дата Трійці безпосередньо пов’язана з Великоднем й завжди відзначається на 50-й день після нього. Саме тому свято також має назву П’ятдесятниця.
Відлік цих 50 днів починається з дня Воскресіння Христового. Оскільки дата Великодня є перехідною, то й дата Трійці змінюється кожного року.
Що за свято Трійця і що означає
Як зазначають у ПЦУ, християнська П’ятдесятниця, чи День Святої Трійці, має прообраз у Старому Завіті — юдейське свято з тією ж назвою, Πεντηκοστή. Водночас у канонічних книгах Старого Завіту та в традиційному юдаїзмі воно відоме під назвою свято Седмиць, адже відзначалося через сім тижнів після Пасхи.
Тож П’ятдесятниця — це наступний день після завершення семи седмиць, тобто п’ятдесятий день.
На п’ятдесятий день після єврейської Пасхи, що символізує визволення ізраїльтян з рабства в Єгипті, Бог передав Мойсею закон на горі Синай. Водночас на п’ятдесятий день після свого воскресіння Ісус Христос, уже вознесений на небо, виконав обітницю й послав Святого Духа своїм учням.
Чому ці події відбулися саме на 50-й день — достеменно невідомо. Втім, богослови пояснюють це так: поділ часу на тижні походить зі Старого Завіту й пов’язаний із шістьма днями творення світу і сьомим днем спочинку.
У день П’ятдесятниці людству відкрилася повнота Божого об’явлення — Бог явив себе як Свята Трійця, Святий Дух, третя особа Трійці, зійшов на апостолів у вигляді вогненних язиків, ставши видимим і відчутним, даруючи благодать.
Саме в цей день почала існування новозавітна церква — тіло Христове, в якому Христос є главою, а віряни — членами, поєднаними Духом Святим. Тому П’ятдесятниця вважається днем народження церкви.
Трійця: традиції
Українські традиції святкування Трійці багаті та колоритні, поєднують церковні обряди з народними звичаями:
- Напередодні Трійці будинки, храми та подвір’я прикрашають зеленими гілками дерев (особливо клена, липи, берези), травами та квітами. Зелень символізує животворну силу Святого Духа та розквіт життя.
- У храмах під час святкового богослужіння освячують принесену зелень, яка потім зберігається протягом року як оберіг.
- У народі Трійцю часто називають Зеленими святами. У цей період влаштовували гуляння, ярмарки, народні ігри та забави на природі.
- Напередодні Трійці, у Троїцьку батьківську суботу, згадують померлих родичів, відвідують кладовища та замовляють поминальні служби.
- У деяких регіонах України існував старовинний обряд, коли молоду дівчину вбирали у зелень і водили селом, співаючи обрядові пісні.
Трійця: що не можна робити
Як і в інші великі церковні свята, на Трійцю існують певні заборони, яких віряни намагаються дотримуватися:
- Не варто займатися важкою фізичною працею, працювати на землі (копати, садити), шити, в’язати, прати.
- Намагаються уникати прибирання, миття посуду та інших домашніх справ.
- Рекомендується провести цей день у мирі та злагоді, уникаючи сварок, образ та негативних емоцій.
- Не можна відмовляти у допомозі тим, хто її потребує.

